Állattenyésztés

Robottáp, robotfolyadék – nem csak robotoknak 

Agrofórum Online

A robotfejés és takarmányozás összehangolásának tapasztalatairól Dr. Süli Ágnes, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docense állított össze előadást. Betegsége miatt, a témával kapcsolatos gondolatait Dr. Halas Veronika, a MATE Gazdasági Állatok Takarmányozása Tanszékének tanszékvezetője, a MAPÁE tagja ismertette a PREGA-n.

Az előadó betegsége miatt a témával kapcsolatos gondolatait Dr. Halas Veronika, a MATE Gazdasági Állatok Takarmányozása Tanszékének tanszékvezetője, a MAPÁE tagja ismertette a PREGA konferencián.

Az aszály a dél-alföldi régiókban nagyon nagy problémát jelent. Gyakorlatilag elmondhatjuk, hogy az a tendencia, ami ma tapasztalható, vagy az elmúlt időszakban tapasztalható volt, az egyáltalán nem kedvez a kukoricatermesztésnek.

A kalászosok esetében, ahol van némi tavaszi, őszi, téli csapadék, ott is van némi visszaesés, de a kukorica esetében, ahol egy tavaszi vetés és a nyári aszály nagyon megtizedeli a termést, ott több mint a felére tud visszaesni az a hozam, amit akármilyen jó kukoricahibrid is produkálni tud.

Ehhez jön még az is, hogy számtalan kihívás van az állattenyésztők vállán. Alapvetően a tej termeléséhez, ha nagy tejtermelésű teheneink vannak, akkor jobb minőségű takarmányt kell biztosítani, aminek ára van, és ez az ár bizony tetemes a teljes előállítási költségben.

Komplex környezet

Hozzá kell tenni, hogy számos olyan elvárás is felmerül, ami nem könnyíti meg a termelők dolgát: metánkibocsátás, fogyasztói attitűdök stb. Ebben az elég komplex környezetben mégiscsak egy profitorientált termelés, amit szeretnénk végezni. 

Ha takarmányreceptúrát állítunk össze tejelő tehenek esetében, akkor ez egy olyan adag lesz, ami tartalmaz tömegtakarmányt, abrakot, különböző vitaminokat és ásványi anyag kiegészítéseket. Korábban alapvetően, voltak a tehéncsoportok, és a tehéncsoportok megkapták a TMR-t (Total Mixed Ration). 

Amikor minden csoportra rá akarunk húzni egy takarmányozási stratégiát, az nem fog menni, vagy menni megy, csak nem biztos, hogy elég hatékony. A robotfejés esetében ezt át kell gondolni, és a TMR helyett, a teljes takarmányadag helyett, egy részleges takarmányadagot kell biztosítani, ami egy jó minőségű tömegtakarmány, és ehhez kell hozzá illeszteni az abrakot.

Megfelelő precizitás

Ha már robotunk van, és tudjuk az egyedi tejtermelést, és tudjuk a kondíció változást, és megvannak azok az ismeretek, amelyek alapján az egyedi szükségletet meg tudjuk határozni, akkor az abrakot lehet úgy beállítani mennyiségileg vagy minőségileg, ami aztán tényleg precízen és pontosan fogja tudni biztosítani az állat számára a táplálóanyag-tartalmat. Ez azonban megfelelő precizitást és a PMR-nek (Partial Mixed Ration) a nagyon optimális beállítását jelenti, ami azért továbbra sem egyszerű dolog.

Az, hogy gazdaságosan történjen a termelés, azt a takarmány, a technológia és az ember hármasa fogja meghatározni. De emögött a három nagy egység mögött is számtalan elem van, amelyek tovább árnyalják a képet.

Attól függően, hogy milyen technológiát alkalmazunk, robotfejést vagy hagyományos rendszereket, illetve a robotfejésen belül is, hogy az szabad forgalmú vagy irányított forgalmú, mind meghatározza azt, hogy alapvetően milyen lesz az a bizonyos takarmányadag, amit az állatoknak biztosítani kell.

Szabadon vagy irányítottan

Ha a tehénforgalmi menedzsmentet nézzük, akkor robotfejés esetében lehet a szabad forgalmat, illetve lehet az irányított tehénforgalmat preferálni. Abban az esetben, ha szabad tehénforgalom van, akkor alapvetően a robottáp az maga a csalogató abrak is, amit szívesen fogyaszt az állat.

Abban az esetben, ha ez a bizonyos robottáp teljes egészében kiosztható, és az állat gyakorlatilag akkor megy be, amikor szeretne, és amikor hagyjuk, akkor ez pontosan a szükségletet kell, hogy biztosítsa. Ez lehet maga az abrak is, illetve egy folyadékadagoló, ami az ásványi anyag és vitaminellátást külön komponensként biztosítja az állatok számára. Az egyirányú forgalom esetében is van abrak etetés, ezzel szívesebben megy be az állat. Ebben az esetben a PMR-t inkább a termelési ágakhoz igazítjuk.

Így lesz egy jól összerakott takarmányunk, ami az állat igénye. De azért figyelembe kell venni, hogy a legjobb takarmány az, amit az állat meg is eszik. Tehát lehet szépen beállítani a metabolizálható fehérjetartalmát, az energiatartalmát, a metabolizálható fehérjemérleget, a kalciumot, a foszfort, a rostot, de ha abból nem vesz föl annyit, amennyi az ő termeléséhez kell, akkor mégsem olyan jó az a takarmány.

Alapvetően, ami a tapasztalat, az az, hogy az ízletesség igenis meghatározó. Még akkor is, ha a tankönyvek úgy szokták írni, hogy a szarvasmarha nem annyira érzékeny az ízekre. De igenis, neki is van kedvenc ízvilága, és ha ezt kielégítjük, akkor nagyobb mennyiséget fog enni. Fontos, hogy a PMR-t vegye fel az állat, mert a robottáp csak akkor tud egy pontos táplálóanyag-szükségletet kielégíteni, ha az valóban el is fogy.

(Fotó: franzl34/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Cinket és vitaminokat is tartalmaz az innovatív takarmánykiegészítő

2021. július 24. 07:50

Speciális takarmánykiegészítőt fejlesztett ki és tesztelt egy hároméves nemzetközi projekt keretében az Adexgo Kft., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézete (MATE ÉTTI), valamint négy román partner közös konzorciuma. Az ásványi anyagokban, vitaminokban és polifenolokban gazdag ZYNCOPPYEAST kiegészítő valamennyi gazdasági haszonállat takarmányozásában felhasználható.

Munkavédelem: Milyen veszélyek leselkednek az állattenyésztésben dolgozókra?

2019. január 17. 11:05

Az állattenyésztésben dolgozó munkavállalókat ki kell oktatni minden rájuk leselkedő kockázatról, illetve az azok elleni védekezési módokról, az egyéni védőeszközök rendeltetésszerű alkalmazásáról, a munkaeszközök, gépek, kéziszerszámok helyes használatáról a kötelezően előírt munkavédelmi oktatások keretében.

Szenázsolási technológiák – mik a lehetőségeink?

2023. május 18. 10:47

Jászárokszálláson tartott előadást a SAATEN-UNION Hungária Kft. szervezésében számos, az állati takarmányozásban, szenázsolási technológiákban, valamint a humán élelmezésben felhasználható gabonafajtáink termesztésében, feldolgozásában és felhasználásában jártas szakember.

Elkerülhető a baromfi-kannibalizmus? Hogyan?

2023. augusztus 27. 13:40

Az ártatlannak tűnő csipkedés, mészevés hamar átválthat kannibalizmusba, ha nem figyelünk a baromfiállományra. Megfelelő takarmányozással, a tartási körülmények javításával a probléma hatékonyan megelőzhető.