Állattenyésztés

25 évvel ezelőtt jelentették be az első bárányklónozást

Agrofórum Online

Csodálkozást, hitetlenséget és néha a puszta horror emlegetését váltotta ki 25 évvel ezelőtt, 1997. február 22-én az első sikeres klónozás bejelentése. Dolly, a bárány került az újságok címlapjára és bizony heves reakciókat váltott ki.

Negyed évszázad telt el a klónozott bárány, Dolly születésének híre óta, az információ akkor megrázta a tudományos világot, és hatalmas vitát váltott ki. Sok akkori félelem nem vált be. Az áttörés fantáziákat, reményeket és félelmeket táplált – amelyek közül sok alaptalannak bizonyult. A Der Spiegel német hetilap címlapján Adolf Hitler, Albert Einstein és Claudia Schiffer klónjai masíroztak például.

A neves német immunológus és genetikai kutató, Klaus Rajewsky úgy gondolta, hogy a szenzáció egy laboratóriumi hiba eredménye. „Még mindig nem hiszek abban, hogy testsejtekből lehet embriót klónozni” – mondta egy szakértői konferencián három héttel azután, hogy az áttörés ismertté vált. De ő volt az, aki tévedett.

25 évvel később a dolgok azért megnyugodtak. Az Edinburghi Egyetem Roslin Intézete, ahol eredetileg Dollyt létrehozták, már nem végez klónozást. Ennek ellenére az intézet igazgatója, Bruce Whitelaw hálás azért, hogy Dolly felkeltette a tudomány iránti érdeklődést.

„A biológiát vitte el a reggeli- és vacsoraasztalra, a buszozásra és mindenhova. A közérdeklődés és a közvélemény megnövekedése valószínűleg Dolly egyik legnagyobb öröksége” – mondta a tudós, akit a német Proplanta agrároldal idézett.

Dolly alkotásának tudományos értéke, ellentétben azzal, amit negyedszázaddal ezelőtt a címek sugalltak, kevésbé abban rejlik, hogy egy egyed genetikailag azonos másolatát hozták létre. Valószínűleg fontosabb volt annak bizonyítása, hogy a szervezetben már meghatározott funkciót betöltő testsejtek visszaalakulhatnak úgynevezett őssejtekké, amelyek funkciója még nem tisztázott.

Dolly valójában 1996. július 5-én született Edinburgh-ban. Ian Wilmut és Keith Campbell vezetésével egy kutatócsoport egy nem megtermékenyített, de érett petesejt magját eltávolította, és a klónozni kívánt élőlény sejtmagját (egy emlőmirigy sejtjét) ültették helyébe. A petesejtet egy skót blackface (fekete pofájú) juhtól vették, míg a sejtmagot egy finn dorset fajtájútól, hogy a laikusok számára is szemmel látható legyen majd a klónozás eredménye – szerepel a Wikipédián. A sikeres kísérletről 1997. február 23-án tett hivatalos bejelentést az edinburghi Roslin kutatóintézet. A bárány nevét Dolly Parton amerikai country-énekesnőről kapta, akinek keblei „mély benyomást” tettek az emlőmirigy-sejtből klónozott jószágot létrehozó kutatókra.

Dolly 2001-ben egy birkáknál nagyon gyakori betegséget kapott el, ám immunkezeléssel sikerült meggyógyítani. Végül 2003-ban pusztult el, 6 éves korában. Halála után kitömték, és Edinburgh-ban kiállították.

A kitömött Dolly (Forrás: Wikipédia)

A klónozás jelenleg főként a kereskedelmi szektorban folyik. Többek között a különösen kívánatos tulajdonságokkal rendelkező haszonállatok szaporításáról van szó, például verseny- vagy pólósportra használt lovak tenyésztésekor.

Kiemelt kép: Wikipédia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Az íz legyen az első

2021. július 1. 08:37

Az amerikai Pairwise cég új gyümölcs- és zöldségfajták kialakításán dolgozik a CRISPR génszerkesztő technológia alkalmazásával.

Új kutatás indul a klímaadaptív növényekért

2021. október 25. 06:36

Az 50 millió eurós kerettel megtámogatott munkacsoport növénytudományban, mesterséges intelligenciában, növénynemesítésben jártas szakemberek bevonásával valósítja meg a nagyívű kutatást

Webtérkép készül az inváziós növényfajok elterjedéséről

2020. október 31. 10:36

Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása.

Viszlát szója! - A repce lehet a jövő növényi fehérjeforrása

2020. november 22. 08:38

A repcefehérje hasonló hatásokat váltott ki az anyagcsere paraméterekben és a szív- és érrendszeri kockázati tényezőkben, mint a szójafehérje.