Állattenyésztés

Az EU sertéságazatának már Spanyolország a vezető szereplője

Agrofórum Online

Spanyolország idén az Európai Unió vezető sertéshús-termelője lett. Németország már régóta vezette az uniós sertéshús-termelők listáját, de az afrikai sertéspestis (ASP) 2020 szeptemberi kitörése a vaddisznók között azt jelentette, hogy elvesztette hozzáférését a jövedelmező kínai piachoz.

Ez felgyorsította az uniós termelés elmozdulását az ASP-mentes Spanyolország irányába, amely már amúgy folyamatban volt, és ezt segítették a kevésbé megterhelő szabályozások olyan területeken, mint a trágya felhasználása. Az Európai Bizottság adatai szerint Kína messze a legnagyobb exportpiac az uniós sertéstermékek számára, 2021-ben az eladások mintegy 56%-át teszik majd ki.

Az ázsiai ország megnövekedett érdeklődése az importált sertéshús iránt a saját ASP járványának kitörése nyomán ugrott meg, ez csökkentette hatalmas sertésállományát, amely a világ legnagyobbja volt.

„Az a tény, hogy az utóbbi években Kínát érintette az afrikai sertéspestis, az egekbe lökte a keresletet” – mondta Ramon Soler Ciurana, a Spanyolország déli részén fekvő Malaga egyik sertéshús-termelőjének, a Faccsa-Prolongo exportmenedzsere.

Az uniós sertéstermék-szállítmányok Kínába tavaly 3,34 millió tonnát tettek ki, ami több mint 60%-os növekedést jelent a 2019-es 2,31 millióhoz képest, és majdnem háromszorosa a 2018-as 1,28 milliónak.

Az export idén is magas maradt, és januártól júliusig 1,86 millió volt, ami csak 0,1%-kal kevesebb, mint az erős 2020-as időszak – mutatják az uniós adatok. „Az iparágban magától értetődőnek tartják, hogy Kína, bármennyire is fejleszt és próbál alternatívákat találni, négy éven belül nem lesz képes visszatérni a megszokott üzletmenetbe” – mondta Soler.

A német exportbajok azonban csak felgyorsították az évek óta tartó tendenciát. Spanyolország sertéshús-termelése 2021 első hat hónapjában 2,60 millió tonnát tett ki, ami 4,1%-os növekedés az előző év azonos időszakához képest az Európai Bizottság adatai szerint, és a nyolcadik egymást követő éves emelkedésre számítanak idén. Ezzel szemben Németország sertéshús-termelése 1,3%-kal, 2,52 millió tonnára csökkent, és egymást követő ötödik éves csökkenés felé tart.

Az AMI német piaci tanácsadó közlése szerint 2021 májusában 24,6 millió sertés volt a német gazdaságokban, ami 3,5%-os csökkenést jelent a 2020 májusi 25,5 millióhoz képest, folytatva a csökkenő tendenciát a 2014-es 28,1 millióról.

Az ASP hatása különösen súlyos volt Kelet-Németországban, a lengyel határ közelében, ahol a betegséget vaddisznókban és újabban házi sertésekben mutatták ki. Olyan intézkedéseket vezettek be, mint a malacok tenyésztésének tilalma, és egyes vágóhidak nem szívesen vásároltak sertéseket a régióból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Magyar sertéshúsexportról tárgyalt a japán agrártárca képviselője Budapesten

2019. július 5. 17:33

Magyarország az első uniós tagállam, amely megállapodott Japánnal a regionalizációról, az egyezség azonban még csak a baromfihúsra terjed ki, a sertésre nem.

Épül az ország egyik legnagyobb sertéshizlaldája

2018. március 30. 08:01

Magyarország egyik legnagyobb sertéshizlaldáját építteti meg a magyar tulajdonú Claessens Group a Somogy megyei Böhönyén, a 4 milliárd forintos beruházással.

Magyar fejlesztés segíthet a sertés PRRS betegség leküzdésében

2024. március 15. 12:10

A kutatók által kifejlesztett szekvenálási protokoll lehetővé teszi a betegség jobb megértését, ezáltal hatékonyabbá válhat az ellenőrzése, illetve megelőzése.

62 malacot loptak el egy sertéstelepről

2018. április 25. 11:20

Az ügyészség a szabadlábon lévő, büntetlen előéletű férfiakkal szemben próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását, és az okozott kár megtérítését indítványozza.