A kereskedők és piaci elemzők szerint a nitrogénműtrágya-gyártók jelentős nyomást gyakorolnak a piacra, és nagymértékű áremeléseket hajtanak végre be.
Az elemzők szerint a műtrágyaipar igyekszik visszaszerezni a piac feletti ellenőrzést, és megpróbálja meredeken megemelni a műtrágyaárakat, még akkor is, ha korlátozott kereslettel kell szembenéznie. Ez a helyzet jellemző Németországban és más európai országokban – például Franciaországban és Belgiumban – is.
Az energia drágult meg ismét
A német spot piacokon a legfontosabb nitrogénműtrágya, a kalcium-ammónium-nitrát (pétisó) ára 15 euróval 346 euró/tonnára emelkedett. Ez az elmúlt egy évben a legmagasabb árat jelenti. Egy francia gyártó szintén bejelentette a héten, hogy az UAN-oldat árát tonnánként 17 euróval emeli.
Az európai műtrágyagyártók hetek óta vissza-visszatérő témája, hogy a gázárak meredek emelkedése (tavasz óta több mint duplájára nőtt) miatt a jelenlegi árszinten nehezen tudják fedezni termelési költségeiket. Mivel a földgáz általában a termelési költségek 60-80%-át teszi ki, a gázárak döntő jelentőségűek az európai műtrágyaárak, valamint a nitrogénműtrágya-kínálat és az európai műtrágyapiac szempontjából.
Nem lehet megúszni
A gyártók két út közül választhatnak: vagy megpróbálják megemelni a műtrágyaárakat, ahogy az elmúlt hetekben többször is történt. Vagy kénytelenek visszafogni a termelést. A helyzet majdnem olyan, mint 2022-ben, csak ezúttal nem voltak képesek a magasabb műtrágyaárakat érvényesíteni. Ha pedig a gazdák nem vásárolnak magasabb áron, az eredmény: a termelés összeomlik.
A mezőgazdasági ágazat továbbra is gyenge kereslete eddig megakadályozta a műtrágyák árának jelentős emelkedését. A karbamidárak azonban nőnek a világpiacon, különösen Egyiptomban. Az Indiában a karbamidra kiírt új tender a jövő év elején ugyancsak befolyásolhatja az árakat.
Fotó: Pixabay