Állattenyésztés

Vaddisznókat kell kilőni

Agrofórum Online

A vaddisznók számának csökkentése kritikus fontosságú lesz az afrikai sertéspestis (ASP) elleni küzdelemben Németországban – mondta az ország újonnan kinevezett mezőgazdasági minisztere.

Németország az Európai Unióval is tárgyal a sertéstartásról felhagyó gazdálkodók pénzügyi támogatásáról az ASP által fenyegetett régiókban – mondta Silvia Bender zöldpárti politikus, akit a német kormány december eleji hivatalba lépése után neveztek ki mezőgazdasági miniszternek.

Kína és más vásárlók 2020 szeptemberében betiltották a német sertéshús bevitelét, miután az első sertéspestisesetet igazolták vaddisznóban Kelet-Németországban a lengyel határ mentén, de a német sertéshús értékesítése Európán belül folytatódott.

A kelet-német Brandenburg, Szászország és Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományokban, a lengyel határ közelében, ahol a Lengyelországból érkező vaddisznók „segítettek” a sertéspestis terjesztésében, 2960 ASP-esetet észleltek vaddisznókban.

„Az ASP nem tűnik el egyik napról a másikra” – mondta Silvia Bender a regionális kormányokkal a betegség leküzdéséről folytatott megbeszélése után. „Célunk a terjedés megállítása és az ASP felszámolása. Ennek központi tényezője a vaddisznóállomány erőteljes csökkentése lesz.”

Németország igyekszik megfékezni a betegséget Kelet-Németországban, és két kerítés közötti védőfolyosóval felszámolni a Lengyelországgal közös határnál. A két kerítésen belüli övezetben a vaddisznóállományt nullára kell csökkenteni intenzív vadászattal – szólnak a szakmai vélemények, akiket a Reuters idézett.

„Intenzív tárgyalásokat folytatunk az Európai Bizottsággal is arról, hogyan tudnánk javítani a sertéstelepek pénzügyi támogatásán” – hívta fel a figyelmet Silvia Bender. „Például az olyan esetekre kell ilyenkor gondolni, amikor ideiglenesen kivonulnak a gazdálkodók a sertéstermelésből.”

Kelet-Németország fenyegetett régióiban felhívták a gazdákat, hogy fejezzék be a sertéstermelést, hogy megakadályozzák a betegség haszonállatokra való átterjedését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Hazánkban még nem mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát

2018. február 6. 08:00

Egy év alatt több mint 10 ezer sertés (házisertés és vaddisznó) vizsgálatát végezték el, amiből több mint háromezer minta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett.

Összefogást szorgalmaz az agrárkamara a sertéspestis leküzdésére

2018. május 9. 06:32

Az ASP magyarországi megjelenése óta az országgal szemben több mint tíz állam vezetett be sertéshúsimport-tilalmat.

A horvát mezőgazdasági miniszter a magyar élősertés bevitelének szüneteltetését kéri

2018. május 18. 06:44

Az ASP nagyon ellenálló vírus, váladékokban és élelmiszerhulladékban hónapokig fertőzőképes lehet, ugyanakkor nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes.

230-400 forintért veszik át a vaddisznót - jelenleg csúcsszezon van

2019. november 19. 05:38

Az összes vadfajra és annak minden fő húsrészére van az évnek ebben a szakaszában igény, azonban az őszi-téli hónapokban jellemzően a vaddisznóra a legmagasabb.