Életmód, gasztronómia

Mit tegyünk, ha nincs hová elbújni a villámcsapás elől?

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban csodás zivatarrendszereknek lehettünk szem- és fültanúi. Az óriási erők „harcában” pedig a feszültség újra és újra kisül: fákra, házakra, járművekre, de a nagytestű állatok és az ember is veszélyeztetett lehet, ha rossz helyen van rossz időben.

Hazánkban évente átlagosan 20 és 40 fő közé tehető azoknak a száma, akiket közvetlenül vagy közvetve villámcsapás ér. Országos átlagban pedig két és félszer csap le a villám egy négyzetkilométeren, leginkább május és augusztus között, leggyakrabban éppen júniusban. Ez összesen évi 150-200 ezer villámcsapást jelent, csak Magyarországon!

Mihez kezdjünk a szántóföldön, ha elkap a zivatar?

A kockázat elővigyázatossággal gyakorlatilag minimalizálható. Az első és legfontosabb, hogy nézzük meg az időjárás-jelentést, mielőtt elindulunk a terepre dolgozni. Munka közben is figyeljünk oda az intő jelekre: a tornyosuló felhők (cumulonimbusok), a szél feltámadása, a távolban feltűnő szakadó eső előre jelezheti, hogy ideje abbahagyni a munkát.

A traktor biztonságosabb, mint a fa

Ha mégis elkapja az embert a zivatar, ösztönösen a védett helyeket keresi, azonban kivételesen ezeket inkább kerülni érdemes. Ne álljunk fák alá, (fém)oszlopok közelébe, fémkerítés mellé, mert ezek bevonzhatják a villámokat. Sőt, legalább tízméteres távolságot érdemes tartani, hogy az elektromosság ne „ugorjon” át.

A legbiztonságosabb ilyenkor a traktor fülkéjében maradni, amely villámcsapás esetén Faraday-kalitkaként működik, és megvédi a benne ülőt.

Ha a traktor sincs a közelben, legalább guggoljon le. Keressen egy üreget, próbáljon meg fél lábon vagy a lábfejeit összeérintve állni. Ugyanis ha a villám a földbe csapódik, 30 méter átmérőjű körben szétterjed az áram. Ha ilyenkor két lábbal áll a földön, feszültségkülönbség alakulhat ki közöttük, ami súlyos következményekkel járhat.

A villámcsapás hatása

Villámcsapáskor akár 100 millió volt és több 10 000 amper is hathat a szerencsétlenül járt emberre. Ez égési sérülést, szívritmuszavart, egyes esetekben halált is okozhat. A villámcsapást nem lehet félvállról venni: ha nincsenek tünetek, akkor is 24 órás kórházi megfigyelésre van szükség.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Ismerje meg a SAATEN-UNION-kalászosfajtákat!

Katalógusunkban minden hazai termőterületre és minden igényre talál megoldást.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mezei pocok veszélyezteti az elvetendő repcét és kalászosokat

2023. augusztus 30. 07:10

Az előző héten forró, csapadéktól túlnyomórészt mentes időjárás uralkodott az országban. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok felett tartózkodott, éjszaka pedig nem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?

SAATEN-UNION hibridkalászos-fejlesztések 2020-ban (VIDEÓ!)

2020. július 29. 15:17

Videónkból megismerheti a sokéves tapasztalatainkra alapozott HySEED technológiát a hibridbúza, hibridárpa és hibridrozs esetében is.