Agrárgazdaság

Románia is ellenőrzi a Duna menti csatornák mélységét

Agrofórum Online

Ukrajna és Románia megállapodott abban, hogy megvizsgálják a Duna partján fekvő csatornák mélységét, amelyeket Kijev mezőgazdasági áruk exportálására használ a forgalom növelése érdekében – közölte az ukrán helyreállítási minisztérium.

A Duna fontos szállítási útvonal Ukrajna számára, mivel Oroszország egy évvel ezelőtti teljes körű invázióját követően gabonát és egyéb termékeket próbál exportálni, jóllehet Moszkva tavaly júliusban feloldotta három ukrán fekete-tengeri kikötő blokádját.

Románia a múlt hónapban közölte, hogy aggasztónak találták azokat a jeleket, amelyek arra utaltak, hogy Ukrajna a közös, ökológiailag érzékeny part menti régión átszellő Bystre-csatornát mélyíti, és kezdeményezte a helyszín ellenőrzésének lehetőségét.

Ukrajna tagadta, hogy megsértette volna a csatorna mélyítésével kötött megállapodásokat, és az Európai Unió és a NATO katonai szövetségének tagjaként kijelentette, hogy kész bemutatni Romániának az általa végzett munkát.

Kijev közölte, hogy Ukrajna, Románia és az Európai Bizottság, az EU végrehajtó testületének képviselői tárgyaltak a Duna ukrán és román csatornáin keresztüli exportkapacitások javítására és fejlesztésére irányuló erőfeszítések összehangolásáról.

Az egyeztetések során megegyeztünk, hogy mélységi szondákkal végzünk méréseket a Dunán, és összehangoljuk a hatékonyabb révkalauzt a szállítmányok növelése érdekében

– közölte a helyreállítási minisztérium a Twitter közösségi médiaplatformon.

Ukrajna a múlt hónapban közölte, hogy a Bystre-csatornán áthaladó hajók merülése 3,9 méterről 6,5 méterrel nőtt. Ukrajna gabonát szállított a Bystre-csatornán, miközben az orosz inváziót követően alternatív útvonalakat dolgoz ki exportjára.

Novemberben meghosszabbították az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezést, amely lehetővé tette Ukrajnának, hogy három fekete-tengeri kikötőn keresztül gabonát exportáljon. Március 18-án megújítják, ha egyik fél sem ellenzi, de Oroszország jelezte, hogy elégedetlen a megállapodás egyes aspektusaival, és a Kreml korábban közölte, hogy még „számos nyitott kérdés” maradt.

Az EU egy „szolidaritási sáv” kezdeményezést is javasolt tavaly májusban, hogy racionalizálja és prioritásként kezelje a gabonafélék áthaladását Ukrajna nyugati határain.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Az orosz gabonaexport 2023/24-ben visszaeshet a 2022/23-as rekordszintről

2023. július 10. 08:03

A most véget ért szezonban a legnagyobb orosz gabonaimportőr Egyiptom volt 11,92 millió tonnával és Törökország 10,25 millió tonnával.

53,3 millió tonnás ukrán betakarítás

2023. február 5. 14:12

Az ukrán gazdaságok 53,2 millió tonna tömegű gabonát takarítottak be a várt terület 97%-áról február 2-ig, miközben egy elemzőcég csökkentette a 2023-as orosz búzatermésre vonatkozó előrejelzését.

Szaúdi-orosz gigaüzlet a búzapiacon

2023. december 19. 09:10

Amerikában inkább mínuszokat, Európában pedig pluszokat lehetett látni a hétfői kereskedés során. Chicagóban a búza 1,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce pedig 1 százalékkal lett olcsóbb. A szójabab közben 0,9 drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A fekete-tengeri gabonaüzlet az ammóniavezetéken múlhat

2023. június 7. 08:03

Oroszország szerint az ammónia tranzitja „bár nem szó szerint van megfogalmazva, a megállapodás logikájából következik”.