22℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Állattenyésztés

Optimális kalciumpótlással megelőzhető a tehenek tejláza

Agrofórum Online

A tejláz, amelyet a vér kalciumszintjének születéskori jelentős csökkenése okoz, becslések szerint az ellő tehenek 3-7 százalékánál is előfordul klinikai formában.

Ezenkívül az összes ellő tehén mintegy 40 százaléka és a többször ellő tehenek több mint fele szubklinikai (nem észlelhető, klinikai tünetet nem okozó) kalciumhiányban szenved, ami szintén súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

Ellés előtt csökkentett mennyiségű, ellés után több kalcium szükséges

Ennek az állapotnak a megelőzése érdekében fontos intézkedés a kalcium visszafogott adagolása az ellés előtt. Ez azonban önmagában nem elegendő a kockázat teljes minimalizálásához. Az ellés körül a kalciumbóluszok (szilárd formájú kalcium) alkalmazása segíthet az akut hiány ellensúlyozásában.

A szubklinikai hiány nemcsak a tehén közvetlen egészségét befolyásolja, hanem növeli a másodlagos betegségek, például a ketózis, bendőproblémák, méhnyálkahártya-gyulladás és termékenységi problémák kockázatát is.

Tudatos ásványianyag-pótlás

A kalciumhiány hatásainak hatékony ellensúlyozásához elengedhetetlen a célzott ásványianyag-pótlás. A kalcium mellett a foszfor, a magnézium és a kálium is fontos szerepet játszik az állat táplálkozásában. Fontos, hogy a száraz szárazon állás időszakában kerüljük a kalcium túladagolását a takarmányban, mivel a túl sok kalcium gátolhatja a szervezet saját kalciummobilizációját.

A kalciumbevitel megfelelő csökkentése viszont elősegítheti a szervezet saját kalciummobilizációját és serkentheti a kalcium felszívódását a bélrendszerben. A vemhesség vége felé a tehenek kalciumszükséglete napi 35-40 gramm körül van.

A kalciummobilizáció támogatása érdekében döntő fontosságú, hogy a takarmányadagok kifejezetten a szárazon állás időszakban mérsékelt kalciumszintet tartalmazzanak. A korai megelőző intézkedések alapvető fontosságúak a tejláz előfordulásának csökkentése, valamint a tejelő tehenek egészségének és teljesítményének biztosítása érdekében.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Talajjavítás: a meszezés a korszerű gazdálkodás része

2022. szeptember 6. 06:36

Azért van szükség meszezésre, mert nélküle nem jöhet létre termékeny egészséges talaj. A meszezés nem öncélú, hanem a korszerű gazdálkodás része a trágyázással és a vetésforgóval együtt.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő kalciumforrást?

2022. március 22. 10:07

A meszezőanyagokat sokszor egy kalap alá vesszük, és előfordul, hogy olyan anyagot használunk, amely nem felel meg a céljainknak és a területeink adottságainak. Az anyagok kiválasztása során érdemes 3 paramétert megvizsgálni.

Miért maradnak zöld foltok az érett paradicsombogyón?

2023. július 23. 04:37

Miért maradnak zöld foltok az érett paradicsomtermésen? Mit lehet tenni a jelenség megelőzése érdekében?

Az alma tápanyag-utánpótlása

2018. május 20. 13:00

Legkedveltebb gyümölcsünk tápanyag-utánpótlása nemcsak a növény egészsége miatt fontos, így érhetünk el megfelelő fizikai tulajdonságokat a gyümölcsnél, jó ízt és eltarthatóságot is.