Agrárgazdaság

Rosszabbul járunk az ukrán méznél a kínaival

Agrofórum Online

A magyar méhészek helyzete tovább romlott, amióta megtiltották az ukrán méz importját hazánkba, mivel helyette Kínából érkezik a sok esetben hamisított termék – írja az Index.

Az ukrán méz, ami Magyarországot ily módon elkerüli, legalább valódi, ráadásul a tiltást követően ugyanúgy Európában landol, csak éppen nem nálunk, hanem a saját exportpiacainkon, főleg Németországban, Olaszországban és Franciaországban.

Az igazán nagy bajt nem is az ukrán, hanem a Kínából egyre nagyobb mennyiségben az uniós országokba érkező, egy széles körű vizsgálat eredménye alapján közel háromnegyed részben hamisított kínai méz okozza, amelynek importja az elmúlt két évben 85%-kal megnőtt.

Ugyan magyar felvetésre elkezdődött egy európai uniós döntéshozói folyamat a mézek eredet megjelöléséről, de ennek kötelező erejűvé válásáig még éveket kell várni.

A számok feketén-fehéren elárulják, hogy mennyire rossz a helyzet: míg egy átlagos évben Magyarországról 24-25 ezer tonna méz kerül külföldre, tavaly csak 16 400 kg. Tehát az ukrán méz kitiltása az égvilágon semmi másra nem volt jó, mint a hazai méhészek hamis reményekbe ringatására.

Eddig legalább a két ország erőit – és mézét – egyesítve stabil piacot tudhatott a magáénak, ugyanis a diszkontáras, de jó minőségű termék a nyugat-európai élelmiszerláncokban biztosan eladható volt. Viszont az ukrán termék hiányában már a következő évi szerződések megkötése is veszélybe kerül.

A halmozódó készletek következtében a méz ára is nagyon alacsony, 600-650 forint körül alakul a felvásárlási ár, míg a méhészek szerint minimum ezer forintos árra lenne szükség, hogy a tevékenységük rentábilis legyen. 

Ami itthon némi reménykedésre ad okot, hogy ha végképp elfogy az elmúlt években betárolt ukrán méz, akkor talán, ha a haza üzletláncok is partnerek ebben, a magyar méz újra nagyobb mennyiségben kap helyet a polcokon, és az évente elfogyó körülbelül 10 ezer kilogramm méz jelentős része származik majd helyi termelőktől.

Ám esélyes, hogy ez nem lesz elég ennek a szép és a méhek beporzó tevékenységének köszönhetően kifejezetten környezet- és diverzitás barát szakmának a fennmaradásához.

(Fotó: Gasfull/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Lengyelország a világ tizedik legnagyobb burgonyatermelője

2021. február 12. 04:36

Éves 91,82 millió tonnás terméssel világelső Kína a burgonyatermesztésben.

Kávézólánc hódít a tea földjén

2020. február 11. 12:47

Az újfajta technológiavezérlet kiskereskedelmi modellt használó kínai kávézólánc, mely 2019 végére több mint 4 500 kávézót üzemeltetett Kína területén.

Drágulást hozott a szójabab exportjának élénkülése

2023. október 19. 11:10

Vásárlói fölényt lehetett látni a szerdai terménypiaci kereskedés során. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.

Jövő őszig maradhat a kínai kukoricaimport a jelenlegi szinten

2020. december 4. 06:03

Kína óriási mennyiségben vásárol amerikai kukoricát, miközben a sertéspestis-járvány után újjáépíti sertésállományát.