A világ legidősebb élőlénye, a Matuzsálem-fa óvatos becslések szerint is megközelítőleg 4800 éves.
Ez a fa egy simatűjű szálkásfenyő (Pinus longaeva), amely az Amerikai Egyesült Államokban, a kelet-kaliforniai Fehér-hegységben él. A fa pontos helyét – önnön védelme és a károkozás elkerülése érdekében – az Amerikai Erdészeti Szolgálat titokban tartja, így csak megközelítőleg lehet tudni, hogy nagyjából merre található.
A fa pontos korát 1957-ben Edmund Schulman határozta meg, aki egy évvel a felfedezése után, igen korán, mindössze 50 évesen hunyt el.
A Matuzsálem-fa ékes bizonyítéka annak, hogy ez a fenyőfajta a sajátos genetikai állományának köszönhetően képes túlélni mindenfajta éghajlatváltozást, szárazságot, kemény telet. A fa évgyűrűiből a tudósok nagyon sokat megtudtak az elmúlt évezredek klímaváltozásairól, így az is kiderült, milyen szélsőséges időjárási körülményeket élt túl a Matuzsálem-fa.
A Matuzsálem-fa a hiedelmekkel ellentétben nem túl magas, mindössze 12 méteres lehet. Ez a fafajta ritkán nő ennél magasabbra, mivel zord, száraz, szeles körülmények között él. Így a növénynek elsősorban a stabilitásra, nem pedig a gyors növekedésre kell koncentrálnia a fejlődése során.
A simatűjű szálkásfenyők rekord hosszú élettartamát a kutatók szerint az teszi lehetővé, hogy igencsak lassan nőnek és (többek között gyantájuknak köszönhetően) ellenállóak a betegségekkel, rovarokkal és szélsőséges időjárási viszonyokkal szemben.
A Matuzsálem-fáról készült videó itt tekinthető meg: