Éder Tamás a hazai húsipar helyzetéről március 6-án tartott előadásának legfontosabb tényeit és tanulságait foglaljuk össze.
A Hússzövetség sajtótájékoztatóján az élelmiszeripar több szakértője beszélt a húsipar előtt álló kihívásokról és a húsfogyasztás jelentőségéről. Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetsége társadalmi elnökének „Látjuk-e már a fényt az alagút végén a húsiparban?” című előadása átfogó képet adott a szektor helyzetéről, az előtte álló nehézségekről és a továbblépési lehetőségekről.
Nem áll jól sem a termelés, sem az értékesítés
2023-ban az élelmiszeripar termelésének volumenindexe 11,3%-kal csökkent, miközben az ipar egésze mindössze 5,4%-kal. Ezen belül is alulteljesített a húsipar, hiszen 2023-ban a húsfeldolgozás és -tartósítás ágazat termelésének volumenindexe 15,7%-os, belföldi értékesítése 14,3%-os, exportteljesítménye 13,2%-os visszaesést mutatott.
A húskészítménygyártás termelésének volumenindexe pedig 14,4%-kal, belföldi értékesítése 10,2%-kal, exportvolumene 17,7%-kal csökkent. Az elmúlt közel két és fél évtizedben nem fordult elő, hogy mindkét húságazat 10%-nál nagyobb visszaesést mutasson.
Pozitív fejlemények
Pozitívum, hogy 2023. decemberben a sertéslétszám 2,6 milliós volt, egy év alatt 1,9%-kal növekedett az állomány. A kocalétszám 4,1%-kal nőtt és az állomány nagysága 154 ezer körül alakul.
2023-ban 4,49 millió sertést vágott a magyar húsipar, ez mindössze 0,9%-os csökkenést jelent az uniós 7,3%-os visszaeséshez képest. A magyar ágazat súlya az EU-n belül továbbra is meghaladja a 2%-ot, ugyanakkor a 2023-as külkereskedelmi mérleg enyhe deficitet mutat.
Az élő sertés árának növekedése 2023 közepén történelmi csúcsot döntött. A német jegyzés elérte a 2,5 euró/kg-os szintet, ami több mint 100%-os sertésár-növekedés kicsit több mint egy év alatt (1,2-ről 2,5 euró/kg-ra). A magyar élő sertés ára 2023 áprilisa óta meghaladja az EU-s átlagot, és 2024 elején ismét növekszik. A német jegyzés az elmúlt 4 héten 10%-kal növekedett és elérte a 2,2 euró/kg-ot.
A sertéshúsok és húskészítmények árának növekedése az év végére az általános élelmiszer-infláció szintjéhez közeledett. Azonban az árnövekedés mértéke lényegesen elmarad az önköltségtényezők növekedésének mértékétől (élősertésár-robbanás, energiaköltségek megtöbbszöröződése, munkabérek növekedése stb.). 2023 végén több sertéshúskészítmény fogyasztói ára gyakorlatilag megegyezett a 2022 végivel.
Érdemes megjegyezni, hogy az átlagkeresetek az EU csatlakozásunk óta lényegesen nagyobb mértékben növekedtek, mint a húsárak.
A húsipart érő rövid távú súlyos kihívások
- A fogyasztáscsökkenés elsősorban jövedelem-, illetve árvezérelt, de történhet etikai, egészségi és környezetvédelmi szempontok miatt is.
- Diszkontosodás (a saját márkás termékek szerepének erősödése a gyártói márkák kárára).
- Minőséggyengítési folyamatok megjelenése – helyettesítő termékutánzatok (imitátumok) ismételt megjelenése (feltét, rudacska, pálcika stb.).
- Állami intézkedések okozta meglepetések, előre nem várt hatások. Ezek közül a kiterjesztett gyártói felelősség rendszere (EPR) önköltség-növekedést okoz, a kötelező akciózás az import erősödéséhez és minőségromláshoz vezet, a kiskereskedelmi különadó nő. A zsugorinflációs rendelet hatásait még nem ismerjük, az ármegfigyelő rendszer viszont a kötelező akciózáshoz hasonló hatású.
- További bizonytalansági tényezők a munkaerőhelyzet, az inputköltségek és a forintárfolyam ingadozása, az alapanyag rendelkezésre állása, és hogy az önköltséget nagyon nehéz beépíteni a fogyasztói árakba.
A felsoroltak jövedelmezőségi problémákhoz vezetnek, ami miatt az ágazat biztosan lényegesen rosszabb eredményt ért el 2023-ban, mint a megelőző években, és várhatóan sokan lesznek veszteségesek.
Hogyan lehet túl az ágazat a nehézségeken?
A legegyértelműbben azzal, ha a reáljövedelmek és ezáltal a hús- és húskészítmény-fogyasztás tartósan és jelentősen növekednének. Protekcionista piacvédelmi lépésekre is szükség lenne a hazai húsipari termékek érdekében kül- és belpiacon egyaránt, amit kiegészít a kiskereskedelmi láncok hazai termékeket preferáló beszerzési politikája.
Az állami intézkedések okozta terhek csökkentése, de legalább a további növelések elkerülése szintén stabilizálná az ágazatot, amihez hozzájárul az uniós támogatások megfontolt felhasználása a hosszú távon életképes húsipari cégek fejlesztése érdekében.
Néhány húsvéti jó tanács a fogyasztóknak Éder Tamástól
A hús „bizalmi termék”. Olyan gyártótól, olyan forgalmazótól vegye meg az ünnepi asztalra valót, amelyben eddig nem csalódott! Kétes eredetű terméket, olyat, amelynek a címkéjén a gyártót nem tüntetik fel, ne vásároljon! Legyen tisztában azzal, hogy a húsvéti füstölt áruk kategóriában nagyon sokféle minőségű termék található meg.
A 2500 Ft-os gyorsérlelt, főtt sonka és a 3500 Ft feletti, hagyományos érlelésű sonka nem ugyanaz a termék. Vásárláskor gondosan ellenőrizze a termék minőségmegőrzési idejét! Vásároljon legális, a Hússzövetség tagjai által gyártott magyar terméket!
(Fotók: Hússzövetség)