Állattenyésztés

Adhatjuk-e az elaggott karácsonyfát a lovaknak?

Agrofórum Online

Sok lótulajdonos teszi fel magának a kérdést, hogy januárban megetetheti-e négylábú barátaival a régi karácsonyfát, vagy kiteheti-e a karámba, hogy játszhassanak vele.

Bár sok esetben nem okoz ezzel látható bajt, mégis azt tanácsoljuk, hogy más finomságokkal kényeztessék kedvenceiket. Ugyanis minden tűlevelű tartalmaz olyan anyagokat, amelyek nagy mennyiségben károsak lehetnek a lovakra.

A terpentin és a csersav is mérgező

A lovak a fenyőfélék megrágásával terpentinolajat fogyasztanak, ami általában a törzsből kifolyó, ragadós, nyúlós, gyantás lé, balzsam. A fenyőfák a sebzéseket ezzel zárják el a mikroorganizmusok elől, illetve akadályozták meg, hogy nedvességet veszítsenek. Az emberek pedig gyógyszerek alkotóelemeként vagy alkoholos italok hamisítására használták, de bőrrel érintkezve és lenyelve is mérgező. Nem csoda, hogy a lovak gyomornyálkahártyáját is irritálja.

A tűlevelű fákban tannin, magyarul csersav is van. A növények azért termelik, mert kellemetlen íze segít őket megvédeni őket attól, hogy az állatok elfogyasszák, tehát egyfajta inszekticidként működnek. A csersav azonban a vemhes kancák vetélését okozhatja. Ezek az összetevők ráadásul állítólag szűkítik a légutakat és légzési nehézségeket okoznak a lovaknál, sőt akut mérgezés is előfordulhat, központi idegrendszeri zavarokkal és gyomor-bélrendszeri gyulladással. Legrosszabb esetben kólika és vesekárosodás is előfordulhat.

Nem mindegy, mennyi fogyott

Egy-két rágás majdnem biztosan nem okoz bajt, probléma akkor fordulhat elő, ha folyamatosan hozzájutnak tűlevelű növényekhez az állatok. Az egyébként is kólikára hajlamos és allergiás lovak valószínűleg érzékenyebben reagálnak. Mivel ezzel kapcsolatos kísérletek nincsenek, azt sem lehet tudni, mennyi a veszélyes mennyiség, ezért a díszeitől megfosztott karácsonyfát inkább ne adjuk a lovaknak. A legjobb a szokásos időben kitenni, amikor a zöldhulladékkal azt is elviszik. Így biztosított az újrahasznosítása is.

Ugyanez vonatkozik az adventi koszorúkra is, amelyeknek gyakori díszítőeleme a tiszafa, az egyik legmérgezőbb dísznövényünk.

Fotó Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Számadó csikós, Junior Prima díjjal

2023. január 17. 09:48

Nem akarok késni, hiszen elfoglalt személyhez igyekszem, olyanhoz, aki szigorúan tartja magát a megbeszéltekhez. Nincs ebben semmi meglepő, hiszen ő nem más, mint Kosina Péter, csikós számadó, pusztai ember.

Két Pest megyei lónál is kimutatták a fertőző kevésvérűséget

2019. november 27. 09:03

Megelőző vakcinázás/oltás és a fertőzött állatok gyógykezelése jelenleg nem lehetséges, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre.

Veszélyeztetett állatfajta lett az akhal-teke ősi lófajta

2020. december 1. 13:14

Új fajtával bővült a hazánkban tenyésztett, veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták köre. Az akhal-teke lófajtát már honfoglalás-kori őseink is ismerték és használták, mára azonban állománya jelentősen visszaszorult, mindössze 68 törzskönyvben nyilvántartott egyede él a lelkes tenyésztőknél.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.