Állattenyésztés

Teendők, ha a tehén nem áll lábra

Agrofórum Online

Mit tegyünk, ha a szarvasmarha nem tud felállni? Tippek az elsősegélynyújtáshoz, a kezeléshez és a nehéz, de fontos döntések meghozatalához.

Bajban vagyunk, amikor egy tehén az istállóban vagy a legelőn nem tud magától felállni, hiszen egy 600-700 kg súlyú állattal nehéz bármit is kezdeni. De mégis, mit lehet tenni ebben a helyzetben? A Fokus Tierwohl hálózat és a Hesseni Agrárkamara által szervezett rendezvényen ezt a problémakört járták körül egy gyakorló állatorvos segítségével, és egészen biztosan a magyar gazdáknak is tudnak jó tanáccsal szolgálni. A szarvasmarha-állománynak ugyan csak 1-2%-ával fordul elő, hogy elfekszik, azonban egy-egy egyed is hatalmas problémákat okozhat, és sajnos azt is be kell látni, hogy ezek egy része menthetetlen.

Miért nem tud a tehén felállni?

Ennek számos oka lehet: az elsődleges okoktól, mint a tejláz (hipokalcémia) – ami általában a leggyakoribb – a súlyos tőgygyulladáson, bélelzáródáson át a másodlagos okokig, mint a sérülések (pl. csonttörés és izomszakadás) vagy fekélyek.

A kezelési elvek az okoktól függetlenül a következőkben foglalhatók össze. Azonnal elvégzendő: a környezet ellenőrzése, diagnosztizálás a lehető leghamarabb, hatékony és gyors kezelés (az állatorvossal együtt). Amilyen hamar csak lehet: megpróbálni az állatot felállítani (felemelni), vagy ha úgy ítéljük meg, gyorsan dönteni az eutanáziáról, illetve a vágásról.

A mozgásképtelen tehenekkel azonnal foglalkozni kell

A tehén saját súlya olyan nagy, hogy ha a végtagjaira ráfekszik, nem tudja önállóan használni őket. Vészhelyzet esetén tehát a gyors cselekvés döntő jelentőségű, és az állatorvos nem mindig tud közvetlenül segíteni. A túlélésben időtényező a legfontosabb, főleg az első 12 óra, függetlenül a diagnózistól.

Az eredményben nem elhanyagolható szerepet játszik az sem, hogy az állat mennyire akar élni, küzdeni. Ha ugyanis ő nem segít, az sokkal nehezebbé teszi a gyógyulását.

A megtalálása után nem könnyű azonnal meghozni a helyes döntést. Segíthetnek viszont a következő kérdések: Éber- és reagál-e az állat? Az érzékszervei működnek? Ha a beteg tompának és apatikusnak tűnik, azonnal hívni kell az állatorvost. Mert például súlyos tőgygyulladás esetén minden perc számít. De az ortopédiai okokat is gyorsan kezelni kell. Ha pedig az állat menthetetlen, szenvedni se hagyjuk, hiszen az is a mi felelősségünk.

Fontos a biztonságos környezet és a másodlagos sérülések elkerülése

Miután az állatot megtalálták, legkésőbb két órán belül át kell helyezni kényelmes körülmények közé. A csúszós vagy túl kemény felületek, más állatok jelenléte, a lejtős terep, a meleg vagy a hideg ugyanis gyorsan tovább ronthatja a beteg állapotát. Ez felfúvódáshoz vagy egyéb másodlagos sérülésekhez vezethet.

Ausztrál tanulmányok szerint az elfekvő tehenek mintegy 80%-ánál klinikailag releváns másodlagos károsodás lépett fel, és csaknem kétharmadukat el kellett altatni. A másodlagos sérülések elkerülése ezért az állat gondozásának egyik legfontosabb szempontja.

De hogyan emeljük le a szarvasmarhát a csúszós felületről? Adott esetben a homlokrakodó kanál viszonylag kíméletes alternatíva lehet. Ideális esetben azonban a nagytestű állatok mentéséhez speciálisan kialakított hámokat és hevedereket használnak. Ezekkel az a cél, hogy a páciensek újra képesek legyenek a saját lábukra állni, de szállításra nem alkalmazhatók.

A stabil felületen túl a betegnek nyugalomra és csendre is szüksége van. Ilyen lehet egy vastagon almozott istálló, ahol az állatok rendszeres ellenőrzése és kezelése könnyen elvégezhető. Ha a sérült állatot a szabadban, természetes talajon helyezzük el, fontos figyelembe venni az időjárási körülményeket. Szükség esetén megfelelő védelmet kell biztosítani a nap és az eső ellen is, valamint stabilan és biztonságosan kerítsük be a területet.

Prognózis készítése és a kezelés irányítása

Ha a szarvasmarha már biztonságban van, kérjük állatorvos segítségét a gyógyításához. Az első nap ebben is döntő fontosságú. Figyeljük az állat viselkedését, körülbelül kétóránként. Az állatorvosnak ekkor kell végleges prognózist felállítania a betegről, amely teszteken és vizsgálatokon alapszik.

A következő szempontok alapján kell a végső döntést meghozni: A fájdalom és a szenvedés hatékonyan csökkenthető-e? Képesek vagyunk-e a szükséges kezelést biztosítani? Képes lesz-e a haszonállat valaha újra tejet és húst termelni (megtérül-e a kezelés)? Ha bármelyik kérdésre nem a válasz, akkor le kell vonni a szükséges következtetéseket, és el kell altatni az állatot. Általában elmondható, hogy ha a tehén nem eszik vagy iszik, akkor valószínűleg úgyis elveszítenénk.

Az istállóban tartott tehenek napi ellátása

Ha a prognózis jó, és az állat általános állapota a következő napokban javul, fontos a napi gondozási következetes végrehajtása, naponta többször átfordítani, illetve megpróbálni talpra állítani. A lábadozási idő általában hat-nyolc nap. A kezelés fő területei: az etetés és itatás, az állat motiválása és a felállás segítése, valamint a rendszeres forgatás és szükség esetén fájdalomcsillapítók és egyéb gyógyszerek beadása.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Kéknyelv-betegség: szarvasmarha-szállítmányok rekedtek a tengeren

2021. február 27. 05:37

A kéknyelv-betegség gyanúja miatt rekedt a hajón, csaknem ezer spanyol szarvasmarha.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

"Marha" nagy luxus! - Vakarógépek működnek a dán tehenészetekben

2019. január 20. 05:33

Az automata vakarógép nem igényel kezelőt, a tehén szőre tisztább lesz, arról nem is beszélve, hogy élénkül a vérkeringés, és – állítólag – ez a stressz levezetésére is alkalmas.

Szarvasmarha-ágazati Szeminárium – Gyepápolási Szakmai Nap Gödöllőn

2019. május 30. 10:17

Idén tavasszal első alkalommal került megrendezésre 2019.05.21-én egy olyan gyepápolásról szóló szakmai nap, ahol a tantermi előadások mellett terepi gépbemutatót is tartottak az érdeklődőknek.