Állattenyésztés

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

AKI

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Magyarország élőmarha-importja 25 százalékkal csökkent 2018 első hat hónapjában a 2017. január–júniusban beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha 58 százaléka Németországból, Hollandiából és Romániából származott. A marhahúsexport mennyisége 17 százalékkal, értéke 40 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. A marhahúsimport volumene 10 százalékkal, értéke 17 százalékkal nőtt.

Magyarországon a fiatal bika termelői ára 790 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2018 augusztusában, 1,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára nem változott jelentősen, míg a vágóüszőé 11 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. A KSH adatai szerint a marharostélyos fogyasztói ára 2 százalékkal nőtt 2018 augusztusában az egy évvel korábbihoz képest.

Amerika

Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) augusztusban megjelent elemzésében a szakértők csaknem 5 százalékos emelkedést valószínűsítenek az USA marhahústermelésében 2018 negyedik negyedévében a 2017. október–decemberihez képest.

Az előző évinél nagyobb kínálat miatt a bika termelői ára 2-8 százalékkal csökkenhet a vizsgált időszakban, ugyanakkor a vágótehénért akár 5 százalékkal magasabb árat is fizethetnek a vágóhidak. Az előrevetítés szerint a marhahús egy főre jutó fogyasztása 4 százalékkal nőhet. Az USA marhahúsimportja várhatóan 2 százalékkal emelkedik 2018. október–decemberben az előző év azonos időszakához képest. A bővülő termelés és az erős kereslet hatására a nemzetközi piacon 2 százalékkal több marhahúst értékesíthetnek a jelzett időszakban. Az USDA adatai szerint az Egyesült Államok marhahús-kibocsátása 4 százalékkal, borjúhústermelése pedig 1 százalékkal nőtt 2018 első hét hónapjában a 2017. január–júliusihoz viszonyítva.

A legfrissebb vágási adatok szerint a szarvasmarhák vágása 4 százalékkal emelkedett, ugyanakkor a vágóhídra kerülő állatok élősúlya nem változott jelentősen. Az Egyesült Államok marhahúskivitele 15 százalékkal nőtt az idei év első hét hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, a legnagyobb célpiacain, így Japánban (+8 százalék), Dél-Koreában (+45 százalék), Mexikóban (+10 százalék), Kanadában (+1 százalék) és Hongkongban (+6 százalék) növelte az eladott marhahús mennyiségét, míg a marhahúsimport nem változott számottevően.

Az USA-ban a bika ára 6 százalékkal 4 dollár (USD)/kilogramm hasított súlyra csökkent 2018 júliusában az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Brazíliában a szarvasmarha ára brazil reálban kifejezve több mint 8 százalékkal nőtt 2018 augusztusában az előző év azonos hónapjának átlagárához képest. A brazil marhahúsexportőrök szövetségének (Abiec) tájékoztatása szerint, mivel Brazília megkapta a ragadós száj- és körömfájástól mentes státuszt az Állat-egészségügyi Világszervezettől (OIE), együttműködik Venezuelával a betegség ottani felszámolásában. Venezuela az egyetlen latin-amerikai ország, ahol még nem sikerült elérni a mentességet, ezért a brazíliai szakemberek megosztják tapasztalataikat, intézkedési terveiket a szomszédos országgal.

Argentínában a földművelésügyi, állattenyésztési és halászati minisztérium (Minagri) adatai szerint a szarvasmarha ára argentin pezóban kifejezve 27 százalékkal emelkedett 2018 augusztusában az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A marhahústermelés 10 százalékkal 1,76 millió tonnára nőtt 2018 első hét hónapjában az egy évvel korábbihoz képest. A nemzetközi piacon értékesített marhahús mennyisége 64 százalékkal 275 ezer tonnára, a belső fogyasztás pedig 4 százalékkal 1,485 millió tonnára bővült a vizsgált összehasonlításban.

Európai Unió

Az Európai Bizottság adatai szerint az unió marhahús-kibocsátása 2 százalékkal 3,244 millió tonnára nőtt 2018 első öt hónapjában a 2017. január–májusihoz viszonyítva. A vágási adatok szerint a szarvasmarhák vágása 1,7 százalékkal emelkedett ugyanekkor.

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösség 370 ezer tonna élő szarvasmarhát és marhahúst értékesített a nemzetközi piacon 2018 első fél évében, 3 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A legnagyobb piacok Törökország (16 százalék részesedés), Hongkong (10 százalék) és Algéria (6 százalék) voltak. Törökországba több mint a kétszeresére, Algériába 45 százalékkal emelkedett a kivitel, míg a Hongkongba szállított mennyiség 14 százalékkal csökkent. Az unió élőmarha- és marhahúsimportja 14 százalékkal 164 ezer tonnára nőtt 2018 első hat hónapjában a 2017. január–júniusban beszállított mennyiséghez képest.

A behozatal 41 százaléka Brazíliából, 19 százaléka Argentínából és további 17 százaléka Uruguayból származott. Brazíliából 28 százalékkal, Argentínából pedig 31 százalékkal több marhahús érkezett a megfigyelt periódusban, míg Uruguayból 9 százalékkal kevesebb.

Az Európai Unióban a fiatal bika „R3” kereskedelmi osztály vágóhídi belépési ára 3,7 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2018 augusztusában, 3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A tehén „O3” ára 4 százalékkal, az üsző „R3” ára 2 százalékkal mérséklődött a vizsgált időszakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Egy új kullancsfaj egyedei szó szerint kiszívták három szarvasmarha vérét

2023. november 8. 16:40

Az amerikai Ohio legelőin már több mint egymillióra nőhetett a veszélyes hosszú lábú kullancsok száma, amelyek az emberre nem, de a nagyméretű házi-, illetve vadállatokra komoly veszélyt jelentenek.

Vajon lesz elég takarmány? - Sok a kérdés az állattenyésztésben a koronavírus miatt

2020. március 16. 21:43

A koronavírus miatt kialakult válságot sajnos az állattenyésztők és állattartók sem ússzák meg.

Az állattelep, ami az energetikai csúcstechnológia fellegvára lett

2022. június 17. 13:36

A Tényőn létrehozott állattelep és mintagazdaság az energetikai csúcstechnológia fellegvára is lett.

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

2024. június 28. 10:10

A cím vicces, a hír igaz: Dániában a szarvasmarha- és sertéstartók az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt extra adót fognak fizetni.