Életmód

Vannak a tejfogyasztásnak káros mellékhatásai?

Agrofórum Online

Vajon mi az igazság azzal kapcsolatban, hogy a tehéntej nem mindenki számára egészséges és a fogyasztása számtalan betegség kialakulásának ad kedvező táptalajt?

Évek óta azt mondják a szakemberek, hogy a tehéntej nem mindenkinek egészséges, hiszen a legújabb vizsgálatok szerint elősegíti a migrén előfordulását, a tinédzserek bőrén az aknék kialakulását és számos emésztési problémát. Az alábbiakban összegyűjtöttük a lehetséges indokokat, hogy kiknek, miért jobb inkább elkerülni, mint elfogyasztani a tehéntejet.

Aknés bőrpanaszokat okozhat

Egy 2016-os tanulmány szerint a rendszeresen tehéntejet fogyasztó tinédzserek hajlamosabbá váltak az aknés bőrproblémákra, mint azok, akik mindezen idő alatt teát, gyümölcslevet vagy alternatív tejforrásokat fogyasztottak.

Más tanulmányok a nehezen kezelhető pattanásokat kifejezetten a sovány és az alacsony zsírtartalmú tejjel hozták összefüggésbe. Továbbá kimutatták, hogy a tej és a tejtermékek súlyosbíthatják az ekcéma kellemetlen tüneteit is.

Egyes szakértők szerint a gyermekek akár 7,5 százaléka is tejallergiás lehet – úgy, hogy általában nem is tud róla. Ez okozhat bőrreakciókat, például ekcémát, és bélrendszeri tüneteket, székrekedést, hasmenést és egyéb panaszokat.

A súlyos reakciók közé tartozik az anafilaxia, a légszomj és a véres széklet. A jelenlegi statisztikák azonban a gyerekek – megfelelő orvosi segítség és diéta mellett – kinőhetik a tejallergiát.

Rákos megbetegedések melegágya lehet

Egyes kutatások szerint a tejből és más élelmiszerekből származó felesleges kalcium növelheti a prosztatarák kockázatát. A tejcukor összefüggésbe hozható a petefészekrák magasabb kockázatával.

Laktóz-intoleranciát okozhat

A tehéntejben nagyobb mennyiségű laktóz van, mint más állatok tejében. Egy 2017-es kutatás szerint a világ népességének 65-70 százaléka szenved valamilyen formában laktózintoleranciában, ami hosszú távon rengeteg szövődménnyel és kellemetlen tünettel járhat.

A tehéntej alternatívái

A tehéntej alternatívái a tejfehérje allergiás csecsemők és kisgyermekek számára a következők:

  • Anyatej
  • Hipoallergén tápszerek
  • Aminosavas tápszerek
  • Szójabázisú tápszerek

Az alternatív tejforrások alkalmasak a laktózérzékenyek vagy vegánok számára is. Ezek (és előnyeik) a következők:

  • Szójatej: hasonló mennyiségű fehérjét, valamint feleannyi szénhidrátot és zsírt tartalmaz, mint a teljes tej.
  • Mandulatej: alacsony zsírtartalmú; magas kalciumtartalmú (ha dúsított); magas E-vitamin-tartalmú.
  • Kókusztej: kevés kalóriát és szénhidrátot, valamint feleannyi zsírt tartalmaz, mint a hagyományos tej.
  • Zabtej: alacsonyabb zsírtartalmú; magas rosttartalmú.
  • Kesudiótej: alacsony kalória- és zsírtartalommal bír.
  • Rizstej: alacsony zsírtartalmú, tartalmas, laktató.
  • Quinoa-tej: alacsony zsír-, kalória- és szénhidráttartalmú, mint a hagyományos tej.

Összegzés

A tej természetes módon tele van a szervezetünk számára fontos tápanyagokkal. A tej fogyasztása különösen fontos a gyermekek számára – de nem mindegy, hogy milyen tejet és milyen forrásból választunk nekik.

Érdemes elolvasni a NAK és a Tej Terméktanács hasonló témában született közleményét is. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!

Kedvező a hazai tejágazat helyzete

2019. március 31. 12:17

Nemzetközi összehasonlításban is professzionális a magyar tejágazat, Csehország után Magyarországon a legkoncentráltabb a tejelő tehénállomány és a feldolgozó kapacitás.

Európa új kutatási irányokat keres a tej és tejtermékek minőségének javítására

2018. június 6. 14:20

Idd csak meg a tejet! Erre a mondatra mindannyian emlékszünk a gyerekkorunkból. A tej és a különféle tejtermékek egész életünkben, egészen idős korunkig fontos fehérje- és kalciumforrást jelentenek.

Változások a tejpiaci jelentéstétellel kapcsolatban

2020. április 20. 09:17

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy az Agrárminisztérium a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kérelmére elrendelte a tejpiaci jelentéstételi kötelezettség meghosszabbítását 2023. február 28-ig.