Puskával verébre nem lövünk, cukoroldattal méhfertőzésre, úgy látszik, hamarosan fogunk. Egy kutatásban a metritises tehenek ugyanolyan gyorsan meggyógyultak a dextrózos kezeléssel, mint antibiotikummal. Viszont a bélflórájuk egészséges maradt, és antibiotikum-rezisztenciától sem kellett tartani.
A Penn State Egyetem kutatóinak új tanulmányából kiderül, hogy a felfedezés csökkentheti az antibiotikumoktól való függést, és végső soron segíthet leküzdeni az antibiotikum-rezisztencia növekvő fenyegetését mind az emberek, mind az állatok esetében.
Az eredmények különösen fontosak a biotejipar számára, ahol az antibiotikum-használat korlátozott. Ráadásul megnyitják az utat az emberekkel kapcsolatos jövőbeli vizsgálatok előtt is, amelyek a cukoralapú készítmények méhfertőzésekre való alkalmazását vizsgálják, amely az egyik leggyakoribb betegség ellés után.
Súlyos veszély az antibiotikum-rezisztencia
A teheneket csak akkor kezeljük antibiotikumokkal, amikor az a jólétük biztosítása érdekében szükséges, szigorúan figyelembe véve azt is, hogy mennyi idő alatt tűnnek el a tejből az antibiotikum-maradékok. Az antibiotikum-használat minimalizálása segít csökkenteni a veszélyes rezisztens baktériumok kialakulásának kockázatát is.
Az antimikrobiális szerekre kialakuló rezisztencia a humán és az állatgyógyászatban egyre nagyobb közegészségügyi problémát jelent, ezért a kutatás fő célja az volt, hogy egy antibiotikum-mentes alternatív lehetőséget teszteljen.
A tanulmányban egy gyakori méhfertőzés, az úgynevezett klinikai metritis két kezelését hasonlították össze, ami a tejelő teheneknél súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Az állapotot általában szisztémás antibiotikumokkal kezelik, amelyek hatásosak, de hozzájárulhatnak a rezisztencia kialakulásához. A kutatók olyan alternatív terápiákat kerestek, amelyekjek hatékonyan kezelhető a metritis anélkül, hogy antibiotikumokra támaszkodnának. A két fő kérdés az volt, hogy meggyógyulnak-e az állatok a kezeléssel, és a kezelt állatok hasonló teljesítményt nyújtanak-e.
Bár az alternatív kezelés ugyanolyan gyógyulási arányt mutatott, mint az antibiotikumok, a válasz nem volt olyan egyértelmű, mint várták, mivel a teljesítmény a kezelési csoportok között a betegség súlyossága alapján különbözött.
A cukor méhen belül gyógyszer, a mikrobiomot viszont nem teszi tönkre
A tanulmány a dextróz, egy cukoroldat méhen belüli alkalmazására összpontosított mint lehetséges alternatív kezelésre. Azt már korábban bizonyították, hogy az erős cukoroldat szinte felszívja a nedvességet a baktériumokból, aminek következtében azok kiszáradnak és elpusztulnak. A megközelítés ígéretesnek bizonyult az emberi sebgyógyulásban, de a szarvasmarhákon végzett korábbi vizsgálatok vegyes eredményeket hoztak. Arra viszont még a kutatók sem számítottak, hogy mindkét kezelés hasonlóan működik a metritis enyhe eseteiben.
A vizsgálatba 77 tehenet vontak be, amelyeknél klinikai metritist diagnosztizáltak, és véletlenszerűen két kezelési csoportba sorolták őket: intrauterin dextrózzal vagy szisztémás antibiotikummal kezelt. A kutatók ezután nyomon követték a tehenek gyógyulását. Fejlett DNS-szekvenálással elemezték a méhükben élő mikrobiális közösségét is, hogy jobban megértsék mikrobiomjuk általános állapotát. Bár a minta mérete nem volt ideális a klinikai gyógyulási arány értékeléséhez, az eredmények alapján mindkét kezelés hasonló klinikai gyógyulási arányt mutatott. Ez azt jelenti, hogy a dextróz ugyanolyan hatékony lehet az enyhe metritises esetek kezelésében, mint az antibiotikumok.
Emellett a tehenek mikrobiomjának elemzése kimutatta, hogy a dextróz nem zavarja meg jelentősen a baktériumok egyensúlyát a szaporítótraktusban. Az antibiotikumok viszont megváltoztathatják a mikrobiális közösségeket, és potenciálisan hatással lehetnek a tehén hosszú távú egészségére. Egy napon ez a lehetőség akár az emberek kezelésére is kiterjedhet.
Fotó: Pixabay