Állattenyésztés

Speciális állatállomással bővült a MATE Embrió-átültető Központja

MATE Sajtóközlemény

Speciális állatállomással bővült a MATE Kaposvári Campusán működő Embrió-átültető Központ. A fejlesztés a napi kezeléshez és az embrió-átültetés előkészítéséhez biztosít nagy biztonságú, stresszmentes, elkülönített környezetet. Mindez nélkülözhetetlen az ott tartott magas genetikai értékű donorállatok csúcsgenetikai képességeinek továbbörökítéséhez.

Az élelmiszerbiztonság, az élelmezés-egészségügy, valamint a nemzetstratégiai jelentőségű élelmiszer-ellátás szempontjából is különösen fontos a MATE Kaposvári Campusán működő Embrió-átültető Központ. A létesítményben jelenleg elsősorban szarvasmarhaembrió-átültetések zajlanak, de a tervek szerint a jövőben lóval, gím- és dámszarvassal, valamint egyéb kisállatokkal is dolgoznának, ami a génmegőrzés szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír.

Az újonnan átadott állatállomáson jelenleg hat rendkívül értékes Holstein-fríz szarvasmarha található. A legfőbb cél az, hogy ezek csúcsgenetikai képességeit továbbörökítsék, ehhez pedig egy különleges technológiát alkalmaznak a szakemberek.

Egy hormonális programot hajtunk végre, amelynek az utolsó mozzanata az embriómosás, ezt követően pedig a laborban szelektáljuk és minősítjük az embriókat. Azokat akár azonnal át tudjuk ültetni a fogadó állatba, de lehetőség nyílik a fagyasztásra is, így az emberiókat akár később is fel tudjuk használni

– mondta Dr. Zomborszky Zoltán, az Embrió-átültető Központ vezetője.

A nemrégiben kialakított állatállomás egyik rendkívüli előnye, hogy nyugodt környezetben, biztonságosan és az állatok számára stresszmentesen lehet elvégezni a beavatkozásokat. Az így megszületett magas genetikai értékű egyedek pedig adott esetben több tejet vagy húst tudnak termelni.

A MATE számára alapvetően fontos, hogy minden területen, így az állattenyésztésben is csúcstechnológiát alkalmazzon. Az Embrió-átültető Központban zajló munka az élelmezésbiztonság, az élelmiszerellátás szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír, amely hosszútávon a magyar állattenyésztés teljesítményét, versenyképességét növeli

– hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora. Hozzátette: A MATE legfontosabb céljai között szerepel, hogy az intézményben zajló kutatások, eredmények beépüljenek a napi gyakorlatba, hiszen az élelmiszer-előállítás, a növényi, állati és feldolgozott termékek előállításánál ez nemzetgazdasági érdek.

A központban zajló munka arra is alkalmas, hogy tovább népszerűsítse a modern agráriumot és az agrárpályát, így a tervek szerint a jövőben középiskolás diákok is meglátogathatják majd az intézményt, biológia óra keretében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Már nem kötelező zártan tartani a baromfikat

2022. augusztus 12. 08:16

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte madárinfluenzától való mentességét.

A nyereséges mangalicatenyésztés a cél

2018. november 14. 08:47

1991-ben Magyarországon kevesebb, mint 200 egyed maradt meg, de a sikeres fajtamentés révén mára a mangalicatenyésztés sikeres agrárgazdasági ágazat lett.

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

2023. január 18. 13:42

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben.

Békés és Csongrád-Csanád megyében újra felütötte a fejét a madárinfluenza

2022. április 20. 20:18

Az új kitörések összesen több mint 65 ezer baromfit érintenek.