2016-ban minden egyes 40 év alatti gazdára három 65 év feletti szakember jutott. Az európai gazdatársadalom elöregedése egyike a jelenkor legnagyobb agrárkihívásainak.
A KAP (Közös Agrárpolitika) többnyire pozitív hatású, ugyannakkor az alapvető infrastrukturális és szolgáltatási hiányban szenvedő régiók esetében korlátozott marad, és önmagában nem elegendő a mezőgazdaságba való belépés főbb akadályainak felszámolására, úgy, mint a földhöz és a tőkéhez való hozzáférés.
A KAP-ba beépített eszközök hozzájárulnak a fiatal gazdák fenntartható gazdasági helyzetének megvalósításához, ugyanakkor ezek a lehetőségek nem kerülnek teljes kiaknázásra – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A tanulmány elemzi azokat az eszközöket, amelyeknek legnagyobb a relevanciája a generációs problémákkal kapcsolatban. Olyan kérdéseket taglal, mint ,,a közvetlen kifizetési támogatás a fiatal mezőgazdasági termelőknek” a ,,beruházási támogatások”, valamint a ,,vállalkozásindítási támogatás”. A tanulmány szerint a KAP intézkedések ugyan korlátozott mértékben, de pozitív hatást gyakorolnak a fiatal gazdák számának növekedésére. Például a szociokulturális és szélesebb körű gazdasági ösztönző tényezők nagy szerepet játszanak a mezőgazdaságba való bekapcsolódás vagy a vidéki területeken történő életvitel melletti döntés meghozásában. A KAP generációváltást elősegítő intézkedései javítják a mezőgazdasági vállalkozások teljesítményét és ellenálló képességégét, valamint elősegíti a gazdaságok biztonságos átadását az idősebb és a fiatalabb nemzedékek között. Ezek az intézkedések – miután a fiatal gazdák megalapították vállalkozásukat – általában növelik azok társadalmi-gazdasági fenntarthatóságát. A támogatás ugyan segítséget nyújt a gazdaság megalapítását követő költségek, valamint az első években keletkező beruházási kiadások fedezésében, önmagában azonban nem elegendő a mezőgazdaságba történő belépés főbb akadályainak, például a földhöz való hozzáférés és a tőkeszerzés problémáinak kezelésére.
Noha a 35 év alatti fiatal gazdasági vezetők képzettségi szintje az idők során javult, az ismeretekhez és tanácsokhoz való hozzáférés továbbra sem elégséges. Az elemzés bemutatja a formális képzések és tanácsadás előnyeit, amelyek a tőketámogatások, az induló támogatások és / vagy a fiatal termelők közvetlen kifizetéseinek megigényléséhez szükségesek.
A KAP generációváltási intézkedéseinek megvalósítását és hatását javítani lehetne, ha a tagállamok integrált megközelítéseket dolgoznának ki, koherens módon alkalmazva a KAP és a nem-KAP típusú eszközöket, valamint szélesebb körű jogszabályi és adózási rendelkezéseket.
A közvetlen kifizetési támogatások mellett a vidékfejlesztési programok további intézkedéseket is tartalmaznak a fiatal gazdálkodók beiktatásának elősegítésére. A KAP 2013-as reformja bevezette a vállalkozások indítását elősegítő támogatást a fiatal gazdálkodók számára, amely 20 %-kal magasabb szintű finanszírozást nyújtott a fizikai eszközökbe történő beruházásokhoz.