A téli szezon kezdete előtt legtöbben csak azt veszik figyelembe, hogy hol tudnak a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban érdemes lenne aszerint is körülnézni, hogy melyik fafajta milyen fűtőértékkel büszkélkedik.
A tűzifával való fűtés egyre népszerűbb választás a családi házakban. Ennek oka, hogy a kályha nemcsak imádnivaló hangulatot és kellemes meleget is teremt, de sokszor jóval olcsóbbra jön ki így a havi fűtésszámla, mintha a család csak gázfűtést használna.
Hogy számokban is lássuk ezt, a gázfűtés átlagosan 12-20 forint/kWh, míg a tűzifával való fűtés esetében ez nagyságrendileg 4-10 forint/kWh-ra jön ki. Egy téli időszakra (magyar telekben mérve) általában 5-8 m3 fát érdemes beszerezni.
Tűzifa és tűzifa között azonban jelentős különbség van. Nemcsak anyag, hanem fűtéshatékonyság tekintetében is. Éppen ezért érdemes utánajárni, hogy a megvásárolni kívánt tűzifa milyen fűtőértékű. Így könnyebb lesz kiválasztani azt, ami a számunkra leginkább ideális.
Mi az a fűtőérték?
A fűtőérték – esetünkben – a tűzifa elégetésekor felszabaduló hőenergia mennyiségét jelenti. Ezt többnyire kalóriákban (cal) vagy megajoule-ban (MJ) mérik. Ez az érték megmutatja, hogy mennyi hő keletkezik az adott fa elégetése során. Ebből pedig láthatjuk a fűtési hatékonyságát, mivel egyik fa alacsonyabb, míg a másik magasabb értékkel bír.
Így például a bükk vagy tölgy magasabb fűtőértékkel rendelkezik, mivel több hőt biztosítanak egy helyiségnek az égetés során, mint a többi fafajta. Ez azért fontos mérőszám, mert ez alapján a lehető leggazdaságosabban használható tűzifát tudjuk megvásárolni magunknak.
A legjobb tűzifák (kalóriatáblázat) – fűtőérték alapján:
- Bükk: Kiváló hőértékkel rendelkezik 15,6 MJ/kg. Lassan ég és jó hőtartó képességgel rendelkezik.
- Tölgy: Magas fűtőértékű (15,1 MJ/kg). Hosszú ideig ég és stabil hőt biztosít.
- Gyertyán: Közepes fűtőértékű (15,8 MJ/kg). Szintén lassan ég, de sokszor nehezen beszerezhető.
- Cser: Magas fűtőértékű (16,8 MJ/kg). Jó hőtartó képességgel rendelkezik és lassan ég.
- Akác: Kedvező hőértékű (14,8 MJ/kg). Gyorsabban ég, de kedvező a fűtési hatékonysága.
Honnan szerezzük be a tűzifát?
Célszerű elsősorban erdőgazdálkodóktól, tűzifa-kereskedőktől, kertészeti- és barkácsáruházakból beszerezni. Kiemelten fontos, hogy a tűzifa száraz, fedett, jól szellőző helyen álljon a téli szezonban. Érdemes kis mennyiségben „illatos” tűzifát is venni, hiszen a gyümölcsfák (alma, körte) kellemes illatot árasztanak. A fenyőfa pedig jellegzetes gyantás „fenyőillattal” rendelkezik, ami az ünnepi szezonban a hasznunkra lehet.