Agrárgazdaság

Oroszország rekordméretű búzaexportra számít a háború fojtogató szorításában is

Agrofórum Online

A gabona terén is bősz háború zajlik Oroszország és Ukrajna között. Az előbbi tavaly után ismét rekordközeli termést vár búzából, míg utóbbinak néhány kelet-európai állam behozatali tilalmával is meg kell küzdenie.

Modern háborút vív tavaly február óta Oroszország és Ukrajna. Miközben ugyanis az emberveszteségek már több százezerre tehetők mindkét oldalon, a szembenálló államok igyekeznek – egyebek mellett – a mezőgazdaságot és a külkereskedelmet is fenntartani.

Oroszországot hosszú ideje szigorú nyugati szankciók sújtják, ennek ellenére óriási erőfeszítéseket tesznek, hogy a terményeiket a külpiacokra helyezzék. Most azt célozták meg, hogy a búzaexport terén új csúcsot állítanak fel.

Nem lesz könnyű dolguk, hiszen a tavalyi rekordtermés egy része még mindig a raktáraikban van, és erre jön rá az új készlet. Most úgy tűnik, hogy Oroszországban 92,1 millió tonnás búzatermés lesz idén, ami alatta van a tavalyi csúcsnak (104,2 millió tonna), de így is nagy fejfájást okozhat az értékesítése.

Előrejelzések szerint az orosz búzaexport mintegy 48,1 millió tonnát tehet ki a 2023/24-es gazdasági évben, amivel a tavalyi rekordot (46,9 millió tonna) kellene felülmúlniuk. Nincs sok választásuk, hiszen előbb-utóbb raktározási problémákhoz vezethet, ha nem szabadulnak meg a kenyérgabonától, és természetesen az eladásból származó bevételre is égető szükségük volna.

Időarányosan nem állnak rosszul, hiszen augusztus első 9 napján közel 5 millió tonna búzát kötöttek le náluk, miközben tavaly ez 0,7 millió tonna volt. Kérdés, hogy ez az ütem sokáig fenntartható lesz-e, és az oroszoknak már csak ebből a célból is megéri tovább blokkolni a gabonaexport terén is nagy riválisnak számító ukránok kikötőit.

Ukrajnának közben új exportlehetőségek után kell kutatnia, mert Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia és Bulgária máris nyilvánvalóvá tette, hogy az ukrán gabonaimportra vonatkozó uniós tilalmat az év végéig meghosszabbítanák a szeptember 15-i határidőhöz képest. Nagy István agrárminiszter mindehhez azt is hozzátette, hogy ha kell, Magyarország szeptember 16-tól nemzeti hatáskörben is lezárja a határt az Ukrajnából érkező egyes gabonatermékek előtt.

(Fotó: Eric Blochet/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

Emelkednek a terményárak az amerikai termésjelentés előtt

2023. január 12. 06:07

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Kevesebb kukoricát takaríthatnak be az előrejelzés szerint

2023. január 14. 08:36

Amerikában áremelkedést, Európában pedig mínuszokat hozott a hét utolsó kereskedési napja a terménypiacokon.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.