Ukrajna és Románia megállapodott abban, hogy megvizsgálják a Duna partján fekvő csatornák mélységét, amelyeket Kijev mezőgazdasági áruk exportálására használ a forgalom növelése érdekében – közölte az ukrán helyreállítási minisztérium.
A Duna fontos szállítási útvonal Ukrajna számára, mivel Oroszország egy évvel ezelőtti teljes körű invázióját követően gabonát és egyéb termékeket próbál exportálni, jóllehet Moszkva tavaly júliusban feloldotta három ukrán fekete-tengeri kikötő blokádját.
Románia a múlt hónapban közölte, hogy aggasztónak találták azokat a jeleket, amelyek arra utaltak, hogy Ukrajna a közös, ökológiailag érzékeny part menti régión átszellő Bystre-csatornát mélyíti, és kezdeményezte a helyszín ellenőrzésének lehetőségét.
Ukrajna tagadta, hogy megsértette volna a csatorna mélyítésével kötött megállapodásokat, és az Európai Unió és a NATO katonai szövetségének tagjaként kijelentette, hogy kész bemutatni Romániának az általa végzett munkát.
Kijev közölte, hogy Ukrajna, Románia és az Európai Bizottság, az EU végrehajtó testületének képviselői tárgyaltak a Duna ukrán és román csatornáin keresztüli exportkapacitások javítására és fejlesztésére irányuló erőfeszítések összehangolásáról.
Az egyeztetések során megegyeztünk, hogy mélységi szondákkal végzünk méréseket a Dunán, és összehangoljuk a hatékonyabb révkalauzt a szállítmányok növelése érdekében
– közölte a helyreállítási minisztérium a Twitter közösségi médiaplatformon.
Ukrajna a múlt hónapban közölte, hogy a Bystre-csatornán áthaladó hajók merülése 3,9 méterről 6,5 méterrel nőtt. Ukrajna gabonát szállított a Bystre-csatornán, miközben az orosz inváziót követően alternatív útvonalakat dolgoz ki exportjára.
Novemberben meghosszabbították az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezést, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy három fekete-tengeri kikötőn keresztül gabonát exportáljon. Március 18-án megújítják, ha egyik fél sem ellenzi, de Oroszország jelezte, hogy elégedetlen a megállapodás egyes aspektusaival, és a Kreml korábban közölte, hogy még „számos nyitott kérdés” maradt.
Az EU egy „szolidaritási sáv” kezdeményezést is javasolt tavaly májusban, hogy racionalizálja és prioritásként kezelje a gabonafélék áthaladását Ukrajna nyugati határain.