A szankciók által sújtott Oroszország jelentősen csökkentette gabonaexportadóit, miután megváltoztatta a július-júniusi gazdálkodási szezonban használt képletet – közölte a moszkvai mezőgazdasági minisztérium.
Az orosz gazdálkodók várhatóan hatalmas búzatermést takarítanak be ezen a nyáron, ami rekord export többletet hoz a 2022/23-as szezonban. A szállítást azonban bonyolítja a magas exportadó, az erős rubel, valamint a szankciókkal megnövelt szállítási és biztosítási költségek.
A minisztérium közölte, hogy a búza exportadójának kiszámításához az új alapárat 15 000 rubelben (jelenlegi árfolyamon 283,68 dollárban) határozzák meg. Korábban ez amerikai dollárban volt megadva, 200 dollárral tonnánként. A Földművelésügyi Minisztérium az alapár, valamint a kereskedők által közölt ármutatók alapján határozta meg az adó mértékét heti rendszerességgel.
Olcsóbb orosz búza
Az orosz búzaexport ára csökkent a múlt héten az új termés nyomása miatt, amelyet a gazdálkodók éppen most kezdtek el aratni, a csökkentett exportadó és a chicagói árak esése is közrejátszott. A 12,5%-os fehérjetartalmú új búza termése a fekete-tengeri kikötőkből származó szállítással tonnánként 25 dollárral lett olcsóbb, 375 dollárra csökkent az ár tonnánként a múlt hét végén – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég. A Sovecon, egy másik tanácsadó cég szerint a július-augusztusi búza ára tonnánként 375-385 dollár volt, szemben az egy héttel ezelőtti 390-400 dollárral.
Oroszország a múlt héten 250 000 tonna gabonát exportált, szemben az egy héttel korábbi 500 000 tonnával – közölte a Sovecon a kikötőkből származó adatokra hivatkozva. Az orosz gazdák, főleg a dél-sztavropoli régióban, megkezdték az új búza betakarítását. Június 30-ig 92 200 hektárról takarítottak be, szemben az egy évvel korábbi 117 900 hektárral. A termésátlag hektáronként 2,73 tonna volt, szemben az egy évvel korábbi 2,35 tonnával. „Ez nem tűnik nagy termésnek, de ne feledje, hogy a gazdálkodók általában a legrosszabb táblákat takarítják be először, amelyek a legtöbbet szenvedtek a korábbi szárazság idején” – emelte ki a Sovecon. Oroszország déli régióinak nagy részén a száraz időjárás várhatóan kedvez a betakarításnak ezen a héten a múlt heti eső után.
Nőtt az éves ukrán gabonaexport
Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabona- és olajosmag-termelője és -exportőre, a 2021/22-es szezonban 8,5 százalékkal, 48,5 millió tonnára növelte gabonaexportját annak ellenére, hogy február-júniusban meredeken zuhant a mennyiség, amelyet az orosz invázió okozott.
Tárgyalnak a lehetséges megoldásról
Ukrajna egyébként tárgyalásokat folytat Törökországgal és az ENSZ-szel, hogy garanciákat biztosítson az ukrán kikötőkből származó gabonaexportra – közölte Volodimir Zelenszkij elnök.
„Valójában most folynak a tárgyalások Törökországgal és az ENSZ-szel és képviselőinkkel, akik felelősek a kikötőinket elhagyó gabona biztonságáért” – mondta Zelenszkij.
Brit elképzelés a Dunáról
Boris Johnson brit miniszterelnök kijelentette, hogy alternatív útvonalakat kell keresni az Ukrajnában elakadt gabona szállítására, beleértve az európai Dunát is, ha nem lehet a törökországi Boszporusz-szoroson keresztül elvinni az árut.
„A törökök feltétlenül nélkülözhetetlenek ennek megoldásához. Minden tőlük telhetőt megtesznek. Ez attól függ, hogy az oroszok beleegyeznek-e abba, hogy a gabonát kiszállítsák” – mondta Johnson.
Leállított orosz hajó
Törökország bejelentette, hogy leállított egy orosz lobogó alatt közlekedő teherhajót Fekete-tenger partjainál, és vizsgálódik egy ukrán állítás alapján, amely szerint lopott gabonát szállított.