Életmód, gasztronómia

Megszúrt, megcsípett, megkarmolt ­– mit tegyek?

Agrofórum Online

Vannak olyan házi praktikák, amelyek gyors megkönnyebbülést jelentenek.

Mindenkivel megesik, hogy rossz helyen van rossz időben: a méh épp nektárt keres, amikor virágot szedünk vagy a darázs a földön ül, és mezítlábbal rálépünk, esetleg az erdőben csalán ér a bőrünkhöz.

1. Méhcsípés

Fontos leszögezni: aki tudja magáról, hogy allergiás, felejtse el a házi módszereket, és a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz. Akkor is irány az orvos, ha véletlenül a szájba került egy méh, és ott csíp.

A méh méreganyaga, az apitoxin gyulladást okoz és véralvadásgátló hatású, sok tekintetben hasonlít a csalánméregre. Csípést követően a méregzsákja a bőrben marad, ezért a fullánk eltávolítása elsődleges fontosságú. Oldalról kell kiszedni, hogy a méregzsákból ne nyomjunk több mérget a bőr alá.

Ezután jégkockát vagy hideg, esetleg ecetes borogatást tehetünk a szúrás helyére. Így az erek összehúzódnak, és a méreg nem terjed tovább.

A méhméreg savas kémhatású. Semlegesítésére egy teáskanál szódabikarbónát keverjünk el egy pohár vízben, és dörzsöljük át vele a szúrás helyét egy tiszta vattakoronggal, amelyet ezután hagyjunk a csípés helyén.

2. Darázscsípés

Allergia esetén irány az orvos!

A darázsméreg olyan fehérjét tartalmaz, amely hő hatására inaktiválódik. Ezért érdemes forró kanállal finoman dörzsölgetni a csípés helyét. Ezt másnap meg kell ismételni. Melegítés után pedig hűtsük jéggel, tegyünk rá ecetes borogatást, Aloe verát tartalmazó bőrnyugtató folyadékot, de akár a kötéssel rögzített, apróra vágott bazsalikomlevél is segít. Fontos, hogy a csípés helyét ne sértsük fel, mert ez fokozza a viszketést és késlelteti a gyógyulást.

3. Szúnyogcsípés

A szúnyogcsípés leginkább viszketni szokott. A hagyma leve fertőtlenítő és antibakteriális hatású ként tartalmaz, amely csökkentheti a duzzanatot és a viszketést. Szorítsunk tehát hagymakarikát a csípésre. Érdemes magas alkoholtartalmú folyadékkal is borogatni a csípéseket, mivel a párolgás mérsékli a bőrirritációt. Sokat segíthetnek a helyileg használható, antihisztamin-tartalmú kenőcsök is.

4. Csaláncsípés

A csalán szárát és leveleit tűszerű szőrök borítják. Amikor az emberi bőrrel érintkeznek a csalánszőrök, égető, csípő fájdalmat érzünk. Ez azért következik be, mert a csalánszőrök hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaznak. Ha csalánba nyúlt vagy lépett, először mossa le az érintett területeket vízzel és szappannal, hogy eltávolítsa a mérget a bőrfelületről. Ezután a legjobb, ha a csípés helyét hűsítő borogatással legalább tíz percig hűti.

5. Növények okozta karcolások (rózsa, szeder és társaik)

Ha valamelyik növény tüskéje/tövise annyira megkarcolta a bőrt, hogy vérzik, a seb fertőtlenítése a legfontosabb. Erre a célra a szokásos fertőtlenítőszerek mellett használható a méz, amely természetes antibiotikum-tartalmú, de a tömény cukoroldata is fertőtlenítő hatású. Ha nincs kéznél más, a legalább 40 százalékos alkoholtartalmú oldat is megteszi, vagy néhány csepp teafaolaj. Ezután fedje le a sebet, majd varasodást követően szedje le a kötést, és hagyja a bőrt gyógyulni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Hogyan lehet védekezni a darazsak ellen a fügénél?

2024. április 5. 04:37

Tavaly ellepték a fügét a darazsak, a terméseket károsították. Mit tehetek ellenük? Hogyan védhetem meg a termést?

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Miért rágják le a darazsak a birs terméseiről a szőrréteget?

2024. július 23. 04:39

Most július közepén darazsak lepték el a még kicsi birsalmákat, és a héjat borító barna szőröket lerágják róluk. Mi okozza ezt a tevékenységüket? Eddig egyik évben sem tapasztaltam ilyet. Hogyan lehet a darazsakat jobb belátásra bírni, és eltessékelni a birsfákról?

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?