Állattenyésztés

Gombával a varroa atka ellen

Agrofórum Online

Egy új gombafaj segítségével vegyszeres kezelések nélkül lesz lehetséges a mézelő méheket súlyosan károsító, globális szinten elterjedt ektoparazita, a varroa atka (Varroa destructor) elleni küzdelem. A Washington State University által gondozott kutatás a Scientific Reports tudományos folyóiratban jelent meg.

A rovarkutatók által kitenyésztett gombafaj a többi Metarhizium fajjal ellentétben képes elviselni a 35 oC körüli hőmérsékletet, amely a kaptárak belső terében is előfordul. A Steve Sheppard entomológus által vezetett kutatócsoport olyan törzsek szelekciójára fektette a hangsúlyt, amelyek magas hőmérsékleten is életképesek. Az elpusztult atkák testéből származó gombaspórák gyűjtése magas fokú fertőzőképességet eredményezett.

Az atkás fertőzés nagyban hozzájárul a kaptárelhagyás (CCDColony Collapse Disorder) kialakulásához. A paraziták a méhek testnedvének szívogatásával gyengítik az egyedek immunrendszerét, melynek következtében fokozódik a vírusos fertőzésekre való hajlam. A varroa atka elleni küzdelem egyetlen lehetséges módját jelenleg a kémiai védekezés jelenti, ugyanakkor rezisztencia is egyre gyakrabban üti fel a fejét.

A Metarhizium faj belülről képes kolonizálni az atkát, miután a testfelszínen csírázó spóra behatolt az ektoparazita testébe. Mivel a méhek magas szintű immunitással rendelkeznek a spórákkal szemben, így a spórák nagy biztonsággal bevethetők az atkák elleni védekezésben.

A kutatók megközelítőleg 27 000 fertőzött atkát vizsgáltak meg a megfelelő hiperparazita gomba törzs kitenyésztése céljából. A két éven át tartó kemény munka gyümölcse (pontosabban gombája) nemcsak laboratóriumi, hanem terepi körülmények között is hatékonynak bizonyult.

A kutatók reményei szerint 10 éven belül az új védekezési technológia határokon átívelő teret nyer.

Az eredeti cikk a sciencedaily.com oldalon érhető el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Tévhitek az élelmiszer-biztonságról - interjú Bánáti Diánával, a Debreceni Egyetem dékánjával

2019. augusztus 13. 10:16

Egyes országokban, így Magyarországon is, a fogyasztók irreális mértékben aggódnak olyan, élelmiszerekkel kapcsolatos tényezők miatt, amiről, mi szakemberek tudjuk, sokkal kevésbé lenne indokolt. Ezzel együtt pedig olyan dolgokról nem tudnak, amiről szükséges lenne, így az nem is aggasztja őket.

"Klímaváltozást-tűrő" növények létrehozása

2023. április 18. 11:44

A vadon élő rokonoktól származó egzotikus DNS beépítése a búzába figyelemre méltó, akár 50%-os termésnövekedést is eredményez, még forró időjárás esetén is, ami felülmúlja az ezeket a géneket nem tartalmazó etalonokat.

A német gazdák elkötelezettek az üvegházgáz-kibocsátás mérséklése iránt

2022. március 4. 05:36

Összességében a német gazdák rendkívül nyitottak lennének az éghajlatbarát gazdálkodási módok alkalmazása iránt, hogyha a termékeken ez megfelelően jelölve lenne, illetve ha támogatást vagy nyilvános elismerést kapnának érte.

Biogazdálkodási Napok: a termelők és a fogyasztók találkahelye

2021. augusztus 7. 06:38

A Biogazdálkodási Napok célja, hogy bemutassa a biogazdálkodás területén zajló tudományos kutatási és fejlesztési eredményeket a mindennapi gyakorlatban.