Állattenyésztés

A farkasok alulról támadják a kerítéseket – így védekezhetünk ellenük

Agrofórum Online

Az elmúlt években egyre több a farkas Németországban, ami egyre nagyobb problémát okoz a haszonállatokat tartó gazdálkodóknak. Főleg a juhok vannak veszélyben.

Az egyik legjobb védekezés a profi kerítés, amelyet azonban folyamatosan karban kell tartani, a lényeg, hogy ne tudjon alatta átmászni a farkas. Persze a villanypásztor is jó megoldás lehet.

A haszonállat- és lótulajdonosok számára is vannak ajánlások a farkasbiztos kerítéssel kapcsolatban Németországban. A juhokat gyakran érintik a farkasok támadásai, de néhány más állatot, így lovakat is megtámadtak már, azok meg is sérültek.

Különösen azokon a területeken foglalkoznak ezzel sokan, ahol nagy a farkassűrűség, a haszonállat-tulajdonosok elgondolkodnak azon, hogyan tudnák biztonságosan bekeríteni kedvenceiket.

Az elmúlt években meredeken emelkedett a farkasok száma Németországban. Az új, farkasbiztos kerítések sok pénzbe kerülnek, és az elmúlt két-három évben a kereslet, valamint az általános infláció tovább növelte az árakat.

Ennek ellenére az emberek a lehető legjobban akarják megvédeni állataikat, és keresik a megfelelő megoldásokat. Ennek nem feltétlenül kell mindig teljesen új kerítésnek lennie. Ha van egy jó, meglévő alapkerítés, akkor az is bővíthető, fejleszthető.

Milyen legyen egy farkasriasztó kerítés?

A szabvány hat drótszálat határoz meg, például 20-40-60-80 és 140 centiméter magasan. De fontos megérteni, hogy az alsó három szál a legfontosabb. A farkasok mindig először az alján próbálnak átjutni, például a kerítés alá ásnak.

A legalsó szál maximum 20 cm-re legyen a talajtól, mindenhol. A megfigyelések azt mutatják, hogy a farkasok a bekerített legelőkön keresik a gyenge pontokat, hogy behatoljanak azokon. Ha nem fedeznek fel egy egyszerű lehetőséget, odébb mennek. A kerítésen a drótokat mindig jól meg kell feszíteni.

Alsó szál

Idén a rendszeres zivatarok miatt minden sokkal erősebben növekszik, így a gyom is az alsó szálaknál, és az alsó szálak tisztán tartása egyre munkaigényesebb. A kerítés hossza mellett természetesen mindig a terep kérdése a legfontosabb. Amíg minden sík, addig vannak már jó műszaki megoldások, de dombos, nehezen járható terepen ez már nehezebbé válik. Egyenetlen terepre többféle megoldás létezik, például forró vízzel fokozatosan denaturálhatóak a szál alatti területek.

Villanypásztor

Elektromos kerítés is lehet megoldás, de ennek kialakítása a védendő területtől is függ – hívta fel a figyelmet az agrarheute szakportál. A jó földelés elengedhetetlen a kerítés megfelelő működéséhez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Megint lelőttek egy farkast a Bükkben, keresik az elkövetőt

2018. november 21. 13:27

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa egy kifejlett európai szürke farkas fiatal hím példányának tetemére bukkant Nagyvisnyó külterületén. Az állaton egyértelműen azonosítható lőtt seb volt.

A farkasok védettségének lazítását kérik a német gazdák

2023. április 29. 11:17

Németországban annyira gyakorivá váltak a tenyészállatok elleni farkastámadások, hogy a helyi gazdák azt szeretnék, hogy a hatóságok lazítsanak a kilövési szabályokon.

Gyakorlati kézikönyvek nagyragadozókhoz

2021. április 20. 08:43

A Nagyragadozók Magyarországon című sorozat kötetei gyakorlati útmutatót adnak a nagyragadozók terepi nyomainak felismeréséhez és vizsgálatához, valamint segítséget nyújtanak a nagyragadozók okozta károk felismeréséhez és megelőzéséhez.

22 ezer jószágot öltek meg a farkasok, egyetlen lehetőség maradt ellenük Németországban

2024. január 28. 14:10

A szarvasmarhák számára farkasbiztosnak számító kerítésének körülbelül 140 cm magasnak kell lennie, és legalább hat feszültség alatt álló vezetékből kell állnia.