34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Állattenyésztés

Az EU 665 ezer adag, emberi madárinfluenza elleni vakcinát vásárol

Agrofórum Online

15 uniós ország együttesen 665 000 adag madárinfluenza elleni vakcinát szerzett be. A cél a baromfitenyésztők és az állatorvosok védelme a betegséggel szemben, hogy megelőzzék a világjárvány kialakulását.

Emlősről emberre is terjed

Erre azért van szükség, mert április elején az Egyesült Államokban a betegséget tejelő szarvasmarhákban mutatták ki, amelyekről aztán a vírus egy a teheneket gondozó emberre is átterjedt. Szerencsére a tünet csak kisebb kellemetlenségben, kötőhártya-gyulladásban mutatkozott meg, de a vírus jelenlétét laboratóriumi körülmények között is igazolták. Így beigazolódott, hogy a madárinfluenza nemcsak madárról, hanem emlősállatról emberre is képes terjedni. Az pedig már régóta ismert, hogy különféle vadon élő állatok is lehetnek vírusgazdák.

Szerencsére emberről emberre terjedő madárinfluenzára egyelőre nem volt példa, és nagyon alacsony azoknak a száma, akik az elmúlt években egyáltalán elkapták a vírust. Így nem is a zoonózis jelenti jelenleg a fő problémát, hanem a beteg, illetve a betegség terjedésének megakadályozására leölt baromfik magas száma.

Elővigyázatossági intézkedés

Annak érdekében, hogy a veszélyeztetett népességben a betegség terjedését megakadályozzák, a madárinfluenza elleni, kifejezetten emberek számára kifejlesztett vakcinából most akár 665 000 adagot is beszereznek. Később további 40 millió adag megvásárlására lesz lehetőség.

Szükség esetén a baromfitenyésztőket és -tulajdonosokat, valamint az állatorvosokat kezelnék elsősorban a vakcinával. Ők vannak a leginkább kitéve annak, hogy a kórokozó madarak vagy más állatok közvetítésével a szervezetükbe jusson. A cél a magas patogenitású madárinfluenza okozta esetleges világjárvány megelőzése.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Erdőirtásmentes ellátási láncra van szükség a sertés- és baromfihús esetében is

2022. július 22. 07:17

A követelményeknek vonatkozniuk kell a sertés-, juh- és kecskehúsból, baromfihúsból, kukoricából és gumiból készült termékekre.

Csak etikusan működő vállalkozásoktól származó tojást fog értékesíteni a Tesco

2019. április 18. 11:11

A Tesco számára fontos, hogy a jó ár-érték ajánlat mellett olyan termékeket tudjon kínálni a vásárlóknak, amelyek fenntartható és etikusan működő vállalkozásoktól származnak, szem előtt tartva a baromfi állatjóléti szempontokat.

Baromfitartók figyelem! Benyújthatók a pályázatok az állatjóléti támogatásra

2022. november 15. 10:13

Az állatjóléti feltételek javítása és az állategészségügyi problémák megelőzése érdekében a Vidékfejlesztési Program keretében új – a baromfi ágazat számára elérhető – állatjóléti támogatási konstrukciót indított az Agrárminisztérium – emlékeztetett Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

A szarvasmarha-állomány sok éves bővülés után csökkent

2022. június 20. 06:36

A tehéntej felvásárolt mennyisége 4,6, felvásárlási átlagára 7,4 százalékkal haladta meg 2021-ben az egy évvel korábbit.