Állattenyésztés

Forradalmi eljárással, ürülék alapján azonosítják az utcákat összepiszkító kutyákat

Agrofórum Online

Mint az jól ismert, a kriminalisztikai célú DNS-vizsgálat immár a bűnüldözés egyik legfontosabb eszköze. Egy francia kisvárosban azonban ez idáig nem használt területen kezdték el ezt alkalmazni.

Nyugodtan kijelenthető, hogy a városokban élők számára igen komoly gondot jelent a kutyaürülék, amelyet a gondatlan gazda nem távolít el a járdáról, a parkokból – sorolhatnánk bőven a további helyszíneket.

Egy francia kisvárosban szintet lépett a köztisztaságért vívott harc, a jövőben DNS-technológiával azonosítják majd azt, hogy melyik helyi kutyához, így tulajdonoshoz köthető az ürülék.

Béziers városában a tervek szerint nyálmintát vesznek majd a kutyáktól, hogy az utcán hagyott kutyaürülék „termelőjét” visszakövethessék. A mintavételt követően a kutya DNS-mintájáról kiállítanak egy dokumentumot is, amit a kutyasétáltatóknak maguknál kell hordaniuk – ha ezt nem teszik, 38 eurós (közel 15 ezer forintos) bírságot szabhatnak ki rájuk.

A járdán talált kutyaürüléket a város begyűjti és megvizsgáltatja, majd az adatokat elküldik a rendőrségnek, amely a nyilvántartásban szereplő adatok alapján azonosítja az ebtulajdonost, aki akár 122 eurós (46 ezer forintos) számlát is kaphat, amiért a városnak kellett feltakarítania helyette a ürüléket.

2 éves a projekt

A projekt egyelőre két évig fog futni, kísérleti jelleggel. Robert Ménard helyi polgármester szerint a lakosoknak és a turistáknak is elegük van a város járdáin hagyott ürülékből.

„Megszámoltuk, és havonta több mint 1000 »csomagot« szedünk össze, néha csak a városközpontban sokkal többet. Ez így nem mehet tovább” – mondta a Guardiannak.

Idegenek sem ússzák meg

Azokkal szemben, akik nem helyi lakosok, kicsit engedékenyebben járnak majd el a népszerű úti célnak számító városban. A polgármester szerint ugyanis nem a külföldiek jelentik a problémát, hanem a náluk élő ebtartó gazdák.

(Fotó: David Mark/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Lehet-e depressziós a kutyánk?

2024. május 17. 15:10

A kutya depressziójának okai könnyen felismerhetők, és odafigyeléssel, foglalkozással kezelhetők.

Nébih és ROKK együttműködés az állatkínzás és az állatviadalok ellen

2021. január 17. 10:37

A Nébih és a ROKK egyaránt kiemelt fontosságúnak tartja az állatkínzások számának jelentős csökkentését, illetve az illegális kutyaviadalok felszámolását.

Felelős állattartás – az ételmaradék és a házi kedvencek

2022. október 1. 05:38

Sok háztartásban előfordul, hogy az emberi fogyasztásra szánt és megmaradt élelmiszerek és ételek rendre a ház körül élő állatok – kifejezetten a kutya és a macska – táljában kötnek ki. Ha tisztában vagyunk házi kedvenceink alapvető életműködéseivel, és tudjuk, melyik étel elfogyasztása okozhat számukra problémát, akkor alapvetően ezzel nincs semmi baj, mégis…

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?