Állattenyésztés

25 évvel ezelőtt jelentették be az első bárányklónozást

Agrofórum Online

Csodálkozást, hitetlenséget és néha a puszta horror emlegetését váltotta ki 25 évvel ezelőtt, 1997. február 22-én az első sikeres klónozás bejelentése. Dolly, a bárány került az újságok címlapjára és bizony heves reakciókat váltott ki.

Negyed évszázad telt el a klónozott bárány, Dolly születésének híre óta, az információ akkor megrázta a tudományos világot, és hatalmas vitát váltott ki. Sok akkori félelem nem vált be. Az áttörés fantáziákat, reményeket és félelmeket táplált – amelyek közül sok alaptalannak bizonyult. A Der Spiegel német hetilap címlapján Adolf Hitler, Albert Einstein és Claudia Schiffer klónjai masíroztak például.

A neves német immunológus és genetikai kutató, Klaus Rajewsky úgy gondolta, hogy a szenzáció egy laboratóriumi hiba eredménye. „Még mindig nem hiszek abban, hogy testsejtekből lehet embriót klónozni” – mondta egy szakértői konferencián három héttel azután, hogy az áttörés ismertté vált. De ő volt az, aki tévedett.

25 évvel később a dolgok azért megnyugodtak. Az Edinburghi Egyetem Roslin Intézete, ahol eredetileg Dollyt létrehozták, már nem végez klónozást. Ennek ellenére az intézet igazgatója, Bruce Whitelaw hálás azért, hogy Dolly felkeltette a tudomány iránti érdeklődést.

„A biológiát vitte el a reggeli- és vacsoraasztalra, a buszozásra és mindenhova. A közérdeklődés és a közvélemény megnövekedése valószínűleg Dolly egyik legnagyobb öröksége” – mondta a tudós, akit a német Proplanta agrároldal idézett.

Dolly alkotásának tudományos értéke, ellentétben azzal, amit negyedszázaddal ezelőtt a címek sugalltak, kevésbé abban rejlik, hogy egy egyed genetikailag azonos másolatát hozták létre. Valószínűleg fontosabb volt annak bizonyítása, hogy a szervezetben már meghatározott funkciót betöltő testsejtek visszaalakulhatnak úgynevezett őssejtekké, amelyek funkciója még nem tisztázott.

Dolly valójában 1996. július 5-én született Edinburgh-ban. Ian Wilmut és Keith Campbell vezetésével egy kutatócsoport egy nem megtermékenyített, de érett petesejt magját eltávolította, és a klónozni kívánt élőlény sejtmagját (egy emlőmirigy sejtjét) ültették helyébe. A petesejtet egy skót blackface (fekete pofájú) juhtól vették, míg a sejtmagot egy finn dorset fajtájútól, hogy a laikusok számára is szemmel látható legyen majd a klónozás eredménye – szerepel a Wikipédián. A sikeres kísérletről 1997. február 23-án tett hivatalos bejelentést az edinburghi Roslin kutatóintézet. A bárány nevét Dolly Parton amerikai country-énekesnőről kapta, akinek keblei „mély benyomást” tettek az emlőmirigy-sejtből klónozott jószágot létrehozó kutatókra.

Dolly 2001-ben egy birkáknál nagyon gyakori betegséget kapott el, ám immunkezeléssel sikerült meggyógyítani. Végül 2003-ban pusztult el, 6 éves korában. Halála után kitömték, és Edinburgh-ban kiállították.

A kitömött Dolly (Forrás: Wikipédia)

A klónozás jelenleg főként a kereskedelmi szektorban folyik. Többek között a különösen kívánatos tulajdonságokkal rendelkező haszonállatok szaporításáról van szó, például verseny- vagy pólósportra használt lovak tenyésztésekor.

Kiemelt kép: Wikipédia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Szemlélet- és gyakorlatváltás a vízgazdálkodásban

2023. május 25. 16:22

Szemlélet- és gyakorlatváltás szükséges a vízgazdálkodásban – fogalmazták meg a szakemberek azon a konferencián, melyen a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete vízszolgáltatókkal és -felhasználókkal tekintette át a szakterület kihívásait és trendjeit.

Tévhitek az élelmiszer-biztonságról - interjú Bánáti Diánával, a Debreceni Egyetem dékánjával

2019. augusztus 13. 10:16

Egyes országokban, így Magyarországon is, a fogyasztók irreális mértékben aggódnak olyan, élelmiszerekkel kapcsolatos tényezők miatt, amiről, mi szakemberek tudjuk, sokkal kevésbé lenne indokolt. Ezzel együtt pedig olyan dolgokról nem tudnak, amiről szükséges lenne, így az nem is aggasztja őket.

Meglepő, hogyan látják a kutyák a világot

2023. november 24. 07:10

Ha rámutatunk egy tárgyra, a kisgyerek a tárgyra összpontosít, míg a kutya általában irányjelzésnek veszi a mozdulatot. Az ELTE Etológia Tanszék kutatói a jelenség mögött meghúzódó magyarázatokról írtak legújabb tanulmányukban. Vizsgálataikból kiderült: az eltérés nem csak a látásra vezethető vissza, hanem kognitív okai is vannak.

Nagy sikert aratott a "Tudományról mindenkinek" programsorozat

2018. november 13. 14:32

A programok külön érdekessége volt, hogy a laboratóriumokban az MTA ATK kutatói, tudományos munkatársai személyesen tartották a bemutatókat, ismeretterjesztő előadásokat szórakoztató, a diákok érdeklődéséhez és tudásához igazodó formában.