Nyáron mindenhol pillangókat látni, de hogyan telelnek át valójában a lepkék? Téli álmot alszanak? Tisztázzuk, hogy mit csinálnak ezek a szépséges rovarok a téli hónapokban!
A tél különösen stresszes és kedvezőtlen időszak minden kertben élő állat számára. Sok madár ilyenkor délre repül, a mókusok téli álmot alszanak, és a sünök is átalusszák a hideg évszakot, a pillangók azonban ilyenkor nyomtalanul eltűnnek. Sokakban felmerülhet hát a kérdés: vajon a pillangók téli álmot alszanak? Ha igen, hogyan? Valójában a legtöbb őshonos lepkefaj más és más technikát fejlesztett ki a téli hideg túlélésére. Hogy milyen technikák ezek, és hogyan segítheti a pillangók áttelelését, megtudhatja az alábbiakból.
A pillangók téli álmot alszanak?
Azok az állatok, amelyek átveszik környezetük hőmérsékletét (hidegvérű állatok), köztük a hüllők és a rovarok gyakran téli álmot alszanak. De vajon a pillangók is téli álmot alszanak? Ez az adott fajtól függ: sok lepke hernyóként, bábként vagy peteként telel át, mivel ebben a stádiumban gyakran sokkal ellenállóbbak. Ezek a lepkék a következő télen elpusztulnak, ha rövid felnőtt életük nem ér véget addig. Előfordul azonban az is, hogy a lepkék téli álomba zuhannak. Egyes lepkefajoknál a kifejlett egyedek is képesek áttelelni. Ebben az esetben a lepkék úgy élik túl a hideget, hogy védett helyeket keresnek maguknak, és ott maradnak tavaszig.
A hernyók élete télen: sok lepkefaj nem felnőtt, kifejlett rovarként, hanem hernyóstádiumban telel át. Az, hogy a hernyók hogyan telelnek át, szintén az adott fajtától függ: sok hernyó a talajban vagy a fák kérge alatt telel át. Más hernyók télen szinte teljesen védtelenek az időjárással szemben – a Kis színjátszólepke (Apatura ilia) például egész télen a táplálékul szolgáló növénybe költözik. A népszerű Nagy nyárfalepke (Limenitis populi) hernyói egészen különleges módot fejlesztettek ki arra, hogy megvédjék magukat az időjárás viszontagságaitól: téli rejtekhelyet, egy úgynevezett hibernáriumot fonnak maguknak, amelyben hernyóként elbújnak, így a tél folyamán védve vannak a széltől és az időjárás viszontagságaitól.
Hol telelnek át a lepkék?
Ha télen a kertben sétálgatunk, egy pillangó látványa több mint ritka eseménynek számít. Gyorsan felmerül a kérdés: hol vannak vajon ilyenkor a pillangók? A legtöbb lepke télen védett helyet keres. Ezt általában az idősebb, korhadtabb fák üregeiben, elszáradt tönkökben, a kövekben lévő repedésekben vagy az örökzöld növények ágai között találják meg.
A lepkék azonban gyakran az emberek otthonaiban, nyaralóiban telelnek át. Különösen a fűtetlen helyiségek alkalmasak a beltérben áttelelő lepkék számára, mivel ezen a helyeken a hőmérséklet nem csökken nulla fok alá, ugyanakkor elég alacsony ahhoz, hogy a rovarok téli álomba merüljenek.
A citromlepke (Gonepteryx rhamni) azonban nem küzd a hideggel: ez a lepke gyakran telel át teljesen védtelennek tűnő helyeken. Hogy miként lehetséges ez? Úgy, hogy ez a kis lepke egyáltalán nem függ a hidegtől, mivel különleges belső fagyvédelmi rendszerrel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a citromlepke szelektív vízleadás segítségével képes télen drámai mértékben csökkenteni a saját testének fagyási pontját – így akár a -20 °C-os hideget is gond nélkül túlélheti.
Jó tudni: nem csak azon a helyen telelnek át a lepkék, ahol a nyári hónapokban élnek. Egyes lepkefajok a madarakhoz hasonlóan ősszel egyszerűen délre repülnek, hogy átvészeljék a hidegebb hónapokat. A gyűszűvirágú lepke például nem a hideg német területeken, hanem a meleg Dél-Európában vagy akár Afrikában tölti emiatt a telet.
Milyen lepkefajok élik túl a telet?
A hazánkban a telet kifejlett lepkeként túlélő lepkék száma valójában kisebb, mint gondolnánk: a közel 200 lepkefajból mindössze hét éli túl a telet lepkeként. Az összes többi faj hernyóként, bábként vagy peteként telel át, vagy télen melegebb területekre repül.
A citromlepke (amelyet 2013-ban Magyarországon az év rovarának választották) télen a leggyakrabban látható lepkefaj. A citromlepkéknek zseniális fagyvédelmi rendszerük miatt nincs szükségük védett helyre a teleléshez – sok kertész örömére, akik a hófödte kertben is ihamar kszúrják ezeket a szépséges élénksárga élőlényeket. A Nappali pávaszemek (Aglais io) szintén Európában telelnek át – ők azonban télen szívesebben keresnek védett helyet. Szintén védett, fagymentes helyet keres az átteleléshez a Fecskefarkú lepke (Papilio machaon). A Nagy és a kis rókalepke (Nymphalis polychloros és Aglais urticae), az Admirálislepke (Vanessa atalanta), a Gyászlepke (Nymphalis antiopa) és a C-betűs lepke (Polygonia c-album) szintén a lepkeként áttelelő lepkék közé tartozik.
Mely lepkék telelnek át nálunk kifejlett lepkeként?
- Citromlepke
- Nappali pávaszem
- Nagy rókalepke
- Kis rókalepke
- Admirálislepke
- Gyászlepke
- C-betűs lepke
Hogyan segíthetünk a pillangóknak télen?
A kertben élő kisebb-nagyobb állatok télen szinte mindig emberi segítségre szorulnak – ez alól pedig a pillangók sem kivételek. Sajnos a téli álomra alkalmas, védett helyek száma egyre ritkább. Aki segíteni akar a lepkéknek az áttelelésben, annak emiatt mindenekelőtt a megfelelő menedékhely biztosításáról kell gondoskodnia: a sűrű kúszónövények, a kő- és bozótkupacok, valamint a kidőlt fák és a fák üregei ideálisak az áttelelő lepkék számára. Ezért a legjobb, ha változatos kertet alakítunk ki sok vadregényes sarokkal, ahol elegendő búvóhelyet találnak maguknak a kis pillangók. Alternatív megoldásként egy rovarhotel vagy lepkeház is védelmet nyújthat a lepkék számára az időjárás viszontagságai ellen. Ezenkívül fűtetlen kerti fészereket vagy szerszámos kamrákat is felajánlhatunk a pillangóknak a téli álomra, ha résnyire nyitva hagyunk egy ablakot.
De a pillangóbarát növények ugyanolyan fontosak a lepkék áttelelésének elősegítése érdekében, mint a megfelelő menedékhely. Ezek ugyanis a téli álom befejezése után nemcsak a pillangók számára biztosítják a szükséges tápanyagokat, hanem sok hernyó számára is táplálékot szolgálnak. Ezért már tavasszal vagy nyáron vessünk el minél több pillangóbarát magkeveréket, télen mindenképpen hagyjuk meg az elszáradt növényeket, hiszen hernyók telelhetnek át rajtuk.
Hogyan segíthetjük a pillangók áttelelését?
- Tartsuk a kertet a természethez lehető legközelebbi állapotban.
- Állítsunk fel lepkeházat vagy rovarhotelt.
- Hagyjuk résnyire nyitva a kerti kis ház és a szerszámos kamra ablakait.
- Vessünk pillangóbarát növényeket.
- Kerüljük a pillangóbarát növények téli levágását.
Olykor megesik, hogy télen, a hideg ellenére egy pillangóval találkozunk. Különösen akkor, amikor a pillangók a beltéri áttelelést választják, az ember és a lepke elkerülhetetlenül összetalálkozik. A hely, ahol a pillangó telelni akar, döntő fontosságú.
- Ha a lepke egy fűtetlen, 12 °C alatti hőmérsékletű helyiséget választott, például a padlást vagy a garázst, teljesen biztonságos, ha télen is bent tartjuk, amíg a fagyok el nem múlnak odakint.
- Ha azonban a pillangó fűtött helyiséget választott, akkor segítségre lesz szüksége a teleléshez: a meleg levegő felélénkíti a lepkét, és ennél fogva teljesen kizökkenti téli álmából. Rosszabb esetben a lepke ezután rövid idő múlva el is pusztul, mert túl sok energiát használ fel és nem győzi ezt a szervezete.
- A pillangó áttelelésének elősegítése érdekében óvatosan zárja be az állatot egy kartondobozba, és engedje szabadon egy számára kedvezőbb helyen. Ügyeljen arra, hogy az állatnak legyen módja arra, hogy tavasszal elmenekülhessen a téli szállásáról – egy nyitott ablak például megfelelő menekülési útvonal lehet.
- Ha télen kint, a kertben találunk egy pillangót, az a legjobb, ha ott hagyjuk, ahol volt, hogy ne zavarjuk meg a téli álmát. Semmiképp se vigyük be a pillangót a meleg lakásba – ez a jószándékú segítség ugyanis gyakran a színes rovarok halálos ítéletét jelenti.
Mit tegyünk, ha télen pillangót találunk?
Kültéri helyszínen, ha lehetséges, hagyjuk a pillangót ott, ahol találtuk, soha ne vigyük be a házba. Ha fűtetlen helyiségben találjuk meg (< 12 °C), akkor ugyancsak hagyjuk a pillangót a helyén. Fűtött helyiségben (> 12 °C) talált lepke esetén óvatosan fogjuk be az állatot egy kartondobozzal, és kíméletesen szállítsuk hűvösebb helyre, majd az új helyen biztosítsunk menekülési útvonalakat a számára.
A cikket fordította: Ordódy Eszter