A szelídgesztenye hozzátartozik a hazai ünnepekhez, hisz ki látott már Adventi vásárt gesztenyeárus nélkül? Karácsonyi asztalt gesztenyés pulyka, bejgli és gesztenyés hókiflik nélkül?
A szelídgesztenye remek szénhidrát- és rostforrás az emberek számára, ráadásul kitűnő B-vitamin, C-vitamin, mangán-, réz- és vasforrás. Antioxidáns-tartalma miatt az egészséges ételek közé sorolható, és bár szezonalitásának átka, hogy nem könnyű hozzájutni egész évben, ilyenkor, az őszi-téli időszakban eleget vásárolhatunk és fogyaszthatunk belőle.
De vajon mit tudunk a szelídgesztenyéről? Aki még nem próbálta, vajon ismeri-e a „trükköt”, ami nélkül felrobban a gesztenye termése a sütőben? Tudják-e, egyáltalán, mekkora mennyiséget kell belőle venni a boltban, ha mi magunk akarjuk megsütni?
Az alábbiakban összeszedtük a 10 legfontosabb olyan titkot, amit nem árt, ha ismer a gesztenyével kapcsolatban.
1) A gesztenyét nem csak megsüthetjük, meg is főzhetjük (úgy, mint a burgonyát vagy a sárgarépát), sőt, mikrohullámú sütőben is elkészíthetjük – édes és diós íze lesz, az állaga pedig a kemény sült burgonyához hasonló.
2) Sütés előtt a legfontosabb lépés a héj eltávolítása – vagy minimum a héj bevágása –, hogy a gesztenye ne robbanjon szét a sütés közben, mert bizony nagyon is hajlamos rá!
3) Ha a gesztenyénk megfőtt / megsült, tekerjük be egy tiszta konyharuhába, és még melegen (nem forrón, mert éget!) hámozzuk meg (amennyiben csak bevágtuk, és nem hámoztuk meg előre). Ha kihűlt, nehezen hámozható.
4) Olyan gesztenyéket keressünk a boltban (vagy a kertünkben), amelyeket a méretükhöz képest nehéznek érzünk, és amelyek héja sértetlen, fényes, sötét színű. Dobjuk ki azokat, amelyeken a héj alatt és a héjon penészesedés látható.
5) Így számoljunk: egy kilogrammnyi gesztenyéből körülbelül 700 gramm főtt, hámozott gesztenyénk lesz.
6) A télen fogyasztott népszerű diófélékkel ellentétben a gesztenye kevés zsírt vagy olajat tartalmaz – főleg összetett szénhidrátokat tartalmaz (mint a burgonya), valamint vizet és fehérjéket.
7) A nyers gesztenye a héjában akár három hónapig is lefagyasztható. Az állaga megváltozik, de eztán is nagyszerűen pürésíthető.
8) A gesztenye fa értékes fafajta is, amelyből bútorokat, padlódeszkákat és egyéb alapanyagokat gyártanak.
9) A gesztenyét évszázadok óta fogyasztják Európában és Ázsiában. Az ősi rómaiak például alapvető élelmiszer forrásként tekintettek rá, de a középkorban is népszerű élelmiszer volt liszt, mártás, köret vagy önálló csemege formájában.
10) A nyers, hámozatlan gesztenye légmentesen záródó edényben, a hűtőben akár három hétig is eláll. A főtt és hámozott gesztenye legfeljebb három napig tartható el a hűtőben.
További érdekességek:
- 100 g sült gesztenye a napi C-vitamin-szükséglet 40%-át fedezi
- Szüksége van egy kis rostpótlásra? 100 g sült gesztenye a napi ajánlott rostbevitel 20%-át tartalmazza!
- Spóroljon egy kis időt, és mikrózza meg a gesztenyét 3-4 percig, majd hámozza meg és fogyassza el. Ilyen finomságot, ilyen gyorsan nem sűrűn ehet!
(Fotó: ykaiavu/Pixabay)