Életmód

Elindult a természetvédelmi kincskereső, legyen részese Ön is!

Agrofórum Online

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programjában a környezetünkben élő madarakról, valamint kétéltűekről, hüllőkről, lepkérőlk és emlősökről várnak megfigyelési adatokat.

Az egyesület honlapja szerint a Tavaszi természetles akció célja, hogy a lakosság is bekapcsolódhasson a környezetünkben található élőlények megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe. 

Járjon nyitott szemmel!

Ha kedvet érez csatlakozni a programhoz, megismerni a környezetében élő fajokat és közben ritka és csodaszép kincsekre találni, valamint részt venni egy közösség munkájában, nincs más teendője, mint a kertjében vagy a közeli parkban látható madarakat, gyakoribb kétéltűeket, hüllőket, lepkéket és emlősöket megfigyelni, majd a megfigyeléseit beküldeni. A Tavaszi természetles június 30-ig fogadja az adatokat. 

Az adatbeküldő felületen a tavaszi időszak miatt a madarak esetén lehetőség lesz viselkedési adatokat is feltölteni, tehát ha egy adott madárfaj párba áll, fészket épít, fiókát etet stb., vagy akár azt is, ha esetleg elpusztult madarat találunk. A Téli madárleshez hasonlóan a leggyakoribb fajok határozását egy, a mobiltelefonos applikáción belüli minihatározó is segíti, ami az egyes fajok kártyájára való dupla koppintással hívható elő.  

Applikáció segíti az adatgyűjtést

Az adatgyűjtő felület a Turdus applikáción és a termeszetlesen.mme.hu oldalon keresztül lesz elérhető, amelyek azonnal rögzítik a bevitt adatokat. A Turdus elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is, az applikáció használatához az eddigiekhez hasonlóan videós segédletet is rendelkezésre áll. 

Az EU LIFE Nature alapja által a „Közösen a természetért” pályázat (LIFE NGO4GD/HU/000037) keretében támogatott Tavaszi természetles csak egyike az MME új, TermészetLesen elnevezésű programjának, amelynek célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak és más állatok megfigyelésébe.

Fotó: Novák Judit

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elképesztő: kibertámadás miatt pusztult el egy tehén és a borja

2024. szeptember 26. 13:10

A hackerek támadásai a számítógépes rendszerek ellen a mezőgazdaságban is súlyos problémákat okoznak. A megelőzés mindenki érdeke.

A húsfogyasztás és a cukorbetegség kapcsolata – létezik összefüggés?

2024. szeptember 25. 16:10

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát a hús minősége és az elkészítési módok is befolyásolhatják, ezeket a változókat azonban nem vizsgálták meg teljes körűen.

Így tarthatjuk frissen a vágott virágainkat vázában

2024. szeptember 22. 16:10

A vágott virágok élettartama elsősorban attól függ, hogy a szárak mennyire képesek vizet felvenni, valamint hogy a víz mennyire tiszta és baktériummentes.

Még mindig tart a vita az energiaitalokról – ezek nem sportitalok, vigyázzunk velük

2024. szeptember 21. 16:10

Sok szülő nem is tudja, hogy ezzel nem elősegítik, hanem tönkreteszik a gyermekük koncentrációs képességét és vele az egészségét.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.

KSH: kezdődik az egyéni gazdaságok összeírása

2022. május 13. 11:34

Országszerte több mint 20 ezer egyéni gazdaság összeírását kezdi meg a Központi Statisztikai Hivatal.

Indul a KSH mezőgazdasági adatgyűjtésének összeírói szakasza

2023. június 20. 07:34

Összeírói szakasszal folytatódik hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása, az Agrárium 2023, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023. június 1. és július 15. között hajt végre.

Mezőgazdasági összeírást végez a KSH

2023. május 8. 17:24

Az adatgyűjtés célja, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az EU és a gazdálkodók számára.