Állattenyésztés

Drága lesz a húsvéti tojás Németországban

Agrofórum Online

Idén húsvétkor a német fogyasztóknak a szokásosnál jóval mélyebben kell belenyúlniuk a zsebükbe a tojásért.

A múlt héten egy tíz darab M-es méretű tojást tartalmazó csomag átlagos eladási ára 2,02 euró (mintegy 770 forint) volt – jelentette Mechthild Cloppenburg, az Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI) szakértője. Egy éve még csak 1,75 euró (mintegy 670 forint) volt.

Ennek a drágulásnak az oka a jelentősen megnövekedett energia-, takarmány- és bérköltség. Ráadásul a tojás a nagy kereslet miatt általában drágább húsvétkor, mint máskor. A tojáspiaci áremelkedés az Európai Unió más országaiban is érezhető volt.

A brüsszeli bizottság adatai szerint 100 kilogramm A-osztályú, szabadtartású tyúkoktól származó tojás átlagos ára a csomagolóállomásokon átlagosan 264 euró volt az EU-ban; ez 56 százalékkal több, mint tizenkét hónappal korábban. Németország a középmezőnyben volt 270 euróval. A tojások Belgiumban és Olaszországban lényegesen drágábbak voltak, 318 euró körüli áron, Észtországban és Finnországban olcsóbbak voltak, 223 euróért adták.

Szakértők szerint a magas németországi tojásárak másik oka a csibék leölésének tilalma, amely tavaly január végén lépett életbe. Az Alsó-Szászországi Landvolk szerint sok keltető a tilalom után nem tudta finanszírozni a beruházásokat a törvényi előírásoknak megfelelően, ezért beszüntette működését.

Ahol 2021-ben még 22 keltető volt Németországban, 2022-ben már csak 15″

– magyarázta Margit Beck, a Market Info Eggs & Poultry (MEG) piaci szakértője.

Különösen a kisebb, 500 000-nél kevesebb keltetőtojással rendelkező egységek voltak kénytelenek felhagyni a működésükkel. Ennek eredményeként tavaly 45 százalékkal kevesebb tojócsibe kelt ki a német keltetőkben. Az új csibék elhelyezése azonban csak 34 százalékkal maradt el az előző évi szinttől.

„A különbséget külföldről szállították, ahol még mindig megengedett a csibeölés” – magyarázta Margit Beck. A kínálat csökkenése miatt a tartás megdrágult a termelők számára, ehhez járul a magas takarmányköltség és a madárinfluenza hatása. Ennek eredményeként a gazdálkodók kevesebb tojótyúkot tartanak a gazdaságukban, és egyre kevesebb a tojás – számolt be a német proplanta agrár-híroldal.

Magyarországon 10 darab tojás a KSH adatai szerint átlagosan 912 forintba került 2023 februárjában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Csökkenhet a német búzatermés

2020. május 21. 08:34

Ebben az esztendőben a németországi búzatermesztés 2,9 százalékkal eshet vissza éves alapon, ez 22,38 millió tonnás adatot eredményezhet.

Németország: új üvegházi létesítmény a biozöldségek számára

2022. március 5. 08:34

Németországban egy 8000 m²-es F-Clean borítású fedett fóliás üvegházat építettek biozöldségek számára.

Új piacokat keresnek a német búzának

2019. augusztus 17. 08:10

Szaúd-Arábia az utóbbi években a német búza legnagyobb vásárlója volt, de a német cégekre sokkal keményebb versenyfeltételek várnak, miután a szaudiak enyhítik a búza behozatalára vonatkozó minőségi előírásokat.

A cukkini betakarítását is fenyegeti a szárazság

2022. július 24. 11:47

Németországban az alsó-szászországi zöldségtermesztők a szárazság miatt küzdenek a termésért. A kiadások rendkívül megnőttek.