Már kétszer permeteztek. Most jön a harmadik. Stagnál a terménypiac. A földbérletek megújításának feltételei. Új szabályozás a növényvédelemben.
Már kétszer permeteztek. Most jön a harmadik. Stagnál a terménypiac. A földbérletek megújításának feltételei. Új szabályozás a növényvédelemben.
A váratlan hőhullám megbolondította az őszieket. A gabonák már a Szent György napra hajaznak, a repce virágai pedig terült asztalt kínálnak a kártevőknek. A termelők többsége már kétszer védekezett, de a fénybogarak meg lassan az ormányosok is új erővel támadnak. Jöhet az újabb permetezés.
Arról, hogy a szerek milyen széles választéka áll a rendelkezésükre, az Agrofórumban tájékozódhatnak.
Nézzük a terménypiacot!
Általános vélemény – legalábbis a gazdafórumunkon jelenlévők ezt vallják – hogy nem mozdul a piac. Van ugyan némi mozgolódás és szerződéses ajánlat az új termésekre, de szerződés még kevés köttetett. Az ó terményekre nincs kereslet.
Az új termésre étkezési búzára 40-44 ezer Ft-os ajánlatok vannak. Az őszi árpa és a takarmánybúza 40 ezer alatt van. A repce ugyan nem érte el az elmúlt évi pozícióját, de a 105-107 ezer Ft-os ajánlatot a gazdák egy része elfogadta.
*
A kedvező időjárásnak köszönhetően mindenütt gőzerővel vetnek. Baranyában már itt-ott be is fejezték, ha így haladnak április második harmadában mindenütt földben lesznek a főnövényeink – legalábbis a TERKA tagjainál.
*
A földkérdés változatlanul napirenden van. Dr. Andréka Tamás az FM Jogi főosztályának vezetője nem először tett eleget a meghívásunknak. A napirenden szereplő témák: földvásárlás és annak korlátai. Földbérlet és annak buktatói. Földtulajdon és földhasználat. Elbirtoklás. Folyamatban lévő jogszabály-módosítások.
Mit és miért semmisített meg az Alkotmánybíróság. (Miután még vannak folyamatban lévő ügyek, ezért az itt felsorolt témákról egy későbbi alkalommal fogunk beszámolni az írott Agrofórumban.
Ebben többek között az alábbi kérdésekre is válaszol:
– Átminősíthető-e egy osztatlan közös tulajdonú szántóként nyilvántartott terület legelővé, a valamennyi tulajdonos beleegyezése nélkül?
– Társas gazdaság a lejáró földbérleti szerződéseit a lejárati idő előtt mennyi idővel kötheti meg a következő időszakra és ez a megkötött új szerződés a megkötés időpontjától vagy a lejárat időpontjától köthető meg? A megkötött szerződést a földhivatal mikortól köteles befogadni és bejegyezni?
– Az alhaszonbérletbe adott földterületeket ki kötheti meg?
– Haszonbérleti szerződés hosszabbításnál az alhaszonbérlőnek van-e előhaszonbérleti joga?
– Azokra az állami földterületekre, melyeket 20 éves szerződéssel adtak bérbe és a nemrég lezajlott földárverések során új tulajdonosokhoz kerültek, kell-e kötni új szerződést a földet megszerző tulajdonosnak a hosszútávú haszonbérlővel – mit kell tartalmazzon ez a szerződés az alapszerződésben kikötött kötelezettségek (pl. állattartási vagy vetőmagtermesztés) vonatkozásában? Hogy és mikortól kezdeményezhet az új földtulajdonos földbérleti díjmódosítást?
– Kinek, és hogyan kell igazolni a „helyben kialakult” földbérleti díjat?
Az un: tsz földhasználati jog, amely 1961-ben keletkezett hogyan adható át pl.: egy állattartó gazda számára?
*
Amivel viszont már a júniusi lapszámunkban találkozhatnak az Jordán Lászlónak a NÉBIH elnökhelyettesének tájékoztatója a növényvédelem egyes kérdéseinek szabályozásairól, nevezetesen a szerek rendelésére, vagyis a vényekre vonatkozó előírásokról, a permetezőgépek vizsgájáról.
Még mielőtt kikapcsolnák a számítógépet, hogy a vizsgáztatásoknak határidőn belül úgysincs esélye, kérem, jegyezzék fel, ahogy már említettük, hogy a júniusi lapszámunkban választ kaphatnak a kérdésekre, többek között ezekre is.
– Mint integrátor, a termelők felé történő növényvédőszer értékesítésekor mi a helyes eljárás: I. kategóriájú szer értékesítése esetén, a termék szállítólevelének elkészítésekor már a vásárláshoz szükséges vény számát a szállítólevélre is rá kell vezetni?
– Amennyiben nem kell a szállítólevélre rávezetni a vény számot, akkor a számlára is elég ráírni?
– A számlára minden esetben kötelező a vény számot felírni?
– Ha a növényvédelmi szakmérnök hivatalosan bejelentett, vagy szerződésben álló munkaadó 8 órás dolgozója az adott cégnek, abban az esetben is kell e vényt írnia a cég növényvédőszeres számlái mellé (amin fel van tüntetve a neve és I. kat. engedélyszáma) ahol dolgozik?
– A Gesztor gazdaság által teljeskörűen elvállalt mezőgazdasági művelés növényvédelmi szolgáltatásait a földtulajdonos kivel kösse meg: A Gesztor gazdasággal vagy a növényvédelmi szakmérnökkel?
– Kötelező-e az elektromos vagy is az e-vény használata, vagy csak ajánlott?
– 2017-től áttérünk a naptári rend szerinti naplóvezetésre a gazdálkodási évről. Mi van abban az esetben, ha egy évben két növény is vetésre kerül? Ebben az esetben hogyan történik a műtrágya nitrogén elszámolása? Lesz-e valami átállási idő erre?
*
Hogy miért csak júniusban számíthatnak a válaszokra?
Azért mert addig valamennyi függőben lévő kérdés tisztázódik.
(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)