6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Állattenyésztés

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

Agrofórum Online

Mi a teendő, ha azt látjuk, hogy a kutya megkóstol egy gombát? Röviden: mivel nem tudjuk helyben eldönteni, mérgező volt-e, azonnal forduljunk orvoshoz. De ennél lényegesen összetettebben szeretnénk a kutyák gombamérgezéséről információkat megosztani.

Javában tart a gombaszezon, sajnos ismételten hallani halálos mérgezéses esetekről is – és a kutyák ugyanúgy veszélyeztetettek. Ha a kutya véletlenül felevett valamilyen gombát, azt még nehezebb azonosítani, mint az emberek esetében. Egyesek lehetnek ehetők, mások viszont erősen mérgezőek.

Az elfogyasztott fajtól függően a gomba hányást, hasmenést, remegést és rohamokat, valamint máj- és veseelégtelenséget, akár halált is okozhat. Ezért minden esetben azonnali orvosi ellátásra lesz szükség, nem szabad várni a tünetek kialakulásáig.

A gombamérgezés tünetei

A tünetek gyorsan (a fogyasztást követő 15-30 percen belül, és ez a jobbik változat), de akár 24 órával később is jelentkezhetnek. Sőt, a máj- és veseelégtelenség jelei lehet, hogy csak 2-3 nap múlva tűnnek fel. Milyen tünetek esetében gyanakodjunk? Sajnos a paletta meglehetősen széles.

  • Nyáladzás
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Hasi fájdalom
  • Gyengeség, levertség
  • Rendellenes szívritmus
  • Légzési nehézségek
  • Koordinálatlan mozgás/botladozás
  • Dezorientáltság
  • Fokozott ivás és vizelés, majd a vizelet elmaradása
  • Sárgás elszíneződés az ínyen és a szemen
  • Reszketés/görcsroham

Leggyakoribb mérgező gombák Magyarországon

Magyarországon a kalaposgomba-fajok száma több mint 4000, közülük az ehető gombák száma több száz, az erősebben mérgezőké pedig egy-két tucat. Halálos mérgezést okozó fajok vannak például az Amanita (galócák), Galerina (sisakgombák) és a Lepiota (őzlábgombák) nemzetségében.

További tudnivalók a mérgező gombákról ezen a linken találhatók.

A kutyák gombamérgezése az év bármely időszakában előfordulhat, de leggyakrabban szeptemberben, októberben vagy a mostanihoz hasonló meleg novemberben fordul elő, amikor sok gomba terem.

A mérgezés módja gombafajtól függően változhat, de a leghalálosabb egyértelműen a gyilkosgalóca, amely lenyelve a gyomorból szívódik fel. A toxinok (amanitinek) a májba jutnak, ahol elpusztíthatják a májsejteket és akut májelégtelenséget okozhatnak, ezért az orvos lehetőség szerint rendkívül intenzív és akár hosszadalmas májtámogatást végez. A kutya megbetegítéséhez szükséges mennyiség gombafajtól függően változik, de a gyilkosgalóca esetén elég egy apró darabka ahhoz, hogy halált okozzon. Ráadásul a gyilkos galóca kifejezetten kellemes ízű, hatását teljesen csak napok alatt kifejtő gomba, az emberek is ezért keverik össze könnyen más, ehető fajokkal.

Jól összeszedett információk a mérgező gombákról a Nébih oldalán is olvashatók.

Diagnózis és kezelés

Ha a kutyát orvoshoz viszi, mindig mondja el, hogy az állat valószínűleg gombát evett, vagy legalábbis volt lehetősége rá, ez felgyorsítja a diagnózis felállítását. Ha tud, vigyen mintát a gombából az állatorvosnak vagy fényképezze le.

Az állatorvos a vizsgálat során a mérgezés tüneteit keresi: megnyomkodja a kutya hasát, meghallgatja a szívét, alap neurológiai vizsgálatot végez és megnézi, mennyire van kiszáradva az állat. Szükség lesz azonnali vérképre, vizeletvizsgálatra, ezért érdemes olyan állatorvoshoz menni, aki helyben tud laborvizsgálatokat csinálni.

A legfontosabb a méreg felszívódásának megakadályozása, tehát ha két órán belül sikerül az orvoshoz eljutni, azonnali hánytatásra kerül sor. Ha a kutya tüneteket is mutat, aktív szénnel meg lehet próbálni a még fel nem szívódott toxinokat megkötni.

Sajnos specifikus ellenszer nincs a kutyák gombamérgezésére. A lenyelt gomba fajától és mennyiségétől függően a tüneteket tudják kezelni. Mivel a mérgező gombafajok okozhatnak gyomor- és bélrendszeri problémákat; neurológiai tüneteket, remegést, görcsöket; vese- és/vagy májelégtelenséget; általában az állatorvos még akkor is mindezeket a tüneteket átfogó kezelést végez, ha a kutya egészségesnek tűnik. Ugyanis több gombafaj esetén a tünetek akár a fogyasztást követően napokkal később is jelentkezhetnek.

A korai diagnózis és kezelés elengedhetetlen a gyógyuláshoz. A gombamérgezés számos okból végzetes lehet, a neurológiai tünetektől kezdve a máj- és veseelégtelenségig. Összességében a prognózis nagyon jó az idejében kezelt kutyák esetében. A legtöbb kutyának az első állatorvosi kezelést követően, a gomba fogyasztását követő három napon további vérvizsgálatra lesz szüksége a máj- és veseértékek ellenőrzésére. Ha ezek ekkor is normálisak, és a kutya neurológiailag rendben van, gyógyultnak tekinthető. A rossz vérkép azonban akár krónikus máj- és vesebetegségre utal, és hosszabb távú kezelésre lehet szükség.

Ne felejtse el: a legjobb védekezés a megelőzés: a kertben növő gombákat szedje le, és minden séta közben figyelje gondosan a kutyát, hogy ne egyen fel semmit, illetve tanítsa meg, hogy köpje ki, amit felszedett. A legjobb módja a gombamérgezés megelőzésének, ha megakadályozza, hogy a legjobb barátja hozzájusson a gombához.

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.

Egyszerre fertőzi a borsót a lisztharmat és a rozsda! - Mit tehetünk?

Gy. Rozália kérdése: Szennyes fehér bevonat van a borsó levelén. Megfogtam, hogy megnézzem és vörös lett az ujjam hegye. Mitől?

Frissen szedett gombából készíthető kalóriaszegény finomságok

2024. május 4. 16:10

A gombát ezerféleképpen el lehet készíteni: grillezve is isteni, és apró tésztákba töltve, Wellington-bundában húsra simítva és tésztához kínálva petrezselymesen-tejszínesen, vagy fehérborban megpárolva, salátákba és rizsbe keverve.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.