Életmód, gasztronómia

Sérült madarat vagy fiókát találtam. Hogyan tovább?

Agrofórum Online

Ha beteg, sérült vagy a költési szezonban még repülni nem képes madarat lát, minden jó érzésű ember első gondolata, hogy segíteni akar. Nem biztos azonban, hogy minden esetben szükség van arra, hogy bármit tegyünk. Ha pedig mégis, az etetéssel-itatással akár nagy bajt is okozhatunk. Ehelyett inkább kérjük madármentők segítségét.

Jó tudni, hogy a létezik egy Facebook-csoport, amelynek szakértő tagjai képzett madármentők. A tanácsaik igen egyszerűek és könnyen betarthatók, és szükség esetén a mentésben is segítenek.

Mit tegyünk és mit ne tegyünk?

  • Készítsünk néhány fényképet a madárról!
  • Helyezzük lezárt papírdobozba, amelyen nincsenek lyukak!
  • Tegyük a dobozt biztonságos helyre (csendes, árnyékos környezet, kutyától, macskától védett)!
  • A madarat tilos itatni (főleg nem pipettával vagy fecskendővel, mert könnyen félrenyelhet)!
  • A madarat tilos etetni (főleg nem csontival, tehát légylárvával, kenyérrel, keksszel stb.)!
  • Forduljunk segítségért a legközelebbi szakemberhez, alapítványhoz, védett madár esetében nemzeti parkhoz, ők a fotók alapján fel tudják mérni, hogy szükség van-e mentésre!

Készült egy térkép is, amely megkönnyíti a kapcsolatfelvételt a hozzánk legközelebb tevékenykedő madármentőkhöz:

Madármentők Magyarországon

Kifejlett madarak mentése

Aki a fenti tanácsokat betartja, már sokat tett a környezetében élő madarakért. Érdemes azonban különbséget tenni a sérült/beteg madarak és a fiókák között. A felnőttek esetében ugyanis, ha meg tudjuk őket fogni, az azt jelenti, hogy szinte biztosan mentésre, orvosi segítségre szorulnak. Őket mindenképpen adjuk szakértő kezekbe (lásd a fenti térkép).

A megfogást óvatosan végezzük, hogy se a madár bennünk, se mi benne ne tegyünk további kárt. Igen kicsi jószágoknak, mint például egy meggyvágó, is igen erős lehet a csőrük. A legjobb, ha egy ruhadarabot, törülközőt dobunk rá, ezzel fogjuk meg, és az előre bekészített dobozba tesszük a madarat.

Hasonlóan járjunk el, ha macska szájából élve sikerül kiszedni a madarat. Ebben az esetben viszont kiemelten fontos, hogy minél hamarabb állatorvoshoz jusson, aki megfelelő módon kezelni tudja. A macska szája ugyanis tele van baktériumokkal, amelyek egy kis sérülésen keresztül is halálos fertőzést okozhatnak.

Akármilyen vonzónak tűnik a tartásuk, a madarak mentését bízzuk szakemberre! A képen egy mentett molnárfecske
Akármilyen vonzónak tűnik a tartásuk, a madarak mentését bízzuk szakemberre! A képen egy mentett molnárfecske

Fiókák mentése

A nagyon fiatal, még toll nélküli vagy éppen a tollát növesztő fiókákat is meg kell fogni. Ezután nézzünk körül, nincs-e a közelben, elérhető helyen a fészke. Ha a fióka élénknek, egészségesnek tűnik, ha lehetőleg helyezzük vissza. A fiókákat meg szabad fogni, az „emberszag” nem zavarja a szülőket, ugyanúgy etetik majd tovább. Ez a legjobb megoldás.

Ha nem találjuk a fészket, nem tudjuk oda visszahelyezni, a kismadár gubbaszt, csukva van a szeme, sérülést fedezünk fel rajta, vagy tudomásunk van arról, hogy a szülők elpusztultak, akkor a fióka mentésre szorul.

A nagyobb fiókáknál más a helyzet. Sok olyan madárfajunk van, amelynél a fiatalok még nem teljesen röpképesek, amikor elhagyják a fészket. Ilyenek például a rigófajok vagy a rozsdafarkúak. Őket viszont általában nem mentjük. A nagyobb egészséges fiókákat békén kell hagyni, mert a szülők még etetik, és a kis jószágok néhány napon belül maguktól szárnyra kapnak. Legyen bennünk viszont annyi megértés, hogy a kutyát, cicát elzárjuk, ne végezze értelmetlen halált halva a szájukban a madár.

Ha viszont olyan fészekhagyó fiókáról van szó, amely betegnek tűnik, természetesen őt is menteni kell, ne hagyjuk magára. Ne felejtsük: a madármentőktől kell segítséget kérni, házi módszerekkel inkább ne próbálkozzunk!

Ha a fenti alapszabályokat betartjuk, azzal nemcsak a természet védelmét szolgáljuk, hanem a teljes ökoszisztéma egyensúlyára hatással vagyunk. Nem beszélve a saját örömünkről, amit az egészséges madarak látványa jelent.

Fotók: madármentés

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Legyünk részesei a Madárbarát kert programnak!

2023. április 25. 05:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kezdeményezésével részesei lehetünk egy olyan kertprogramnak, aminek hazánkban már több mint tízezer tagja van. Hogyan kapcsolódhatunk be a különböző Madárbarát programokba? Miért érdemes tagnak lenni?

Hova tűntek a madarak Magyarországról? Megvan a válasz

2023. augusztus 21. 07:40

Ne aggódjunk, ha kevesebb madarat látunk mostanság, mint az elmúlt hetekben, hónapokban. Mint azt az MME (Magyar Madártani Egyesület) hírül adta, augusztusban rendszeresen kapják az üzeneteket, amelyek arról számolnak be, hogy a levélírók feltűnően kevesebb madarat észlelnek, mint korábban.

Rejtély: pusztulnak a madarak, de nem a madárinfluenzától Alsó-Bajorországban

2024. augusztus 12. 14:40

Nem madárinfluenza-eredetű madárpusztulást tapasztaltak Németországban. A hatóságok még keresik a több száz madár elhullásának okát.

Poloskák elleni védekezés a kertben

2023. október 27. 05:40

A poloskák nemcsak ősszel jelentenek elképesztő bosszúságot az embernek, amikor be akarnak húzódni a lakásba, hanem a szemfüles kertésznek is, aki évközben többször is kénytelen védekezni ellenük a házikertben. Milyen eszközeink vannak a kert növényeit károsító poloskákkal szemben?