Állattenyésztés

Kiemelt figyelmet fordít a kormány a sertéságazat támogatására

Agrofórum Online

A hagyományos, rég honosult állatfajtáink – mint a mangalica is – kiemelt tájvédelmi jelentőséggel bírnak, részét képezik a magyar tájnak, néprajzi hagyományok kötődnek hozzájuk, nemzeti identitásunk részei és Magyarország szimbólumai- mondta megnyitó beszédében Nagy István, a X. Budapesti Mangalica Fesztiválon. Ezeknek – mint nemzeti kincseinknek – az eredeti állapotukban történő megőrzése nemzeti érdek és állami feladat - tette hozzá.

A Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kijelentette a legtöbb védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági fajta helyzete stabilizálódott. A kormány továbbra is arra törekszik, hogy az őshonos állomány tovább növekedjen, a génmegőrzés magas színvonala fennmaradjon, és hogy az ezekből a fajtákból készített termékek és szolgáltatások megtalálják helyüket a hazai és külföldi piacokon.

Nagy István hangsúlyozta, a kormány kiemelt figyelmet fordít a sertéságazat támogatására, s bár az uniós szabályozás a nemzeti hatáskörben nyújtott támogatások körét nagyon behatárolja, a tárca az elmúlt időszakban számos jelentős intézkedést valósított meg. Megemlítette a 2015-től indult „Több munkahelyet a mezőgazdaságban” programot, melynek keretében a biztosított többletforrásoknak köszönhetően a sertéshízó állatjóléti támogatás keretösszege folyamatosan emelkedett, valamint a koca állatjóléti támogatás bevezetését. A 2012-ben elindult sertésstratégiáról elmondta, ennek keretében többek közt fejlesztési támogatást kapnak a sertéshús feldolgozók, átfogó kutatási és fejlesztési programok, széleskörű bel- és külpiaci marketing akciók indultak a hazai sertéshús, ezen belül kiemelten a mangalica népszerűsítésére.

A tárca és a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete együttműködésének kezdetén a tenyészetek száma 180, a mangalicakocáké 7500 volt, ma már mintegy 250 tenyészet működik az országban, és a kocaállomány megközelíti a 10 ezret. Az ellenőrzött kocaállománnyal évente körülbelül 60 ezer hízót állítanak elő az országban, a termelők számára pedig biztos megélhetést jelent a mangalicatartás.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

2024. április 8. 13:40

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

2023. január 18. 13:42

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben.

Brazília rendelkezik a legnagyobb szarvasmarha-állománnyal

2021. március 23. 03:47

A Föld országai közül Brazíliában található a legtöbb szarvasmarha, őket India és az Egyesült Államok követi