Állattenyésztés

A nyereséges mangalicatenyésztés a cél

AM Sajtóiroda

A magyar kormány célja, hogy a sertés és benne a manglica tenyésztés nyereséges tevékenység legyen, hangsúlyozta a mezőgazdaságért felelős államtitkár, az Agrárminisztériumban megrendezett Mangalica szakmai napon.

A fórumon Feldman Zsolt elmondta, mangalica, mint nemzeti kincs megmaradását a kormány a tenyésztési tevékenység segítsége révén, az ágazat igényeihez illeszkedő támogatásokkal és korszerű állategészségügyi rendszer működtetésével segíti.

A mangalica a legismertebb hazai, őshonos sertésfajta – fogalmazott köszöntőjében Feldman Zsolt. Az államtitkár kifejtette: fajta tenyésztése hosszú múltra tekint vissza, két évszázaddal ezelőtt ez alapozta meg a régióban tenyésztett többi sertésfajta kialakulását. 1950-ig a mangalica volt a meghatározó a hazai köztenyésztésben, a szocialista nagyüzemi rendszerben viszont elvesztette jelentőségét és a rendszerváltás idejére csaknem kihalt. 1991-ben Magyarországon kevesebb, mint 200 egyed maradt meg, de a sikeres fajtamentés révén mára a mangalicatenyésztés sikeres agrárgazdasági ágazat lett. Vörös, márványozott húsát, omega-3 zsírsavakban gazdag zsírját a hazai és a külföldi fogyasztók is nagyra értékelik.

Feldman Zsolt hozzátette, a kormány célja, hogy a tenyésztés úgy legyen nyereséges, hogy közben a fajtát eredeti formájában megőrizzük. Ennek segítésére egyrészt az Országgyűlés a mangalicát nemzeti kincsnek nyilvánította, másrészt a kormányzat fejlett állategészségügyi rendszert alakított ki, a hagyományos tenyésztési rendszer fenntartásának kereteit biztosítja és gazdabarát támogatási rendszert működtet.

Mezei Dávid vidékfejlesztési stratégiáért felelős helyettes államtitkár a szakmai napon kiemelte, hogy a kormány a Vidékfejlesztési Programból jelentős támogatást nyújt a mangalicatartó gazdáknak. A rendelkezésre álló források terhére ez idáig az Irányító Hatóság több mint 160 kérelem esetében mintegy 7500 egyed támogatásáról döntött. Fontos továbbá, hogy a nyertes gazdálkodók számára az idei évi kifizetési igények teljesítése, az eddig megszokottnál jóval korábban, már szeptember végén megkezdődött.

Az Agrárminisztérium szakmai fórumán részt vettek franciaországi, portugál és spanyol szakemberek is az európai őshonos sertéstenyésztő szervezet (FESERPAE) képviseletében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Elfogytak a hentesek, folyamatosan zárnak be a vágóhidak Németországban

2023. szeptember 9. 08:40

A zweibrückeni vágóhíd bezárása a környékbeli termelők számára különösen rossz hír, és többen az állatállományuk leépítését fontolgatják.

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

2024. április 8. 13:40

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Újabb szarvasmarhatelepen azonosítottak gümőkór-fertőzöttséget

2022. július 12. 09:34

Újabb szarvasmarhatelepen azonosítottak gümőkór-fertőzöttséget, ezúttal Komárom-Esztergom megyében.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.