Életmód, gasztronómia

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

Agrofórum Online

Hamarosan megcsípi a dér a csipkebogyót és ideje leszedni, hogy télen immunerősítő gyógyteák alapja lehessen. Nézzük is meg, hogyan tároljuk be a csipkebogyót télire?

Ahhoz, hogy sok csipkebogyó legyen a saját kertünkbe, vadrózsákat kell ültetni. A vadrózsa egyébként is egy hálás növény, nagyon ritkán van növényvédelmi probléma rajta. Tavasszal rózsaszínes-fehér virágaival ad örömöt a kertbarátoknak, míg ősszel a piros bogyója lesz a díszítő értéke.

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Hogyan tároljuk a csipkebogyót?

A csipkebogyó terméseket megszedve rögtön kezdjük el a szárítást vagy mélyhűtést, mert nagyon hamar elkezd tönkremenni!

Egyrészt a levágott csipketermést zacskóba téve mélyhűthetjük is, később így könnyebb lesz lekvárnak főzni.

De ha gyógyteaként szeretnénk majd használni, akkor inkább a szárítást javaslom.

Szárítani konyharuhán is lehet kiterítve, szellős helyen, de semmiképpen nem napos helyen. Ha sokat szárítunk, akkor érdemes szárítókeretet készíteni, fából és sűrű szövésű fürjhálóból akár, mert így a szellőzés jó lesz és könnyű egymásra téve is szárítani.

Csipkebogyó
Csipkebogyó (fotó: Pixabay)

A csipkebogyó akkor száradt meg teljesen, ha kézzel már nem tudjuk összenyomni a terméseket. Ezután jól záródó befőttesüvegbe tegyük, és akkor vegyük csak elő, ha szükség van rá, addig legyen sötét és hűvös helyen.

Hogyan főzzünk belőle vitamindús teát?

A csipkebogyó legnagyobb értékei közé tartozik a C-vitamin. Viszont a C-vitamin hő hatására gyorsan bomlani kezd és pont a lényeget veszítjük el belőle.

A csipkebogyóteához este egy edénybe tegyünk szobahőmérsékletű vizet – jó esetben tisztított vizet – és ebbe szórjuk bele a csipkebogyókat, hagyjuk egy éjszakát ázni a vízben a terméseket, és reggelre már iható is lesz a vitamindús, immunerősítő gyógytea!

Itt jegyezném meg, hogy ha bármilyen, C-vitamint vagy hőérzékeny más vitamint tartalmazó gyümölcsöt teaként szeretnénk felhasználni, akkor a cold brew, vagyis a hidegáztatás a legkíméletesebb megoldás a vitaminok védelme érdekében.

A gyógyteák között természetesen nem minden gyógynövényre igaz ez, mert soknál a hő hatására szabadulnak fel a jótékony hatóanyagok, de a vitaminokat tartalmazóknál érdemes odafigyeljünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Minden, amit a tűzifa vásárlásáról tudni érdemes

2022. október 30. 06:36

A tűzifavásárlással kapcsolatos mikor, honnan, mennyit és milyet kérdések létfontosságúak ahhoz, hogy jó minőségű, biztonságosan alkalmazható és a fűtési lehetőségeinkhez leginkább illeszkedő tüzelőanyagot szerezzünk be. Nézzük a kérdésekre a válaszokat!

A tárolóknak csak a fele alkalmas a gabona szabványos raktározására

2019. november 8. 05:47

A tapasztalatok alapján az év eleji készletek ellenőrzésekor a mennyiségek több mint felénél található valamilyen minőségi probléma.

Így lesz télen is ehető a burgonya: tárolási tippek

2022. november 2. 05:37

Hogyan tároljuk a burgonyát jól, otthoni körülmények között? Erre hoztam ma bevált praktikákat.

Miért kezd bimbóban száradni a gladiólusz?

2023. július 22. 04:39

Gladiólusz virágaim némelyike kezd bimbóban száradni, nem nyílik ki. A virágokban apró, hosszúkás, fekete színű rovarokat találtam. Mit tudok tenni, menthető még?