5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Állattenyésztés

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

Agrofórum Online

Elképesztő összegekért cserélnek gazdát az ígéretes tenyészállatok, ám ez az ár még a német gazdálkodóknál is kiverte a biztosítékot. 130 ezer euró, azaz csaknem 54 millió forint még a tökéletes bikaborjúért is túlzásnak tűnik. De úgy látszik, mégis volt, aki másképp gondolta.

A tranzakció számos kérdést vet fel, különösen a tenyészállatokra fordított magas kiadások észszerűségével és a tenyészállatok árának alakulásával kapcsolatban. Egy valóban kiemelkedő vonalú, egészséges szarvasmarha tenyésztése sem olcsó mulatság, de van az az összeg, ami egyszerűen irracionálisnak tűnik.

Megtöbbszöröződött az átlagár

Még néhány évvel ezelőtt az egyébként nálunk lényegesen magasabb árakon mozgó német borjak, amelyeket továbbtenyésztésre szántak, 15-20 ezer eurós áron mozogtak. 10 évvel később viszont már az átlagár van 80 ezer euró körül.

Az áremelkedésnek genetikai okai vannak: génszelekcióval választják ki a legértékesebb, legkiválóbb genetikájú szarvasmarha. Ezek egészen biztosan olyan tulajdonságokat örökítenek, amelyek magasabb értéket képviselnek az árupiacon. Ennek a bizonyos kisborjúnak ráadásul szarva sincs, és az utódainak sem lehet, így még értékesebb.

Mire számíthatnak az árutermelő állattenyésztők?

A 130 ezer euró mégis olyan magas összeg, hogy még az ágazati szakértők is megkérdőjelezik a létjogosultságát. Ők ugyanis attól tartanak, hogy a tenyészállatok árát a kisebb gazdaságok egyszerűen nem lesznek képesek megfizetni, és a versenyképességük is veszélybe kerül.

Attól is tartanak, hogy az állattenyésztés magas beruházási költségei háttérbe szoríthatják az állatjóléti szempontokat. A tenyésztési ágazat áralakulásának kritikus vizsgálata ezért nagyon fontos. Még mindig nem világos, hogy a 130 000 eurós borjú esete kivétel marad-e, vagy tartós tendenciává válik. A gazdák számára most az a nagy kérdés, hogy alkalmazkodjanak-e az esetlegesen emelkedő árakhoz, vagy a jelenlegi, így is hatalmas összeg a végét jelenti a drágulásnak.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Vajon lesz elég takarmány? - Sok a kérdés az állattenyésztésben a koronavírus miatt

2020. március 16. 21:43

A koronavírus miatt kialakult válságot sajnos az állattenyésztők és állattartók sem ússzák meg.

Szarvasmarha-szépségverseny indult – nevezés január 6-ig!

2023. december 15. 09:10

Szarvasmarha-szépségversenyt hirdetett Magyarország piacvezető takarmánygyártó cégcsoportja, az UBM. A versenyre 2024. január 6-ig bármely hazai állattartó nevezhet maximum két, saját nevelésű szarvasmarhájával.

Veszettséget mutattak ki egy kelet-magyarországi szarvasmarhában

2023. november 19. 11:10

Veszettségben pusztult el egy legeltetett hízómarha 2023. november 13-án, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma is igazolta.

Egy új kullancsfaj egyedei szó szerint kiszívták három szarvasmarha vérét

2023. november 8. 16:40

Az amerikai Ohio legelőin már több mint egymillióra nőhetett a veszélyes hosszú lábú kullancsok száma, amelyek az emberre nem, de a nagyméretű házi-, illetve vadállatokra komoly veszélyt jelentenek.