Gépinfo

A dróntechnológia új módszerrel küzd a gyomok ellen

Agrofórum Online

Mivel a gazdálkodók a gyomnövények gyomirtó szerekkel szembeni növekvő rezisztenciájával küzdenek, ezért az új talajművelési eljárások korszerűbb módszereket kínálnak a gyomnövények elleni küzdelemhez. A dróntechnológia gyors fejlődése lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy a levegőből támadhassák meg a rezisztens, gyomirtó szereknek ellenálló gyomnövényeket.

Felderítő segédeszköz

A felülről történő légi felderítés segíthet a gazdáknak jobban megismerni a szántóföldjeiket a topográfiai viszonyokról készült légi felvételek révén. Ez segít azonosítani a gyomnövényfoltok helyét és a gyomnövények kitörési helyét, magyarázta Jared Roskamp, a BASF műszaki szolgáltatási képviselője.

Azt látjuk, hogy egyre több termelő próbál minél pontosabb felvételeket készíteni és jobban megérteni, hogy hol vannak a gyomnövény spektrumok a földjükön, valamint az egyéb kártevők

– tette hozzá.

A különböző méretű és elhelyezkedésű gazdaságok profitálhatnak az autonóm felderítési lehetőségekből, melyeket a drónok nyújthatnak a közeljövőben.

Ahelyett, hogy a szántóföldön csak néhány területet tudnánk fizikailag ellenőrizni bizonyos időközönként, egy olyan eszközzel, mint egy drón, lehetőség nyílik arra, hogy potenciálisan nagyobb területeket vizsgáljunk meg, ráadásul sokkal gyakrabban

– mondta Steve Bowe, a BASF biológiai kutatás-fejlesztésért/technológiai integrációért és információs rendszerekért felelős csoportvezetője. – Ahogy ez egyre inkább autonómmá válik, szinte valós idejű megfigyelésre nyílik lehetőség. Ez még egy kicsit odébb van, de valószínűleg már nincs olyan messze, mint gondolnánk.

Permetezés az égből

Az olyan vállalatok, mint a Rantizo, a dróntechnológiát nem csak felderítésre használják. A legújabb fejlesztések lehetővé tették, hogy a drónok nagyobb súlyt bírjanak el és hosszabb ideig működjenek.

Természetes, hogy tankot szereltünk rájuk, így most már képesek vagyunk különböző permetezéseket is végeztetni velük

– hangsúlyozta Ben Johnson, az iowai Iowa Cityben működő Rantizo területi értékesítési vezetője.

A drónok kiküszöbölik a nehéz szárazföldi eszközök szükségességét a szántóföldi területek felett, és pontosabb kijuttatást tesznek lehetővé, mint a hagyományos légi kijuttatási módszerek, például a helikopterek és a repülőgépek.

Néhány szántóföld kevesebb, mint 20 hektár nagyságú, így sok esetben a helikopter nem tud permetezni arrafelé a pilótát és a berendezéseket fenyegető kockázatok miatt

– mondta Johnson, de a drónok képesek hatékonyan berepülni kisebb területekre, és olyan alkalmazásokat is elvégezni, amelyek a nagyobb berendezések számára nehézségekbe ütköznének.

A drónok kialakítása a nagyobb társaikhoz képest a kijuttatás hatékonyságát is növeli. A propellerek természetesen mélyebbre vezetik a termékeket a növény levelei között, így a gyomirtó és gombaölő szerek hatékonyabban tudnak hatni.

Bár a drónos alkalmazások nem minden műveletnél használhatók, a bizonyos körülmények között gazdálkodóknak érdemes megfontolniuk, hogy a drónokat beépítsék a növényvédelmi terveikbe.

Az első az úgynevezett „nehézkes terület ”, vagyis azok a kisebb szántóföldek, amelyeken olyan akadályok vannak, amelyek miatt a földi gépek nem tudnak hatékonyan dolgozni

– magyarázta Johnson.

A második pedig azokat a helyeket foglalná magában, ahol nagy kockázatot jelentenek a légi alkalmazások, mint például a határsávok vagy a kisebb területek.

A drónok általában 2-3 méterrel a növények fölött repülnek, és egyszerre körülbelül 3 méteres permetezési lefedettséget biztosítanak. A DJI Agras T30 drón 30 literes tartállyal rendelkezik. – Általában az óránkénti hektárszámot nézzük – mondja Johnson. – Az általunk elfogadott érték körülbelül 18-20 hektár/óra a T30-as modellű drónnal.

Korlátok továbbra is fennállnak

A drónok hasznos kiegészítői lehetnek a gyomirtási programoknak, de a technológia még nem tökéletes.

Győződjön meg róla, hogy csupán segédeszközként használja őket, és ne hagyja ki az időben végzett kijuttatást a talajon vagy a levegőből történő kijuttatással. A gyomnövények kigyomlálása továbbra is opció, csak győződjön meg róla, hogy a drónokat integrálta a tervébe, és ne ugorjon fejest túl hevesen a fejlesztésbe.

– hangsúlyozta Roskamp.

Az akkumulátor rövid élettartama és az időjárási problémák további korlátokat jelentenek.

Egy tipikus drón, különösen az alkalmazási oldalon, talán csak 10-30 percig képes repülni, mielőtt le kell szállnia, hogy feltöltsék vagy kicseréljék az akkumulátort – mondta Bowe. – Hasonlóképpen korlátozott az is, hogy mennyi hasznos terhet vagy permetoldatot tud szállítani, mivel mindez a súlyhoz és a teherbíráshoz kapcsolódik, ami a felemelkedéshez és a szállításhoz szükséges.

Mint sok más kérdésben a mezőgazdaságban, itt is az időjárás határozza meg, hogy a drónok mikor végezhetik el a permetezést.

A szél már jóval azelőtt elfújja a permetet, mielőtt a drón repülése veszélyessé válna, így ezen a téren mindenki egyenlő esélyekkel indul

– vélekedett Johnson.

Bizonyos esetekben a drónos bevetések a megfelelő körülmények között időben történő kijuttatást tesznek lehetővé.

– Tegyük fel, hogy tegnap este esett az eső, de most tiszta az idő, és a harmat is megszáradt – tette hozzá Johnson. – Ez egy remek alkalom a permetezésre, de nem tudnánk kimenni, hogy ezt egy szárazföldi berendezéssel elvégezzük, mert elakadnánk.

Szabályok uralkodnak

Bár a drónok kereskedelmi forgalomban kaphatók, nem mindenki tudja legálisan üzemeltetni őket. A drónok a Szövetségi Légügyi Hivatal hatáskörébe tartoznak, és külön pilótaengedélyt igényelnek. A vegyszerek permetezéséhez a kezelőnek terményszóró engedélyre is szüksége van.

– Sok esetben az a tévhit, hogy ha van növényvédőszer-kijuttatói engedélyed, akkor vehetsz egy drónt, majd kimehetsz és használhatod – mondta Emily Carlson, a Rantizo marketing- és ügyfélkapcsolati igazgatója. – Ez egy egészen más jellegű kérdés, mert ott van az Amerikai Légügyi Hatóság (FAA) és az állami engedélyezési tényező is. Akár egyedi applikációs tevékenységet végeznek, akár a saját területükön dolgoznak, a szabályozás ugyanaz.

Úttörő pilóták

Bár a technológia még mindig csak a kezdeti stádiumban jár, az árcsökkenés elérhetőbbé teszi a drónokat a gazdálkodók számára.

Bowe szerint különösen a képalkotó oldalon kínálkoznak kedvező árazású megoldások, ezért azt javasolja a gazdáknak, hogy már most ismerkedjenek meg a technológiával.

Tudom, hogy ez milyen hatással van ránk a kutatás-fejlesztés terén, hiszen segít a növényvédelmi palettánk fejlesztésében. Rengeteg lehetőség rejlik benne, de ez egy kezdeti technológia. Kössék be a biztonsági öveiket, mert ez a technológia hamarosan szárnyalni fog

– mondta.

Forrás: https://www.agriculture.com/news/crops/agco-and-basf-partner-on-smart-spraying-capabilities

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

Agrárkamara: a növényvédő szerek racionális használatára szükség van

2020. november 21. 08:39

A növényi gyógyszerek okszerű és szakszerű használata nélkül jelentős termésveszteségek lennének, a megtermelt élelmiszer mennyisége drasztikusan csökkenne, az élelmiszerek drágulnának.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.