Állattenyésztés

Magyar fejlesztés segíthet a sertés PRRS betegség leküzdésében

HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

A kutatók által kifejlesztett szekvenálási protokoll lehetővé teszi a betegség jobb megértését, ezáltal hatékonyabbá válhat az ellenőrzése, illetve megelőzése.

A HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN ÁTKI) „Új kórokozók felderítése” nevű témacsoportja a sertések reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómáját (PRRS) okozó vírust vizsgálta. A kutatók által kifejlesztett, helyi törzsdiverzitást feltáró szekvenálási protokoll segíthet a betegség epidemiológiájának és a vírus evolúciós dinamikájának jobb megértésében. A kutatások eredményeit a Frontiers in Veterinary Science, valamint az Animals című tudományos folyóiratban publikálták.

Az egész világban súlyos probléma a PRRS

A reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindróma (PRRS) a sertéstartás egyik legnagyobb gazdasági veszteséget okozó fertőző betegsége,

becsült kártétele világszinten évente meghaladja a 2 milliárd dollárt.

A Nemzeti PRRS-mentesítési terv (NMT) célja a hazai sertésállomány fertőzöttségének – ezáltal a vírus okozta minden közvetlen és közvetett gazdasági kártételnek – a megszüntetése. Középtávon a sertéságazat antibiotikum-felhasználásának csökkentését és a magyar sertés nemzetközi versenyképességének növelését szeretnék elérni. A betegség megelőzésének egyik lehetséges módja a vakcinák alkalmazása. Hazánkban többféle élő, attenuált vakcinának van forgalombahozatali engedélye. A PRRS elleni védekezésben a vakcinázás mellett fontos szerepet játszanak a járványvédelmi intézkedések és az állományok kórokozóktól való mentesítése.

A szekvenálással a vírus fejlődése elemezhető

A kutatók adaptáltak egy új, gyors, egyszerű és költséghatékony, új generációs szekvenálási technológiára épülő PCR-alapú protokollt, és kétféle megközelítésben alkalmazták azt. A Porcilis MLV módosított élő vakcinatörzs genomstabilitását 34 egyedi primerpár segítségével elemezték, valamint mind a PRRSV-1, mind a PRRSV-2 vad-típusú vírustörzseinek ORF7 régióját. Az új módszerrel azonosíthatók a genomban előforduló egyedi nukleotidvariációk, hosszpolimorfizmusok. A helyi törzsdiverzitás feltárása segíthet a betegség epidemiológiájának és a vírus evolúciós dinamikájának jobb megértésében, ezáltal pedig hatékonyabbá válhat a betegség ellenőrzése, illetve megelőzése.

Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Figyeljünk oda a plakátokra a budai erdőkben!

2019. október 7. 08:02

Fontos, hogy az erdők lezárására nem kerül sor, a turistaútvonalak továbbra is látogathatóak.

Kínán kívüli sertéstelepekkel küzdenének a húshiány ellen

2020. március 17. 12:37

A minden korábbinál súlyosabb hatású afrikai sertéspestis a kínai állomány csaknem felét elpusztította. A pekingi vezetés ezért sürgeti a helyi hatóságokat, a minősített kínai cégeknek arra ösztönözzék, hogy hagyják el az országot és azokban az országokban hozzanak létre sertéstelepeket, amelyekben nem pusztít a betegség.

Stratégiai cél megállítani a sertésállomány csökkenését

2019. február 11. 09:03

Lényeges új javaslati elem a PRRS „mentes vakcinázott” (mV) állomány fogalma, amely szerint a mentesítési folyamat során az utódállomány mentességét kell elérni és nem cél a tenyészállatok teljes vírusmentessége.

Már Győr-Moson-Sopron megyét is elérte az ASP miatti korlátozás

2021. március 3. 08:55

Az elmúlt hetekben újabb területen, ezúttal Dunaalmás külterületén elhullottan talált hat vaddisznó mintájában mutatta ki az afrikai sertéspestis vírus jelenlétét a Nébih laboratóriuma.