27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Életmód, gasztronómia

Mit tegyünk, ha nincs hová elbújni a villámcsapás elől?

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban csodás zivatarrendszereknek lehettünk szem- és fültanúi. Az óriási erők „harcában” pedig a feszültség újra és újra kisül: fákra, házakra, járművekre, de a nagytestű állatok és az ember is veszélyeztetett lehet, ha rossz helyen van rossz időben.

Hazánkban évente átlagosan 20 és 40 fő közé tehető azoknak a száma, akiket közvetlenül vagy közvetve villámcsapás ér. Országos átlagban pedig két és félszer csap le a villám egy négyzetkilométeren, leginkább május és augusztus között, leggyakrabban éppen júniusban. Ez összesen évi 150-200 ezer villámcsapást jelent, csak Magyarországon!

Mihez kezdjünk a szántóföldön, ha elkap a zivatar?

A kockázat elővigyázatossággal gyakorlatilag minimalizálható. Az első és legfontosabb, hogy nézzük meg az időjárás-jelentést, mielőtt elindulunk a terepre dolgozni. Munka közben is figyeljünk oda az intő jelekre: a tornyosuló felhők (cumulonimbusok), a szél feltámadása, a távolban feltűnő szakadó eső előre jelezheti, hogy ideje abbahagyni a munkát.

A traktor biztonságosabb, mint a fa

Ha mégis elkapja az embert a zivatar, ösztönösen a védett helyeket keresi, azonban kivételesen ezeket inkább kerülni érdemes. Ne álljunk fák alá, (fém)oszlopok közelébe, fémkerítés mellé, mert ezek bevonzhatják a villámokat. Sőt, legalább tízméteres távolságot érdemes tartani, hogy az elektromosság ne „ugorjon” át.

A legbiztonságosabb ilyenkor a traktor fülkéjében maradni, amely villámcsapás esetén Faraday-kalitkaként működik, és megvédi a benne ülőt.

Ha a traktor sincs a közelben, legalább guggoljon le. Keressen egy üreget, próbáljon meg fél lábon vagy a lábfejeit összeérintve állni. Ugyanis ha a villám a földbe csapódik, 30 méter átmérőjű körben szétterjed az áram. Ha ilyenkor két lábbal áll a földön, feszültségkülönbség alakulhat ki közöttük, ami súlyos következményekkel járhat.

A villámcsapás hatása

Villámcsapáskor akár 100 millió volt és több 10 000 amper is hathat a szerencsétlenül járt emberre. Ez égési sérülést, szívritmuszavart, egyes esetekben halált is okozhat. A villámcsapást nem lehet félvállról venni: ha nincsenek tünetek, akkor is 24 órás kórházi megfigyelésre van szükség.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Csupaszcsigák már szántóföldön is

2018. november 23. 05:33

Az elmúlt évek során az tapasztalható, hogy csapadékos időjárási körülmények között a csupaszcsigák szántóföldön is okozhatnak gazdasági mértékű kártételt. A leggyakrabban előforduló faj biológiájáról, a csapdázásról és a szántóföldi kultúrákban engedélyezett csigaölő készítményekről olvashatnak az összeállításunkban.

Áttörés az árpa sárga törpülés vírusával szemben

2022. június 30. 16:40

Különösen a korai vetésekben okoz gondot a betegség, amelynek jelentős terméscsökkentő hatása van.

Bolhák és darazsak veszélyeztetik a repcét – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 12. 07:40

A szik-1-2 lombleveles repce a legérzékenyebb a bolharágásra, de a bolhakártétel mellett várhatóan hamarosan megindul a repcedarazsak betelepedése is a vetésekre.

Megindultak a tavaszi szántóföldi munkák

2020. április 15. 08:35

A talajhőmérséklet az ország jelentős részén már megfelelő a kukorica vetéséhez, a tavaszi munkákat egyedül a továbbra is rendkívül száraz időjárás lassíthatja.