Állattenyésztés

Száj- és körömfájás: hasznos információk és tartalmak

FAO

A már Magyarországon is megjelent ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely a párosujjú patás állatokat (például szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét és egyes vadakat) érinti.

Bár az emberi egészségre nem jelent fenyegetést, a ragadós száj-és körömfájás súlyosan érinti az élelmezésbiztonságot, a gazdák megélhetését, valamint a belföldi és nemzetközi kereskedelmet.

Tünetei a láz, hólyagok és sántaság; a felnőtt állatokat magas megbetegedési, de alacsony mortalitási ráta jellemzi. A fiatal állatok hirtelen szívelégtelenség következtében elpusztulhatnak.

A ragadós száj- és körömfájás csökkenti a mezőgazdaság termelékenységét, beleértve a tej- és húshozamokat, valamint a reprodukciót. Jelentős gazdasági hatása van a termelési veszteségeknek, az ellenőrzési intézkedések költségeinek és a piacokhoz való hozzáférés elvesztésének.

Csupán a termelés csökkenése és a vakcinázás önmagában az érintett régiókban akár 28 milliárd USD éves veszteséget is eredményezhet. A kereskedelemre gyakorolt ​​hatásokat figyelembe véve a tényleges gazdasági teher jóval magasabb. A vidéki közösségek és az állattartó szektor a leginkább érintettek.

Az átfogó ellenőrzési és megelőzési stratégiák elengedhetetlenek eme hatások mérsékléséhez. A száj- és körömfájás oltással, az állatok szállításának korlátozásával és biológiai biztonsági intézkedésekkel fékezhető meg.

Bizonyos esetekben a fertőzött állatokat vagy állományokat le kell vágni. A rendelkezésre álló védekezési intézkedések ellenére a betegség továbbra is gyakori, és becslések szerint minden évben a világ szarvasmarha-állományának körülbelül 2%-t sújtja.

A száj- és körömfájás oltással, az állatok szállításának korlátozásával és biológiai biztonsági intézkedésekkel fékezhető meg.
A száj- és körömfájás oltással, az állatok szállításának korlátozásával és biológiai biztonsági intézkedésekkel fékezhető meg. © FAO/ Nastya Palagutina

Tények a száj- és körömfájásról

A száj- és körömfájást egy vírus több szerotípusa okozza, mindegyik külön oltást igényel a védettséghez.

A párosujjú patás állatoka fertőzi, ám az emberre nem jelent veszélyt.

Száj- és körömfájás járvány jelenleg is van Afrikában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Dél-Amerika egyes részén.

A betegség gyorsan terjed egy-egy térségen belül és azok között a magas fertőzőképessége és számos fogékony faj miatt.

A védekező intézkedések a következők: oltás, biológiai biztonsági intézkedések, az állatok szállításának korlátozása és esetenként kényszervágás.

A FAO szerepe a megelőzésben és a védekezésben

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) fontos szerepet játszik globálisan a száj- és körömfájás terjedésének nyomon követésében, megelőzésében és visszaszorításában az alábbiak révén:

Globális stratégia megvalósítása: A FAO az Állategészségügyi Világszervezettel (WOAH) együttműködve támogatja és nyomon követi a globális száj- és körömfájás elleni védekezési stratégia végrehajtását a Határon átnyúló Állatbetegségek Globális Keretrendszere (GF-TAD) keretében. A progresszív védekezés útvonal (PCP-FMD) az elsődleges eszköz az országok számára a betegség ellen.

Országspecifikus támogatás: A védekezési útvonalban meghatározott keretrendszeren keresztül a FAO segít az országoknak a fokozatos, kockázatalapú és célzott megközelítés alkalmazásában.

Kockázatfigyelés és felkészültség: a FAO a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésre létrehozott európai bizottsággal (EuFMD) együttműködve követi nyomon a fertőzés globális kockázatait, és hoz létre eszközöket a felkészültség és a védekezés javítására.

Vakcinázás és biológiai biztonság: A FAO elősegíti az oltóanyagok beszerzését és elosztását, miközben előmozdítja a biológiai biztonsági intézkedések és a jó gyakorlatok terjedését az állattenyésztés és a betegségmegelőzés terén a kockázatok csökkentése érdekében.

Képzés és tudásmegosztás: A FAO képzési programjai segítik az állat-egészségügyi szolgálatokat a diagnosztikai és reagálási képességeik javításában. Ezenkívül támogatja az együttműködéseket a betegségek felügyeletének és a válaszadás összehangoltságának javítása érdekében.

Szakpolitikai és regionális együttműködés: A nemzetközi és regionális szervezetekkel együttműködve a FAO elősegíti az átfogó védekezési stratégiák megvalósítását, segíti a megfelelő szakpolitikák kialakítását, és támogatja az élelmezésbiztonságot és a gazdasági stabilitást biztosító intézkedéseket.

Vészhelyzeti reagálás és erőforrások mozgósítása: A ragadós száj- és körömfájás kitörése idején a FAO kulcsfontosságú vészhelyzeti támogatást nyújt, beleértve a szakértői segítséget és az erőforrások mozgósítását az érintett országok számára.

További hasznos tartalmak a FAO-tól

A bevezetés a száj- és körömfájásba online kurzus egy ingyenes minősített kurzus. Átfogó tudást ad a száj- és körömfájásról a betegség által érintett és nem érintett országokban élő állatorvosoknak, állat-egészségügyi szakembereknek, állattartóknak és az állattartó szektorban dolgozóknak egyaránt. Bemutatja a fertőzés első tüneteit, illetve a fertőzés esetleges módjait, a diagnózis menetét, a védekezés és a megelőzés lépéseit.

A gyakorlati útmutatás a ragadós száj- és körömfájás és más országhatárokon átterjedő állatbetegségek fokozatos leküzdésére című FAO kiadvány egy gyakorlati felügyeleti megközelítést mutat be, amely a betegség széles körű epidemiológiájának és kockázati tényezőinek mérésétől a beavatkozási lehetőségek konkrét értékeléséig és a betegség alacsony elterjedtségének dokumentálásáig terjed. A folyamat a gyakorlati megfigyelési lépések és a járványügyi programok összehangolására épül, a ragadós száj- és körömfájás példáján keresztül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Rekordmagas élelmiszerárak világszerte - Némi jó hír a nyugat-európai gabonapiacról

2022. április 10. 07:36

Az ENSZ élelmezésügyi ügynöksége közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci ára márciusban csaknem 13%-kal új rekordszintre ugrott.

Teje és húsa miatt is fontos haszonállat a teve sok országban

2021. május 14. 04:03

A tevének fogyasztják a tejét és húsát is. A tevetej kifejezetten egészséges, a nomád pásztorok rendszeresen fogyasztják.

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el - határozott fellépést sürgetnek

2020. július 25. 13:24

A FAO által közzétett jelentés szerint 1990 óta mintegy 420 millió hektárnyi erdőterület tűnt el. Bár az erdőirtás mértéke az elmúlt három évtizedben csökkent, évente így is mintegy 10 millió hektár tűnik el.

Tovább emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak januárban

2020. február 6. 14:33

Januárban a szemes termények ára novemberhez képest 2,9 százalékkal (4,8 ponttal) 169,2 pontra, 2018 májusa óta legmagasabb szintre emelkedett.