Állattenyésztés

Forradalmi eljárással, ürülék alapján azonosítják az utcákat összepiszkító kutyákat

Agrofórum Online

Mint az jól ismert, a kriminalisztikai célú DNS-vizsgálat immár a bűnüldözés egyik legfontosabb eszköze. Egy francia kisvárosban azonban ez idáig nem használt területen kezdték el ezt alkalmazni.

Nyugodtan kijelenthető, hogy a városokban élők számára igen komoly gondot jelent a kutyaürülék, amelyet a gondatlan gazda nem távolít el a járdáról, a parkokból – sorolhatnánk bőven a további helyszíneket.

Egy francia kisvárosban szintet lépett a köztisztaságért vívott harc, a jövőben DNS-technológiával azonosítják majd azt, hogy melyik helyi kutyához, így tulajdonoshoz köthető az ürülék.

Béziers városában a tervek szerint nyálmintát vesznek majd a kutyáktól, hogy az utcán hagyott kutyaürülék „termelőjét” visszakövethessék. A mintavételt követően a kutya DNS-mintájáról kiállítanak egy dokumentumot is, amit a kutyasétáltatóknak maguknál kell hordaniuk – ha ezt nem teszik, 38 eurós (közel 15 ezer forintos) bírságot szabhatnak ki rájuk.

A járdán talált kutyaürüléket a város begyűjti és megvizsgáltatja, majd az adatokat elküldik a rendőrségnek, amely a nyilvántartásban szereplő adatok alapján azonosítja az ebtulajdonost, aki akár 122 eurós (46 ezer forintos) számlát is kaphat, amiért a városnak kellett feltakarítania helyette a ürüléket.

2 éves a projekt

A projekt egyelőre két évig fog futni, kísérleti jelleggel. Robert Ménard helyi polgármester szerint a lakosoknak és a turistáknak is elegük van a város járdáin hagyott ürülékből.

„Megszámoltuk, és havonta több mint 1000 »csomagot« szedünk össze, néha csak a városközpontban sokkal többet. Ez így nem mehet tovább” – mondta a Guardiannak.

Idegenek sem ússzák meg

Azokkal szemben, akik nem helyi lakosok, kicsit engedékenyebben járnak majd el a népszerű úti célnak számító városban. A polgármester szerint ugyanis nem a külföldiek jelentik a problémát, hanem a náluk élő ebtartó gazdák.

(Fotó: David Mark/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Csemegekukorica: ehetik a házi kedvenceink is?

2024. szeptember 3. 09:40

Nekik másképp működik az emésztőrendszerük, mint a miénk, így ami nekünk finom nassolnivaló, nekik akár méreg is lehet.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?