Állattenyésztés

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

Agrofórum Online

Elképesztő összegekért cserélnek gazdát az ígéretes tenyészállatok, ám ez az ár még a német gazdálkodóknál is kiverte a biztosítékot. 130 ezer euró, azaz csaknem 54 millió forint még a tökéletes bikaborjúért is túlzásnak tűnik. De úgy látszik, mégis volt, aki másképp gondolta.

A tranzakció számos kérdést vet fel, különösen a tenyészállatokra fordított magas kiadások észszerűségével és a tenyészállatok árának alakulásával kapcsolatban. Egy valóban kiemelkedő vonalú, egészséges szarvasmarha tenyésztése sem olcsó mulatság, de van az az összeg, ami egyszerűen irracionálisnak tűnik.

Megtöbbszöröződött az átlagár

Még néhány évvel ezelőtt az egyébként nálunk lényegesen magasabb árakon mozgó német borjak, amelyeket továbbtenyésztésre szántak, 15-20 ezer eurós áron mozogtak. 10 évvel később viszont már az átlagár van 80 ezer euró körül.

Az áremelkedésnek genetikai okai vannak: génszelekcióval választják ki a legértékesebb, legkiválóbb genetikájú szarvasmarha. Ezek egészen biztosan olyan tulajdonságokat örökítenek, amelyek magasabb értéket képviselnek az árupiacon. Ennek a bizonyos kisborjúnak ráadásul szarva sincs, és az utódainak sem lehet, így még értékesebb.

Mire számíthatnak az árutermelő állattenyésztők?

A 130 ezer euró mégis olyan magas összeg, hogy még az ágazati szakértők is megkérdőjelezik a létjogosultságát. Ők ugyanis attól tartanak, hogy a tenyészállatok árát a kisebb gazdaságok egyszerűen nem lesznek képesek megfizetni, és a versenyképességük is veszélybe kerül.

Attól is tartanak, hogy az állattenyésztés magas beruházási költségei háttérbe szoríthatják az állatjóléti szempontokat. A tenyésztési ágazat áralakulásának kritikus vizsgálata ezért nagyon fontos. Még mindig nem világos, hogy a 130 000 eurós borjú esete kivétel marad-e, vagy tartós tendenciává válik. A gazdák számára most az a nagy kérdés, hogy alkalmazkodjanak-e az esetlegesen emelkedő árakhoz, vagy a jelenlegi, így is hatalmas összeg a végét jelenti a drágulásnak.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Kolosztrumtárolás felsőfokon

2018. június 19. 07:59

ColoQuick kolosztrumkezelő feladata, hogy a borjak születésekor rendkívül fontos föcstej tárolása hatékonyan, biztonságosan megtörténhessen, és azt szinte bármikor fel lehessen használni.

Egységes kérelem: a szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók feladatairól

2023. február 15. 12:42

A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban az Agrárminisztérium ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy tegyenek meg mindent az ENAR-ban lévő adatok naprakész biztosítása érdekében, az egységes kérelemben megjelenő állatok megszemélyesítése miatt.

Az emberek és állatok hőérzékelése eltér – ezért is fontos a szarvasmarhatelep szenzorálása

2024. február 26. 15:10

A Cubilog Kft. IOT-megoldásokat nyújt az ipar és a mezőgazdaság területén termelő üzemek, állattartó telepek számára.

A szarvasmarha-ágazat támogatását 2020 után is fenn kívánja tartani az Agrárminisztérium

2018. augusztus 13. 07:18

Az átmeneti nemzeti támogatások 2020-ig biztosan fennmaradnak, 2018-ban tervezik az előlegfizetést, amire október 16-a után kerülhet sor.