A szójabab iránti növekvő globális kereslet arra kényszerítette az amerikai állattakarmány-gyártókat, hogy ősszel készleteket halmozzanak fel a fő összetevőből. A lépést a szójababért folytatott ádáz piaci verseny indokolta, és egyesek már a folyami teherhajókon való raktározásra is áttérnek, hogy megakadályozzák az exportőrök felé történő értékesítést.
A megújult kereslet négyéves csúcsra emelte a szójabab árát, ami markáns változást hozott azoknál a gazdálkodóknál, akik jobb szezont vártak. A termelők rekord támogatást kaptak az Egyesült Államok kormányától, Kína pedig egy hosszas kereskedelmi vita után folytatta nagy mennyiségben a termények vásárlását.
A csökkenő kínálat több muníciót szolgáltatott a közelmúltbeli árnövekedéshez, és arra ösztönözheti a gazdákat, hogy 2021-ben nagyobb területen ültessenek szójababot a növekvő kereslet kielégítése érdekében. Eközben a hústermelők magasabb takarmányköltségeket háríthatnak át azokra a fogyasztókra, akik már világszerte szembesülnek az élelmiszer inflációjával.
Az amerikai mezőgazdasági termelők négyéves kínálati nehézségekkel küzdöttek, különösen a kínai kereskedelmi háború idején, az árak mínuszba fordultak, és új tárolókapacitások kiépítésére kényszerítették őket. Itt hónapokig tárolhatták az eladatlan termést.
2020-ban a súlyosbodó COVID-19 járvány világszerte arra ösztönözte a szójavásárlókat, hogy növeljék élelmiszerkészleteket, mivel további aggályok miatt ellátási problémák is felmerülhetnek az ellátási láncokban.
Eközben a szójaellátás hiányának lehetősége világszerte növekszik a Brazíliában, a legnagyobb exportőrénél várható csökkenő betakarítás miatt. A kulcsfontosságú termőhelyeken a kiszáradt talaj késleltette a szójabab ültetését – közölte a Thomson Reuters hírügynökség.
Az állati takarmányként felhasznált szójabab mennyisége a novemberben közzétett adatok szerint októberben rekordmagasságra emelkedett, és minden kereskedelmi becslést felülmúltak, mivel a szójából és szójaolajból készült termékek iránti kereslet csúcsra ért.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint a mezőgazdasági termelők az előző 20 év átlagában a betakarított szójabab 38 százalékát tartották a raktárakban. Ezt azt jelenti, hogy 62 százalékot értékesítettek, idén novemberig a termés 80 százalékát eladták már. Mindez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok szójakészletei hét éves mélypontra csökkentek.