Agrárközélet

Virágzik a repce – TERKA információ

Agrofórum Online

Már kétszer permeteztek. Most jön a harmadik. Stagnál a terménypiac. A földbérletek megújításának feltételei. Új szabályozás a növényvédelemben.

Már kétszer permeteztek. Most jön a harmadik. Stagnál a terménypiac. A földbérletek megújításának feltételei. Új szabályozás a növényvédelemben.

A váratlan hőhullám megbolondította az őszieket. A gabonák már a Szent György napra hajaznak, a repce virágai pedig terült asztalt kínálnak a kártevőknek. A termelők többsége már kétszer védekezett, de a fénybogarak meg lassan az ormányosok is új erővel támadnak. Jöhet az újabb permetezés.

Arról, hogy a szerek milyen széles választéka áll a rendelkezésükre, az Agrofórumban tájékozódhatnak.

Nézzük a terménypiacot!

Általános vélemény – legalábbis a gazdafórumunkon jelenlévők ezt vallják – hogy nem mozdul a piac. Van ugyan némi mozgolódás és szerződéses ajánlat az új termésekre, de szerződés még kevés köttetett. Az ó terményekre nincs kereslet.

Az új termésre étkezési búzára 40-44 ezer Ft-os ajánlatok vannak. Az őszi árpa és a takarmánybúza 40 ezer alatt van.  A repce ugyan nem érte el az elmúlt évi pozícióját, de a 105-107 ezer Ft-os ajánlatot a gazdák egy része elfogadta.

*

A kedvező időjárásnak köszönhetően mindenütt gőzerővel vetnek. Baranyában már itt-ott be is fejezték, ha így haladnak április második harmadában mindenütt földben lesznek a főnövényeink – legalábbis a TERKA tagjainál.

*

A földkérdés változatlanul napirenden van. Dr. Andréka Tamás az FM Jogi főosztályának vezetője nem először tett eleget a meghívásunknak. A napirenden szereplő témák: földvásárlás és annak korlátai. Földbérlet és annak buktatói. Földtulajdon és földhasználat. Elbirtoklás. Folyamatban lévő jogszabály-módosítások.

Mit és miért semmisített meg az Alkotmánybíróság. (Miután még vannak folyamatban lévő ügyek, ezért az itt felsorolt témákról egy későbbi alkalommal fogunk beszámolni az írott Agrofórumban.

Ebben többek között az alábbi kérdésekre is válaszol:
– Átminősíthető-e egy osztatlan közös tulajdonú szántóként nyilvántartott terület legelővé, a valamennyi tulajdonos beleegyezése nélkül?
– Társas gazdaság a lejáró földbérleti szerződéseit a lejárati idő előtt mennyi idővel kötheti meg a következő időszakra és ez a megkötött új szerződés a megkötés időpontjától vagy a lejárat időpontjától köthető meg? A megkötött szerződést a földhivatal mikortól köteles befogadni és bejegyezni?
– Az alhaszonbérletbe adott földterületeket ki kötheti meg?
– Haszonbérleti szerződés hosszabbításnál az alhaszonbérlőnek van-e előhaszonbérleti joga?
– Azokra az állami földterületekre, melyeket 20 éves szerződéssel adtak bérbe és  a nemrég lezajlott földárverések során új tulajdonosokhoz kerültek, kell-e kötni új szerződést a földet megszerző tulajdonosnak a hosszútávú haszonbérlővel – mit kell tartalmazzon ez a szerződés az alapszerződésben kikötött kötelezettségek (pl. állattartási vagy vetőmagtermesztés) vonatkozásában? Hogy és mikortól kezdeményezhet az új földtulajdonos földbérleti díjmódosítást?
– Kinek, és hogyan kell igazolni a „helyben kialakult” földbérleti díjat?
Az un: tsz földhasználati jog, amely 1961-ben keletkezett hogyan adható át pl.: egy állattartó gazda számára?

*

Amivel viszont már a júniusi lapszámunkban találkozhatnak az Jordán Lászlónak a NÉBIH elnökhelyettesének tájékoztatója a növényvédelem egyes kérdéseinek szabályozásairól, nevezetesen a szerek rendelésére, vagyis a vényekre vonatkozó előírásokról, a permetezőgépek vizsgájáról.

Még mielőtt kikapcsolnák a számítógépet, hogy a vizsgáztatásoknak határidőn belül úgysincs esélye, kérem, jegyezzék fel, ahogy már említettük, hogy a júniusi lapszámunkban választ kaphatnak a kérdésekre, többek között ezekre is.

– Mint integrátor, a termelők felé történő növényvédőszer értékesítésekor mi a helyes eljárás: I. kategóriájú szer értékesítése esetén, a termék szállítólevelének elkészítésekor már a vásárláshoz szükséges vény számát a szállítólevélre is rá kell vezetni?
– Amennyiben nem kell a szállítólevélre rávezetni a vény számot, akkor a számlára is elég ráírni?
– A számlára minden esetben kötelező a vény számot felírni?
– Ha a növényvédelmi szakmérnök hivatalosan bejelentett, vagy szerződésben álló munkaadó 8 órás dolgozója az adott cégnek, abban az esetben is  kell e vényt írnia a cég növényvédőszeres számlái mellé (amin fel van tüntetve a neve és I. kat. engedélyszáma) ahol dolgozik?
– A Gesztor gazdaság által teljeskörűen elvállalt mezőgazdasági művelés növényvédelmi szolgáltatásait a földtulajdonos kivel kösse meg: A Gesztor gazdasággal vagy a növényvédelmi szakmérnökkel?
– Kötelező-e az elektromos vagy is az e-vény használata, vagy csak ajánlott?
– 2017-től áttérünk a naptári rend szerinti naplóvezetésre a gazdálkodási évről. Mi van abban az esetben, ha egy évben két növény is vetésre kerül? Ebben az esetben hogyan történik a műtrágya nitrogén elszámolása? Lesz-e valami átállási idő erre?

*

Hogy miért csak júniusban számíthatnak a válaszokra?
Azért mert addig valamennyi függőben lévő kérdés tisztázódik.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

Csemegeszőlők növényvédelme

2019. március 20. 06:55

A csemegeszőlő betegségei és károsítói megegyeznek a borszőlőével, mivel mindketten egy családba (Vitaceae) tartoznak, így növényvédelmük is hasonló.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

BASF Digital Farming és Pessl együttműködés: a cél a gyümölcs- és zöldségtermesztés fellendítése

2021. május 28. 06:37

Az együttműködés keretén belüli első projekt egy átfogó kártevőfigyelő és -modellező rendszer kifejlesztésére összpontosít szőlőfajták és almatermésű növények számára