Állattenyésztés

Szokatlan utasok: 100 jak utazott egy Boeing 747-esen

Agrofórum Online

Egy légitársaság a közelmúltban sikeresen szállított több mint 100 jakot Azerbajdzsánba egy új tenyésztési program céljából – számolt be az Aero Telegraph.

Egy légitársaság a közelmúltban sikeresen szállított több mint 100 jakot Azerbajdzsánba egy új tenyésztési program céljából – számolt be az Aero Telegraph.

Az állatok több mint 2000 kilométert utaztak – Kirgizisztántól Azerbajdzsánig – a Silk Way West Airlines, a Kaszpi-tenger és Közép-Ázsia térségében működő teherszállító légitársaság jóvoltából.

A cél Kalbajar és Hegyi-Karabah

Az ügyfél az Azerbajdzsáni Köztársaság mezőgazdasági minisztériuma volt. A cél az, hogy az állatokat egy új tenyésztési programban használják fel Kalbajarban és a Hegyi-Karabah régióban.

Az ilyen szállítási művelethez a legszigorúbb állatjóléti szabványok betartása szükséges. Amint arról Silk Way West Airlines cég maga is beszámolt, a szokatlan utasok szállítása sikeres volt. A jumbo jetben összesen 116 jak repült.

Az Azerbajdzsán mezőgazdasági biológiai sokfélesége szempontjából létfontosságú jakok több mint 2000 kilométert tettek meg egy Boeing 747-400F fedélzetén a Bishkek Manas nemzetközi repülőtérről a Ganja repülőtérig.

Speciális ládák és klíma

A Silk Way West Airlines közölte: „Az állatjóléti előírások biztosítása érdekében a jakokat speciálisan készített ládákban helyezték el, hogy megvédjék őket a sérülésektől és a stressztől. A repülőgépet fejlett szellőztető- és hőmérséklet-szabályozó rendszerekkel látták el, hogy optimális klímát biztosítsanak az utazás során.”

Megérkezésük után a jakokat teherautóval gondosan új otthonukba szállították. A jakokkal a minisztérium célja, hogy hozzájáruljanak a helyi mezőgazdasághoz a legelőkön, és javítsák az állatállomány genetikai sokszínűségét – számolt be a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.

Helyi ökoszisztéma

Vugar Mammadov, a Silk Way West Airlines régiós alelnöke büszkén mondta: „Megtiszteltetés számunkra, hogy az élő állatok szakszerű kezelésével és szállításával támogathatjuk a fenntartható mezőgazdaságot és a biológiai sokféleséget. Ez az együttműködés a mezőgazdasági minisztériummal alátámasztja elkötelezettségünket a helyi ökoszisztémák javítása és a globális fenntarthatósági erőfeszítésekhez való hozzájárulás iránt.”

Fotó: instagram.com/silkwaywest/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

2024. december 12. 13:10

Még a nyáron rekordáron kelt el egy borjú Németországban: valaki 130 ezer eurót adott a kis jószágért. Vajon visszajön az ára?

Fontosabb az állati takarmány előállítása az emberi fogyasztású élelmiszereké helyett?

2024. december 11. 12:10

A „rovaripar” az állatok intenzív tenyésztéséhez szükséges takarmány előállítására fókuszál az emberi élelmiszertermelés helyett.

Nőttek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben

2018. november 14. 10:03

Az év első kilenc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal csökkent.

Főként a gyümölcsfélék, a gabona és az élő állat kibocsátása csökkent

2021. május 22. 04:47

A mezőgazdasági számlák előzetes adatai szerint 2020-ban az állattenyésztés volumene 1,3 százalékkal, a növénytermesztésé 3,3 százalékkal mérséklődött.

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.