Állattenyésztés

Szomorú: százmilliárdokat költenek sertéstelepek felszámolására Hollandiában

Agrofórum Online

A túltermelés, és ezáltal egy-egy ágazat válságának elkerülése érdekében néha a kormányzatok meglepő lépésekre kényszerülnek. Hollandia például most eurómilliókat költ arra, hogy a sertéstenyésztői egy része felhagyjon a munkájával.

A hollandoknál ez a folyamat már korábban elkezdődött, a kilépés elősegítése pedig most újabb fázisához érkezett. Az Európai Bizottság a közelmúltban adott zöld lámpát arra, hogy az ország további 700 millió eurót (mintegy 280 milliárd forintot) költsön arra, hogy csökkentse sertéskibocsátását. Ezzel az összeggel immár 2 milliárd euróra duzzadt az erre fordított keret.

A pénzt természetesen kompenzációként fizetik ki azoknak a tenyésztőknek, akik felhagynak a gazdálkodással. A jelenlegi program 2029. október 1-ig fut, de van némi szigorítás is benne, hiszen nem akárkik vehetik igénybe a támogatást.

Hollandia elsősorban a kis és közepes méretű gazdaságokat célozza meg, őket kívánja kivonni a tenyésztésből, hogy az ágazat működése még intenzívebbé és hatékonyabbá válhasson. A kormányzat szándéka emellett az, hogy a környezetvédelem szempontjából érzékeny területek (folyóvizek mente, Natura 2000 területek) mindenképpen legyenek kivonva a gazdálkodásból.

A támogatás direkt pénzügyi segítséget, valamint szaktanácsadást is magában foglal, és természetesen 100 százalékos intenzitású, hogy a gazdaság felszámolása ne kerüljön saját pénzébe a tenyésztőnek.

Az állami támogatást ugyanakkor nem „ész nélkül” osztogatják. Ha ez 3 éven belül meghaladja a 300 ezer eurót cégenként, azt az EU Bizottságának is jóvá kell hagynia. A cél az, hogy a támogatások ne torzítsák a versenyt az EU belső piacán.

Hollandiában (2022-es adatok szerint) 3300 sertésfarmon mintegy 11,3 millió állatot tenyésztettek, az viszont nem ismeretes, hogy mennyit kívánnak ebből „leépíteni”.

A kompenzáció régióként eltérő, az ebből a szempontból sűrűbbnek számító déli területeken akár 151 eurót (60 ezer forintot) is kaphatnak a gazdák sertésenként, míg keleten legfeljebb 52 eurót (21 ezer forintot). A telepek felszámolását az arra vállalkozóknak 8 hónap alatt kell végrehajtaniuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Durván megviselte a koronavírus a holland virágkertészeteket

2020. május 18. 08:35

Összesen 22 százalékkal zuhant éves alapon a holland virágkertészeteket exportja az új típusú koronavírus terjedése miatt.

Friss zöldségek termesztése mostoha körülmények között

2020. október 31. 06:34

A farm 17 hektáros területén összesen 160 ezer négyzetméteres fedett térben indul a gazdálkodás a legfejlettebb technológiára építve az Egyesült Arab Emírségekben.

Németország: új üvegházi létesítmény a biozöldségek számára

2022. március 5. 08:34

Németországban egy 8000 m²-es F-Clean borítású fedett fóliás üvegházat építettek biozöldségek számára.

Így takarékoskodnak a holland gazdák a vízzel

2023. április 30. 06:38

A helyi gazdálkodók most az ősi tudást innovatív technikákkal ötvözik, hogy a lehető legtovább megőrizzék az édesvizet és megakadályozzák a talaj szikesedését.