A 2022. évi az elmúlt évtized legmagasabb elhullási aránya, amiért a baromfitenyésztők a szélsőséges meleget és a madárinfluenzát teszik felelőssé.
Az Egyesült Királyságban évente egészen pontosan 82,3 millió csirke nem éri meg a vágásérett kort az Open Cages nevű állatvédő szervezet számításai alapján, ami csaknem 7%-os halálozási arányt jelent – a biztosításhoz ugyanakkor az országban megkövetelik, hogy ez az érték ne emelkedjen 5% fölé. 2021-ben még „csupán” 61 millió pusztult el hasonló módon.
Az Open Cages vezetője, Connor Jackson kiemelte, hogy a lassabban hízó fajtákkal szignifikánsan lehetne csökkenteni az elhullási arányt, míg az általa csak Frankenstein-csirkéknek nevezett fajták olyan gyorsan fejlődnek, hogy sem a csontozatuk, sem a szívük nem viseli el a túlzott igénybevételt.
Kijelentette, ahogy a ketreces tojástermelés esetében, itt is szükség van változtatásra, ha Nagy-Britannia továbbra is meg akar felelni az európai szinten is kimagasló állatjóléti elvárásoknak.
A brit baromfitartókat tömörítő szövetség szerint viszont a madárinfluenza és az extrém meleg nyár miatt nőtt meg a halálozási arány, noha az iparág mindent megtesz a madarak jólétéért. A fajtaváltás azért nem megoldás, mert a baromfi ára jelentős mértékben megemelkedne, és ezt a fogyasztók nem tolerálnák. Az állatok több takarmányt fogyasztanának és nagyobb helyre lenne szükségük, ami környezetvédelmi szempontból is hátrányos.
A baromfiszövetség közleményében hangsúlyozták, hogy a fogyasztóknak most is lehetőségük van organikus vagy szabad tartású csirkét vásárolni, az iparág pedig mindent megtesz az állatok jólétéért. Ráadásul, ha minden tartási módot vizsgálnak, az elhullási arány már nem éri el az 5%-ot.
Egyelőre tehát az iparági képviselők, de az állami szervek is a nagymértékű idő előtti elhullásért az időjárást és a madárinfluenza-járványt teszik felelőssé.
(Fotó: Kirsten Hughes/Pixabay)