Vajon mi az igazság azzal kapcsolatban, hogy a tehéntej nem mindenki számára egészséges és a fogyasztása számtalan betegség kialakulásának ad kedvező táptalajt?
Évek óta azt mondják a szakemberek, hogy a tehéntej nem mindenkinek egészséges, hiszen a legújabb vizsgálatok szerint elősegíti a migrén előfordulását, a tinédzserek bőrén az aknék kialakulását és számos emésztési problémát. Az alábbiakban összegyűjtöttük a lehetséges indokokat, hogy kiknek, miért jobb inkább elkerülni, mint elfogyasztani a tehéntejet.
Aknés bőrpanaszokat okozhat
Egy 2016-os tanulmány szerint a rendszeresen tehéntejet fogyasztó tinédzserek hajlamosabbá váltak az aknés bőrproblémákra, mint azok, akik mindezen idő alatt teát, gyümölcslevet vagy alternatív tejforrásokat fogyasztottak.
Más tanulmányok a nehezen kezelhető pattanásokat kifejezetten a sovány és az alacsony zsírtartalmú tejjel hozták összefüggésbe. Továbbá kimutatták, hogy a tej és a tejtermékek súlyosbíthatják az ekcéma kellemetlen tüneteit is.
Egyes szakértők szerint a gyermekek akár 7,5 százaléka is tejallergiás lehet – úgy, hogy általában nem is tud róla. Ez okozhat bőrreakciókat, például ekcémát, és bélrendszeri tüneteket, székrekedést, hasmenést és egyéb panaszokat.
A súlyos reakciók közé tartozik az anafilaxia, a légszomj és a véres széklet. A jelenlegi statisztikák azonban a gyerekek – megfelelő orvosi segítség és diéta mellett – kinőhetik a tejallergiát.
Rákos megbetegedések melegágya lehet
Egyes kutatások szerint a tejből és más élelmiszerekből származó felesleges kalcium növelheti a prosztatarák kockázatát. A tejcukor összefüggésbe hozható a petefészekrák magasabb kockázatával.
Laktóz-intoleranciát okozhat
A tehéntejben nagyobb mennyiségű laktóz van, mint más állatok tejében. Egy 2017-es kutatás szerint a világ népességének 65-70 százaléka szenved valamilyen formában laktózintoleranciában, ami hosszú távon rengeteg szövődménnyel és kellemetlen tünettel járhat.
A tehéntej alternatívái
A tehéntej alternatívái a tejfehérje allergiás csecsemők és kisgyermekek számára a következők:
- Anyatej
- Hipoallergén tápszerek
- Aminosavas tápszerek
- Szójabázisú tápszerek
Az alternatív tejforrások alkalmasak a laktózérzékenyek vagy vegánok számára is. Ezek (és előnyeik) a következők:
- Szójatej: hasonló mennyiségű fehérjét, valamint feleannyi szénhidrátot és zsírt tartalmaz, mint a teljes tej.
- Mandulatej: alacsony zsírtartalmú; magas kalciumtartalmú (ha dúsított); magas E-vitamin-tartalmú.
- Kókusztej: kevés kalóriát és szénhidrátot, valamint feleannyi zsírt tartalmaz, mint a hagyományos tej.
- Zabtej: alacsonyabb zsírtartalmú; magas rosttartalmú.
- Kesudiótej: alacsony kalória- és zsírtartalommal bír.
- Rizstej: alacsony zsírtartalmú, tartalmas, laktató.
- Quinoa-tej: alacsony zsír-, kalória- és szénhidráttartalmú, mint a hagyományos tej.
Összegzés
A tej természetes módon tele van a szervezetünk számára fontos tápanyagokkal. A tej fogyasztása különösen fontos a gyermekek számára – de nem mindegy, hogy milyen tejet és milyen forrásból választunk nekik.
Érdemes elolvasni a NAK és a Tej Terméktanács hasonló témában született közleményét is. KATTINTSON!