Agrárközélet
Agrárközélet

A szántóföldi növénytermesztés munkabiztonsága

A szántóföldi növénytermesztés munkabiztonsága

Agrofórum Online

Mára a munkafolyamatok java a szántóföldi növénytermesztés során gépesítve vannak, ez azonban nem jelenti azt, hogy az ember már nem is vesz részt a munkálatokban. Ebből adódik, hogy a szántóföldi növénytermesztési munkák során is kiemelt szerepük van a munkabiztonsági intézkedéseknek. Legfőképp azért, mert a munkabalesetek egynegyede a mezőgazdasági tevékenységek végzésekor következik be.

Évszaktól függetlenül elmondható, hogy csak egészségileg és fizikailag alkalmas munkavállalókat szabad munkára alkalmaznia a munkáltatónak. A szántóföldi növénytermesztés tekintetében azonban oda kell figyelni arra is, hogy a gépkezelők rendelkezzenek az általuk kezelt gépekre érvényes vezetői engedéllyel – a gépek pedig rendelkezzenek a szükséges felülvizsgálati, karbantartási dokumentációkkal, kockázatértékelésekkel. Fontos, hogy a munkavállaló kizárólag azt a mezőgazdasági gépet használhatja, amelyre érvényes vezetői/kezelői engedélye van, és amelynek kezelésére a munkáltató őt írásban felhatalmazta.

És ez még nem minden, munkát ugyanis csak akkor szabad megkezdeni, ha a munkavállaló részt vett a kötelezően előírt munkavédelmi oktatáson – ezt minden évben, ismétlő jelleggel meg kell tartani, valamint a munkaviszony megkezdésekor is szükséges azt elvégezni – továbbá elolvasta az általa kezelt gép használati utasítását és az abban szereplő információkat elsajátította. A használati utasítások elolvasását nem szabad félvállról venni, ebben a dokumentumban található meg többek között a lehetséges gépkapcsolatok összeállításának pontos szabályzása is.

Amennyiben minden személyi feltétel megvalósult, a munkavégzés megkezdhető. A gépkezelő a munkálatok megkezdése előtt köteles meggyőződni a munkagép, egyéb eszközök megfelelő, munkára alkalmas állapotáról.

A munkavégzés közben kiemelten figyelni kell arra, hogy a mozgásban lévő gépről le és felszállni szigorúan tilos. Munkaszünet esetén, vagy a munka végeztével a gépkezelő az erőgépét köteles biztonságos helyen „letenni”, valamint az indítókulcsot el kell távolítani, a gépet le kell zárni. Ez azért fontos, hogy illetéktelenek még véletlenül se tudják használni a munkagépet. Javítási munkálatokat megkezdeni kizárólag leállított gépeken szabad – ebben az esetben sem szabad a kulcsot az önindítóban hagyni.

Szántóföldi munkavégzésnél a munkáltatónak kiemelt figyelmet kell fordítania:

• étkezési lehetőség biztosítására kulturált, tiszta helyen;
• tisztálkodási lehetőség biztosítása;
• kellő mennyiségű ivóvíz biztosítására;
• elsősegély felszerelés biztosítására.

A nyári időszakban a fentebb említett általános szabályokon túl a munkáltató legnagyobb felelőssége a megfelelő védőital biztosítása minden munkavállaló részére. Ez ugyanis kizárólag a munkáltató kötelessége, pénzben pedig nem váltható meg – csak úgy, mint az egyéni védőeszközök juttatása, de ezt a Munkavédelmi Törvény is leírja.

A betakarítás felé közeledve a munkavállalókra leselkedő veszélyek nem csökkennek, sőt, inkább gyarapodnak. Előkerülnek az arató-cséplő gépek, ezek pedig a nagyméretű forgó-mozgó alkatrészeik miatt komoly, akár halálos sérüléseket is tudnak okozni a munkavállalóknak. A fent említett gépek használatakor is vannak alapvető szabályok, amelyeket be kell tartani. Ilyen például, hogy ha eltömődik a kombájn etetőnyílása, le kell állítani a gépet, mielőtt az eltömődés okát a munkavállaló elkezdené elhárítani.

Erre figyeljen a munkavédelmi oktatáson!

A szabadban végzett mezőgazdasági munkálatok előtti munkavédelmi oktatáson külön ki kell térni a kullancs, darázs, méh, vipera, valamint a vadak okozta veszélyekre, az általuk okozott sérülés utáni teendőkre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

A betakarítási hírek tartják nyomás alatt a szójabab árát

2021. október 12. 06:36

Európában a malmi búza 204,5 euróba, a kukorica 251,5 euróba, a repce 650,5 euróba, a takarmánybúza pedig 204,5 angol fontba került tonnánként

Jó termésben bíznak a zalai gazdák

2019. szeptember 19. 12:36

Zala megyében az őszi időszakban 6500 hektár napraforgó, 29 551 hektár kukorica, 5354 hektár szója és 140 hektár cukorrépa vár betakarításra.

55 millió tonna gabonát takarítottak be Ukrajnában

2020. november 7. 08:45

Ukrajnában november 5-ig 54,6 millió tonna gabonát takarítottak be 13,6 millió hektár területről. Ez a teljes terület 89 százaléka – tájékoztatott az ukrán gazdasági minisztérium pénteken.

Az ukrán betakarítás 46,7 millió tonnánál tart

2023. október 7. 16:10

Ukrajna, a világ legnagyobb gabonatermelője eddig 46,7 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarított be a 2023-as évben – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.