Életmód, gasztronómia

Mivel pótoljuk télen a napfény hiányát?

Agrofórum Online

Bár mindannyian izgatottan várjuk a havazást és a télhez kapcsolódó programokat, tisztában kell lennünk azzal, hogy amikor beköszönt a téli időszak, azt bizony hosszan tartó sötétség is kíséri. Ez az elhúzódó, csekély napfénnyel járó időszak pedig rányomja bélyegét a hangulatunkra, valamint fáradtabbnak is érezhetjük magunkat.

Sokak szerint minden a gondolkodásmódon múlik. De bármennyire is azt mondogatjuk magunknak, hogy frissen ébredtünk, többnyire fáradtan kászálódunk ki az ágyból. Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a jó tanácsokat, amelyek segíthetnek pótolni a téli hónapokban a napfény hiányát.

Aludjunk eleget!

Bármilyen magától értetődőnek is hangzik, az alvás az egyik leginkább alábecsült humán szupererő. Ha a lehető legtöbbet akarjuk kihozni az alvás minőségéből, gondoskodjunk arról, hogy:

  • Mindennap ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel,
  • 6-9 órát aludjunk (se többet, se kevesebbet),
  • lefekvés előtt 2 órával már ne együnk,
  • lefekvés előtt legalább 30 perccel kapcsoljuk ki az ágyunkhoz közeli konnektorokat,
  • kerüljük a napközbeni szunyókálást (a délutáni 10-20 perces szunyókálás egyeseknél beválhat, de ha nem vagyunk hozzászokva, nem javallott, mert a későbbiekben ettől csak még álmosabbnak érezhetjük magunkat).

Szívjunk friss levegőt!

Talán ez a legjobb tanács az összes közül. Nyissuk ki az ablakot, menjünk ki az erkélyre, vagy sétáljunk pár percet a szabadban. A hideg téli levegő frissítő hatású, és segít abban, hogy az agyunk több oxigénhez jusson, így fokozza a működését.

Legyen a mozgás a prioritás

A mozgás priorizálása azt jelenti, hogy naponta legalább 30 percet sétálunk, lenyújtjuk az izmainkat, vagy olyan fizikai tevékenységet végzünk, amihez mozgásra van szükség. Ez lehet takarítás, rendrakás, kertészkedés. Mindegyik remek energiafokozó! Mindegy, hogy konditerembe megyünk vagy uszodába, vagy otthon tornázunk, esetleg sétálunk – a lényeg, hogy minden nap szánjunk erre időt!

Készüljünk fel a napra!

Mindenképpen bújjunk ki a kényelmes pizsamából (zuhanyozzunk le), és készüljünk fel a napra. Vegyünk fel egy szalonképes ruhát, mossunk fogat, és fésülködjünk meg. Még akkor is, ha senki más nem látja (mert például otthon dolgozunk) és sehova nem megyünk aznap. Ha mindezt rutinszerűen végigcsináljuk, máris készen állunk az adott nap feladataira!

Tápláljuk a testünket!

Az elfogyasztott étel a test üzemanyaga, és nagymértékben befolyásolja azt, hogy hogyan érezzünk magunkat ezután a nap folyamán. Ebben az időszakban gyakran elsiklunk 3 nélkülözhetetlen tápanyag felett, pedig sok ételben bőségesen megtalálhatók:

  • D-vitamin: lazac, tojássárgája, tonhal, gomba, egyes tejtermékek (pl. sajt)
  • Omega–3: garnélarák, lazac, chia magvak, avokádó
  • Vas: bab, diófélék, aszalt gyümölcsök, spenót vagy húsok

(A legtöbb vitamint és ásványi anyagot természetesen táplálékkiegészítőkön keresztül is be lehet vinni.)

Kisebb, de gyakoribb étkezések beiktatása

  • Válasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket, például: zöld zöldségeket, dióféléket, quinoát, gombát, tofut vagy csirkét!
  • Fogyasszunk elegendő fehérjét!
  • Korlátozzuk az alkoholfogyasztást!
  • Maradjunk hidratáltak!

Az általános elv az, hogy ha reggel éhgyomorra megiszunk egy pohár vizet, az felpörgeti az anyagcserét a nap folyamán. Egy pohár víz a nap bármely szakaszában segít felpörgetni az anyagcserét, különösen, ha citromot is adunk hozzá. A testnek vízre van szüksége az energiatermeléshez és a sejtfunkciók elvégzéséhez. Minden nap igyuk meg hát az ajánlott 1,5-2 l/nap mennyiséget.

A kávé mint energiabomba

Ne igyunk kávét éhgyomorra. A koffeinről köztudott, hogy megzavarja a cirkadián ritmust. Igyunk egy csésze kávét inkább reggeli után. Korlátozzuk a koffeinbevitelt napi 1-2 csészére és ügyeljünk arra, hogy délután 3 óra után már ne fogyasszunk koffeint, mert ez megnehezítheti az éjszakai elalvást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Uborka elrakása télire - izgalmas receptek

2022. október 8. 08:38

Tegyük el télire többféle felhasználási módhoz, hogy télen is legyen saját uborkánk a kamrapolcról, mélyhűtőből!

Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal

2023. február 3. 08:39

A hét végétől ismét átalakul a légköri áramlási rendszer hazánk felett. Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal, de napközben is csak fagypont közeli hőmérsékletet mérhetünk majd.

Mire érdemes odafigyelni, ha télen használjuk motorfűrészünket?

2021. január 21. 04:36

A STIHL szakértője egy csokorba gyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a téli motorfűrész-használatról.

Hogyan ápoljuk télen a szobanövények leveleit?

2023. január 2. 04:36

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy hogyan ápoljam télen a szobanövényeim leveleit?