21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Állattenyésztés

Jöhet a szarvasmarhák metánkibocsátását csökkentő takarmány

Agrofórum Online

A szarvasmarhák erős üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentő takarmány-adalékanyag elsőként kerülhet piacra Európában, miután pozitív értékelést kapott az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságtól (EFSA).

Az EFSA megállapította, hogy a holland DSM speciális vegyipari vállalat által gyártott 3-nitrooxipropanol vagy Bovaer csökkenti a tejelő szarvasmarhák által kibocsátott metán mennyiségét, és biztonságos a tehenek és a tejüket fogyasztó emberek számára.

Az uniós ügynökség tudományos véleményeket ad a biztonságosságról és a hatékonyságról, amelyekről az Európai Bizottság az EU kormányaival közösen dönt. A DSM, amely szerint a metánkibocsátás 20-35 százalékkal csökken a termelés egyéb jellemzőinek befolyásolása nélkül. A vállalat a Bovaert egy évtizedes tudományos kutatás eredményeként jellemezte, és reményét fejezte ki, hogy a Bizottság hamarosan jóváhagyja.

A DSM még nem hozta forgalomba az adalékanyagot, bár szeptemberben megkapta a brazil és chilei szabályozó hatóságok jóváhagyását. Azóta fejlesztési megállapodást írt alá a brazil JBS társasággal, a világ legnagyobb húsfeldolgozó vállalatával.

Az adalékanyag elnyomja azokat az enzimeket, amelyek segítenek lebontani a füvet és más rostos növényeket, és metánt termelnek. A DSM szerint a termék három tehénre gyakorolt hatása egyenértékű volt azzal, mintha egy családi méretű autó átlagos környezeti hatásait vizsgálták volna.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint a mezőgazdaság az emberi tevékenység által okozott metánkibocsátás legnagyobb forrása, 40 százalékkal – hívta fel a figyelmet a Reuters hírügynökség. Ennek túlnyomó részét az állatállomány teszi ki, a szarvasmarhák vezetik a mezőnyt.

A metán 10-szer akkora üvegházhatás-fokozó képességgel rendelkezik, mint a szén-dioxid, de rövidebb ideig marad a légkörben, ami azt jelenti, hogy a metánkibocsátás csökkentése gyorsabb hatást gyakorolhat az éghajlatra.

A hónap elején Glasgow-ban tartott klímacsúcson több mint 100 ország állapodott meg arról, hogy 2030-ig 30 százalékkal csökkentik a metánkibocsátást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

"Marha" nagy luxus! - Vakarógépek működnek a dán tehenészetekben

2019. január 20. 05:33

Az automata vakarógép nem igényel kezelőt, a tehén szőre tisztább lesz, arról nem is beszélve, hogy élénkül a vérkeringés, és – állítólag – ez a stressz levezetésére is alkalmas.

Tizenhat fejőrobot nyolcszáz szarvasmarhára

2020. augusztus 19. 11:40

Európa legnagyobb automatikus GEA márkájú fejőrendszere Németország Brandenburg tartományában működik. A 16 fejőrobottal működő rendszer a legnagyobb ilyen eddig a kontinensen és 800 szarvasmarhát tudnak vele fejni.

A szarvasmarha-állomány nőtt az elmúlt tíz évben

2022. február 19. 10:36

Hazánkban a tehenek száma 2020-ban 100 ezerrel volt több a 2010. évinél.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.