Állattenyésztés

Drága lesz a húsvéti tojás Németországban

Agrofórum Online

Idén húsvétkor a német fogyasztóknak a szokásosnál jóval mélyebben kell belenyúlniuk a zsebükbe a tojásért.

A múlt héten egy tíz darab M-es méretű tojást tartalmazó csomag átlagos eladási ára 2,02 euró (mintegy 770 forint) volt – jelentette Mechthild Cloppenburg, az Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI) szakértője. Egy éve még csak 1,75 euró (mintegy 670 forint) volt.

Ennek a drágulásnak az oka a jelentősen megnövekedett energia-, takarmány- és bérköltség. Ráadásul a tojás a nagy kereslet miatt általában drágább húsvétkor, mint máskor. A tojáspiaci áremelkedés az Európai Unió más országaiban is érezhető volt.

A brüsszeli bizottság adatai szerint 100 kilogramm A-osztályú, szabadtartású tyúkoktól származó tojás átlagos ára a csomagolóállomásokon átlagosan 264 euró volt az EU-ban; ez 56 százalékkal több, mint tizenkét hónappal korábban. Németország a középmezőnyben volt 270 euróval. A tojások Belgiumban és Olaszországban lényegesen drágábbak voltak, 318 euró körüli áron, Észtországban és Finnországban olcsóbbak voltak, 223 euróért adták.

Szakértők szerint a magas németországi tojásárak másik oka a csibék leölésének tilalma, amely tavaly január végén lépett életbe. Az Alsó-Szászországi Landvolk szerint sok keltető a tilalom után nem tudta finanszírozni a beruházásokat a törvényi előírásoknak megfelelően, ezért beszüntette működését.

Ahol 2021-ben még 22 keltető volt Németországban, 2022-ben már csak 15″

– magyarázta Margit Beck, a Market Info Eggs & Poultry (MEG) piaci szakértője.

Különösen a kisebb, 500 000-nél kevesebb keltetőtojással rendelkező egységek voltak kénytelenek felhagyni a működésükkel. Ennek eredményeként tavaly 45 százalékkal kevesebb tojócsibe kelt ki a német keltetőkben. Az új csibék elhelyezése azonban csak 34 százalékkal maradt el az előző évi szinttől.

„A különbséget külföldről szállították, ahol még mindig megengedett a csibeölés” – magyarázta Margit Beck. A kínálat csökkenése miatt a tartás megdrágult a termelők számára, ehhez járul a magas takarmányköltség és a madárinfluenza hatása. Ennek eredményeként a gazdálkodók kevesebb tojótyúkot tartanak a gazdaságukban, és egyre kevesebb a tojás – számolt be a német proplanta agrár-híroldal.

Magyarországon 10 darab tojás a KSH adatai szerint átlagosan 912 forintba került 2023 februárjában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Kezdődik az alma betakarítása: jó termésre számítanak

2021. augusztus 25. 09:16

Szeptember elején kezdődik a tartományban az alma intenzív betakarítása. Akkor az Elstar fajta érik, amely Észak-Rajna-Vesztfália termesztési területének csaknem egyharmadán található.

Súlyos gondok a német burgonyaértékesítésben

2020. június 23. 10:47

A burgonyapiacon tapasztalható gazdasági veszteségek miatt a német gazdálkodók már a berlini kormányzathoz fordultak pénzügyi támogatásért.

A növénytermesztés jövője miatt aggódnak a német szakszövetségek

2020. július 29. 10:02

A mezőgazdasági és a kertészeti ágazat tizenkét szövetsége kritikát fogalmazott meg a növényvédő szerek és a hatóanyagok jelenlegi használata miatt.

Az elmúlt 7 év legrosszabb almatermése várható Németországban

2024. augusztus 27. 15:10

A gyümölcstermesztők jóval az átlag alatti, 734 ezer tonnás mennyiségre számítanak, ez mintegy 22 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.