17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Állattenyésztés

A farkasok alulról támadják a kerítéseket – így védekezhetünk ellenük

Agrofórum Online

Az elmúlt években egyre több a farkas Németországban, ami egyre nagyobb problémát okoz a haszonállatokat tartó gazdálkodóknak. Főleg a juhok vannak veszélyben.

Az egyik legjobb védekezés a profi kerítés, amelyet azonban folyamatosan karban kell tartani, a lényeg, hogy ne tudjon alatta átmászni a farkas. Persze a villanypásztor is jó megoldás lehet.

A haszonállat- és lótulajdonosok számára is vannak ajánlások a farkasbiztos kerítéssel kapcsolatban Németországban. A juhokat gyakran érintik a farkasok támadásai, de néhány más állatot, így lovakat is megtámadtak már, azok meg is sérültek.

Különösen azokon a területeken foglalkoznak ezzel sokan, ahol nagy a farkassűrűség, a haszonállat-tulajdonosok elgondolkodnak azon, hogyan tudnák biztonságosan bekeríteni kedvenceiket.

Az elmúlt években meredeken emelkedett a farkasok száma Németországban. Az új, farkasbiztos kerítések sok pénzbe kerülnek, és az elmúlt két-három évben a kereslet, valamint az általános infláció tovább növelte az árakat.

Ennek ellenére az emberek a lehető legjobban akarják megvédeni állataikat, és keresik a megfelelő megoldásokat. Ennek nem feltétlenül kell mindig teljesen új kerítésnek lennie. Ha van egy jó, meglévő alapkerítés, akkor az is bővíthető, fejleszthető.

Milyen legyen egy farkasriasztó kerítés?

A szabvány hat drótszálat határoz meg, például 20-40-60-80 és 140 centiméter magasan. De fontos megérteni, hogy az alsó három szál a legfontosabb. A farkasok mindig először az alján próbálnak átjutni, például a kerítés alá ásnak.

A legalsó szál maximum 20 cm-re legyen a talajtól, mindenhol. A megfigyelések azt mutatják, hogy a farkasok a bekerített legelőkön keresik a gyenge pontokat, hogy behatoljanak azokon. Ha nem fedeznek fel egy egyszerű lehetőséget, odébb mennek. A kerítésen a drótokat mindig jól meg kell feszíteni.

Alsó szál

Idén a rendszeres zivatarok miatt minden sokkal erősebben növekszik, így a gyom is az alsó szálaknál, és az alsó szálak tisztán tartása egyre munkaigényesebb. A kerítés hossza mellett természetesen mindig a terep kérdése a legfontosabb. Amíg minden sík, addig vannak már jó műszaki megoldások, de dombos, nehezen járható terepen ez már nehezebbé válik. Egyenetlen terepre többféle megoldás létezik, például forró vízzel fokozatosan denaturálhatóak a szál alatti területek.

Villanypásztor

Elektromos kerítés is lehet megoldás, de ennek kialakítása a védendő területtől is függ – hívta fel a figyelmet az agrarheute szakportál. A jó földelés elengedhetetlen a kerítés megfelelő működéséhez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Farkasok támadtak kutyára Füzérnél

2020. február 13. 12:08

Több éve sejthető, hogy Füzér környékén nem csupán átutazó vendégek a farkasok, hanem közülük – csupán becsülni lehet hány darab – véglegesen megtelepedett. A nagyragadozók jelenlétére jó darabig csak közvetett nyomok utaltak, tavaly azonban, a település közelében történt bikaborjú elejtésével „megmutatták” magukat. Ezek után, ahogyan az régóta várható volt már, pár napja megtörtént az első „nyíltszínű” találkozás is ember és farkas között.

Füzér: meg kell tanulni együtt élni a farkasokkal

2020. február 26. 11:20

Mint ahogy cikksorozatunk korábbi, a füzéri farkastámadással foglalkozó írásaiban jeleztük, kíváncsiak voltunk arra is, hogy mi a vadászatra jogosult vadásztársaság véleménye az esetről, és egyáltalán, a farkas jelenlétéről a területen. Kérdéseinkre a társaság képviseletében ifj. Mester András válaszolt.

Gyakorlati kézikönyvek nagyragadozókhoz

2021. április 20. 08:43

A Nagyragadozók Magyarországon című sorozat kötetei gyakorlati útmutatót adnak a nagyragadozók terepi nyomainak felismeréséhez és vizsgálatához, valamint segítséget nyújtanak a nagyragadozók okozta károk felismeréséhez és megelőzéséhez.

Akkor veszélyes a nagyvad, ha már nem fél az embertől

2024. augusztus 10. 14:10

Nem a medvék és a farkasok jelenléte, hanem az emberhez szokása és ezzel félelmének megszűnése jelenti az igazi veszélyt.