Agrárközélet

Megakadályozhatják-e a gombák a megatüzeket?

https://www.washingtonpost.com/climate-solutions/2023/07/10/wildfire-prevention-mushroom-composting

– Coloradóban járványszerűen sűrűsödnek a fás erdősségek – jelentette ki Stefan Reinold, a helyi természetvédelmi hivatal erdésze. Az általa kezelt Sziklás-hegységbeli erdőkben az évszázadok óta tartó, az erdőtüzek keletkezésekor azonnal végrehajtott tűzoltás nem vette figyelembe a tűznek az egészséges erdei ökoszisztémák fennmaradásában játszott szerepét. Ma a sűrűn álló fenyők és fenyőfák sokasága hatalmas tüzeket gerjeszt.

A kormány erre reagálva az inflációcsökkentési törvény és a kétpárti infrastrukturális törvény keretében közel 5 milliárd dollárt különített el az erdők ritkítására a következő 10 évben, közel 50 millió hektárnyi területen a nyugati államokban. Noha mindezt előírt égetéssel is el lehet érni, az ellenőrzött tüzek elszabadulásának kockázata miatt az erdészek egy másik megoldást alkalmaznak: a fák szelektív kivágását, majd a törzsekről való leválasztását és a törmelék összegyűjtését.

A kihívás már csak az, hogy mihez kezdjenek azokkal a rönkökkel, amelyek maguk is tűzveszélyesek. Néhány környezetvédelmi szakértő úgy véli, hogy erre van megoldás: mégpedig a gombák. A gombák különleges átalakítási képességgel rendelkeznek. Ha szemetet, vagy akár tetemeket adnak nekik, mindet átalakítják – például tápanyagban gazdag talajjá.

A tűz alternatívája

Ahol a Sziklás-hegység és a fennsík találkozik, a Denvertől nyugatra fekvő erdőségekben a Zach Hedstromhoz hasonló gombakutatók ezt az egyedülálló tulajdonságot használják fel arra, hogy a tüzelőanyagot a helyi mezőgazdaság értékes eszközévé alakítsák át.

Az ötlet egy helyi biozöldség-farmon végzett kísérletből indult ki. Ő és a farm tulajdonosa egy őshonos késői laskagombát helyeztek egy szélviharban kidőlt fa darabjaiba.

Ez a kísérlet megmutatta, hogy az őshonos gombák valóban jelentősen felgyorsítják a bomlást

– mondta. A helyi önkormányzatokkal, környezetvédelmi szervezetekkel és gazdákkal együttműködve most ezt a módszert tökéletesíti.

A regionális fejlesztési terv részeként az amerikai erdészeti minisztérium több mint 47 négyzetmérföldnyi – a Disney Worldnél is nagyobb – terület ritkítását tervezi Colorado Front Range mentén. Itt már több százezer irtáshalom várakozik, hogy a megfelelő körülmények alakuljanak ki. Ideális esetben ez azt jelenti, hogy a talaj havas, a levegő nedves és nem fúj a szél. Ezek nehezen megvalósítható körülmények.

Amikor a feldarabolt farakások meggyulladnak, hosszabb ideig és forróbban égnek, mint a legtöbb erdőtűz egy koncentrált területen. Ez olyan felhólyagosodott talajfelszínt hagy maga után, ahol az őshonos növényeknek évtizedekig kell küzdeniük a meggyökeresedésért. Alternatív megoldásként az erdészek megpróbálkoztak a fák helyszíni felaprításával és a mulcs szétterítésével az erdő talaján, ahol ez a száraz éghajlaton csigalassúsággal bomlik le. Boulder megye a faapríték egy részét két középület biomassza-fűtési rendszerében is hasznosítja.

– Rengeteg fát távolítunk el az erdőkből a tüzek enyhítése érdekében. Ez nem egy túlságosan fenntartható módja a gazdálkodásnak. – mondta Hedstrom, aki azt is hozzátette, reméli, hogy sikerül megmutatnia, a gombák ezt a feladatot hatékonyabban is meg tudják oldani.

„Hideg tűz”

Jeffrey Ravage a Coalition for the Upper South Platte erdésze, aki a Denvertől délnyugatra fekvő hegyekben található több mint egymillió hektáros vízgyűjtő terület védelméért és helyreállításáért felel. A szaprofiták – a gombák egy olyan fajtája, amely elhalt szerves anyagokkal táplálkozik – tevékenységét „hideg tűznek” nevezi. A szaprofita gombák a lánghoz hasonlóan szénvegyületekre bontják a szerves anyagokat. A gombák sokszor láthatatlan, gyökérszerű struktúrája, a micélium olyan emésztőenzimeket választ ki, amelyek tápanyagokat szabadítanak fel az általa elfogyasztott szubsztrátból. Míg a láng szinte minden szerves nitrogént elpusztít, a micélium képes a nitrogént ott dúsítani, ahol az erdő talajában szükség van rá.

A szokásos ritkítás hektáronként körülbelül 3000 dollárba kerül, amelynek körülbelül egyharmadát a vágás elszállítására vagy elégetésére fordítják. A micélium használata drasztikusan csökkentheti ezt a költséget.

A megfelelő gombafajokkal – mondta – öt év alatt megtehetjük azt, ami a természetnek 50 évig vagy akár egy évszázadig is eltarthat: szerves talajt hozhatunk létre”

Bár a módszer új, nem teljesen ismeretlen. Az Austintól északra fekvő Balcones Canyonlands Preserve-ben Lisa O’Donnell biológus micéliumot telepített a városi területeken terjeszkedő, invazív fényeslevelű fagyal visszaszorítása érdekében. Miután a betolakodó fákat kivágták és halomba rakják, az önkéntesek beoltják őket őshonos lepketaplóval, amely a kemény rönköket három év alatt morzsalékos szivacsokká alakítja át. Végül a fás részek olyan gazdag és jó vízmegtartó képességű vályoggá bomlanak le, amelyet O’Donnell a Balcones meggyengült talajának újjáépítésére használ.

– Nem kell elégetni vagy elszállítani. A biomasszát felhasználjuk, a helyén tartjuk és újrahasznosítjuk – mondta. – A negatívum így rögvest pozitívummá válik.

A tűzveszély mérséklése érdekében a csavarttűjű fenyőállomány ritkítása a természetes tűz hatását utánozza, miközben a fakitermeléssel egyidejűleg a vágás is megtörténik. A szénkörforgás hatékony lezárása érdekében a Rocky Mountains csapata gombák micéliumával bomlasztja vissza a fahulladékot tápanyagban gazdag talajba.

A gomba elterjesztése

Annak érdekében azonban, hogy a micélium valóban életképes megoldást jelentsen az erdőtüzekre, a nyugati területek nagyságrendjében kellene működnie. Hedstrom jelenleg azzal kísérletezik, hogy a micéliumból olyan folyadékot készítsen, amelyet több száz hektárnyi területre lehet permetezni.
– Ez egy újszerű biotechnológiai megoldás, amely nagyon ígéretes, de még korai stádiumban van – hangsúlyozta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Mivel védekezhetek a szilva levelein látható apró, sötét foltok ellen?

2023. október 21. 04:39

Az utóbbi hetekben szilvafákon sok levél elsárgult és lehullott. Rajtuk apró, sötét pontokat látok a hátoldalukon. A már megszokott nagyobb foltok mellett, ezek az én kertemben újak. Mi lehet ez, mivel védekezhetek ellene?

Az édes illat a gomba vonzerejének része

2023. január 4. 11:34

A változatosság iránti vágy és a kiaknázatlan új-zélandi élelmiszerpiac csábítása késztette Brian Turley-t arra, hogy 25 éves szakácskarrierjét feladva egy kedvelt élelmiszer, a gomba termesztése mellett döntsön. Tizennyolc hónap elteltével Brian nem bánja a döntését.

Mi okozza barna foltok kialakulását a fagyal levelein?

2020. március 24. 04:36

M. Lászlóné kérdése: Fagyal bokraim levelein sok barna szélű foltot vettem észre, a levelei lehullanak. Mi okozza, tehetek-e érte még valamit?

A jövő 50 egészséges élelmiszere, amivel megmenthető a Föld

2019. szeptember 10. 12:47

Az emberiség meglepően kevés összetevőből készíti el a rendszeresen fogyasztott ételeit.