Reménysugarakat is észleletek a 2021/22-es gazdálkodási évben a mezőgazdaságban eltöltött nehéz évek után a német gazdák. A vállalati eredmények átlagosan nézve javultak.
A mezőgazdasági eredmények jelentősen javultak a lezárult 2021/22-es pénzügyi évben Németországban. A főállású gazdaságok átlagos eredménye gazdaságonként 79 700 euró volt, ez 26 200 euróval több, mint az előző évben. Az egy főre jutó nyereség minden fizetés nélküli családi munkás után 56 200 euró volt. Ebből kell finanszírozni a magánéleti kiadásokat, a társadalombiztosítást és a családi vállalkozásokba történő befektetéseket. Mindenekelőtt a szántóföldi gazdálkodás és a tejtermelő gazdaságok fejlődhettek.
Az emelkedő tejárak segítik a gazdákat. Észak-Németországban a gazdasági fejlődés kedvezőbb volt, mint a dél-német mezőgazdasági szektorban. Ennek fő oka a tej, a termények és a marhahús magasabb termelői ára volt a 2021 ősze óta tapasztalható globális ellátási hiány miatt. Ez a fejlemény a mezőgazdasági piacokon 2022 tavaszán és nyarán, Oroszország Ukrajna elleni háborújával fokozódott.
A sertéstartók továbbra is kivételt jelentenek. Joachim Rukwied, a Német Gazdaszövetség elnöke szkeptikus a gazdasági és mezőgazdasági helyzettel kapcsolatban: „A működési eredmények javultak a 2021/22-es gazdasági szezonban a szárazság után. Kivételt képez azonban a sertéstartás és a munkaigényes speciális növények. A fellendülésre sürgősen szükség van, hogy a gazdálkodók meg tudjanak birkózni a megnövekedett piaci kockázatokkal és az éghajlati kockázatokkal is. A műtrágyák, az energia, a bérek és egyéb források drasztikusan drágultak, vagy csak korlátozottan állnak rendelkezésre. A termelői árak erősen ingadozóak. A stabil élelmiszertermelés fenntartása ezekben a bizonytalan időkben komoly kihívást jelent.”
A gazdaszövetség elnöke szerint a szövetségi és uniós politikusoknak most fel kell ismerniük ezt a kritikus helyzetet.
„A Green Deal és a Farm-to-Fork stratégia új megközelítéseket igényel. Az EU javaslata a növényvédő szerek használatának felére csökkentésére az „érzékeny területeken” való betiltással teljesen téves megközelítés, mert a belföldi termelés drasztikus veszteségeivel járna az importtól való növekvő függőség javára”
– tette hozzá.
Joachim Rukwied szerint a berlini kormányból hiányzik a politikai akarat az átalakítás finanszírozására. A megújuló energiák esetében pedig a bevételek lefölözése nagy károkat okoz azáltal, hogy elriasztja a beruházó gazdákat és az azokat finanszírozó bankokat. Csak a biogáz esetében mintegy 1 milliárd eurós tervezett beruházásokat állítottak már le – számolt be a német agrarheute mezőgazdasági hírportál.