A kutatók által kifejlesztett szekvenálási protokoll lehetővé teszi a betegség jobb megértését, ezáltal hatékonyabbá válhat az ellenőrzése, illetve megelőzése.
A HUN-REN Állatorvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN ÁTKI) „Új kórokozók felderítése” nevű témacsoportja a sertések reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómáját (PRRS) okozó vírust vizsgálta. A kutatók által kifejlesztett, helyi törzsdiverzitást feltáró szekvenálási protokoll segíthet a betegség epidemiológiájának és a vírus evolúciós dinamikájának jobb megértésében. A kutatások eredményeit a Frontiers in Veterinary Science, valamint az Animals című tudományos folyóiratban publikálták.
Az egész világban súlyos probléma a PRRS
A reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindróma (PRRS) a sertéstartás egyik legnagyobb gazdasági veszteséget okozó fertőző betegsége,
becsült kártétele világszinten évente meghaladja a 2 milliárd dollárt.
A Nemzeti PRRS-mentesítési terv (NMT) célja a hazai sertésállomány fertőzöttségének – ezáltal a vírus okozta minden közvetlen és közvetett gazdasági kártételnek – a megszüntetése. Középtávon a sertéságazat antibiotikum-felhasználásának csökkentését és a magyar sertés nemzetközi versenyképességének növelését szeretnék elérni. A betegség megelőzésének egyik lehetséges módja a vakcinák alkalmazása. Hazánkban többféle élő, attenuált vakcinának van forgalombahozatali engedélye. A PRRS elleni védekezésben a vakcinázás mellett fontos szerepet játszanak a járványvédelmi intézkedések és az állományok kórokozóktól való mentesítése.
A szekvenálással a vírus fejlődése elemezhető
A kutatók adaptáltak egy új, gyors, egyszerű és költséghatékony, új generációs szekvenálási technológiára épülő PCR-alapú protokollt, és kétféle megközelítésben alkalmazták azt. A Porcilis MLV módosított élő vakcinatörzs genomstabilitását 34 egyedi primerpár segítségével elemezték, valamint mind a PRRSV-1, mind a PRRSV-2 vad-típusú vírustörzseinek ORF7 régióját. Az új módszerrel azonosíthatók a genomban előforduló egyedi nukleotidvariációk, hosszpolimorfizmusok. A helyi törzsdiverzitás feltárása segíthet a betegség epidemiológiájának és a vírus evolúciós dinamikájának jobb megértésében, ezáltal pedig hatékonyabbá válhat a betegség ellenőrzése, illetve megelőzése.
Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat