Elképesztő összegekért cserélnek gazdát az ígéretes tenyészállatok, ám ez az ár még a német gazdálkodóknál is kiverte a biztosítékot. 130 ezer euró, azaz csaknem 54 millió forint még a tökéletes bikaborjúért is túlzásnak tűnik. De úgy látszik, mégis volt, aki másképp gondolta.
A tranzakció számos kérdést vet fel, különösen a tenyészállatokra fordított magas kiadások észszerűségével és a tenyészállatok árának alakulásával kapcsolatban. Egy valóban kiemelkedő vonalú, egészséges szarvasmarha tenyésztése sem olcsó mulatság, de van az az összeg, ami egyszerűen irracionálisnak tűnik.
Megtöbbszöröződött az átlagár
Még néhány évvel ezelőtt az egyébként nálunk lényegesen magasabb árakon mozgó német borjak, amelyeket továbbtenyésztésre szántak, 15-20 ezer eurós áron mozogtak. 10 évvel később viszont már az átlagár van 80 ezer euró körül.
Az áremelkedésnek genetikai okai vannak: génszelekcióval választják ki a legértékesebb, legkiválóbb genetikájú szarvasmarha. Ezek egészen biztosan olyan tulajdonságokat örökítenek, amelyek magasabb értéket képviselnek az árupiacon. Ennek a bizonyos kisborjúnak ráadásul szarva sincs, és az utódainak sem lehet, így még értékesebb.
Mire számíthatnak az árutermelő állattenyésztők?
A 130 ezer euró mégis olyan magas összeg, hogy még az ágazati szakértők is megkérdőjelezik a létjogosultságát. Ők ugyanis attól tartanak, hogy a tenyészállatok árát a kisebb gazdaságok egyszerűen nem lesznek képesek megfizetni, és a versenyképességük is veszélybe kerül.
Attól is tartanak, hogy az állattenyésztés magas beruházási költségei háttérbe szoríthatják az állatjóléti szempontokat. A tenyésztési ágazat áralakulásának kritikus vizsgálata ezért nagyon fontos. Még mindig nem világos, hogy a 130 000 eurós borjú esete kivétel marad-e, vagy tartós tendenciává válik. A gazdák számára most az a nagy kérdés, hogy alkalmazkodjanak-e az esetlegesen emelkedő árakhoz, vagy a jelenlegi, így is hatalmas összeg a végét jelenti a drágulásnak.
Fotó: Pixabay