Gépinfo

Forradalmi változások a növényvédelem gyakorlatában – Dinamikus dózisszabályozás

Agrofórum Online

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Változó igények a növényvédelmi technológiában

A szántóföldi növénytermesztésben a növekvő művelési sebesség mellet a fokozatmentes hajtóműveknek köszönhetően a nagyobb sebességváltozás (gyorsulás) is jellemzi a munkavégzést. Így van ez a növényvédelemben is, ahol nem ritka, hogy a permetezési munkasebesség néhány másodperc alatt 7 km/h-ról 14 km/h-ra változik, vagyis a fúvókáknak 100 %-kal több folyadékot kell kijuttatni a dózis megtartása érdekében. Az új GPS alapú automata szakaszelzáró rendszerek alkalmazásakor pedig a permetező keret szakaszai egymás után kapcsolódnak ki vagy be a tábla végi forduláskor vagy egy akadály megkerülése közben. A modern permetezőgépeken többnyire folyadékmennyiség alapú rendszert találunk, azaz a szabályzó rendszer egy átfolyásmérő és egy sebesség jeladó adatai alapján változtatja a folyadék mennyiségét, így állítva be a kívánt dózist. Ezek a rendszerek a táblavégi fordulót követő gyorsító szakaszokban állnak a legnagyobb kitettség alatt, amikor a sebesség folyamatos változása közben kell korrigálni a kijuttatott permetlé mennyiségét.

A forradalmi 4 érzékelős megoldás

A HARDI DynamicFluid4 rendszere egy gyors azonnali beavatkozással működő, nyomásalapú folyadékmennyiség szabályozó rendszer, amely alkalmazkodik a fokozatmentes hajtóművel szerelt traktorok gyors sebességváltozásához és egyidejűleg képes az aktív automata szakaszvezérlő rendszer változtatásait is kezelni.

A proaktív rendszer négy érzékelő jel alapján dolgozik. A DynamicFluid4 az átfolyás és a sebesség jel mellett figyeli a TLT fordulatváltozást, valamint a fúvókáknál mért nyomás értékeit. Továbbá továbbítja a szabályzó szelep szögállás jelét is a vezérlő felé, amely fejlett számítógépes algoritmus segítségével állítja be a szabályzó szelep pillanatnyi pozícióját a szükséges permetezési dózis megtartása érdekében.

A rendszer lényege, hogy a begyűjtött jelek alapján „előre gondolkodva” olyan folyadékmennyiséggel és nyomással aktiválja a permetezést, amely azonnal szinte teljes pontossággal megközelíti a kívánt kijuttatási mennyiséget, ami különösen a táblavégi fordulóknál jelent egyenletes és pontos azonnali kijuttatást, hiszen nem kell hosszú métereket megtenni, mielőtt elérné a kívánt permetezési dózist.

Hogyan működik a DynamicFluid4?

A HARDI új folyadékszabályzó szelepe két egymáson forduló, nagy kopás-állóságú kerámia tárcsa segítségével szabályozza a folyadék mennyiséget. A vezérlőegység az aktív keretszélesség és a szenzorok jelének feldolgozása alapján állítja megfelelő szögbe a tárcsákat. A sebesség, a nyomás, az áramlás, a fordulatszám és a szögállás impulzusát a vezérlőegység 1/20-ad másodpercenként dolgozza fel, ami alapján a fokozatmentesen állítható kerámia tárcsák vezérelt szögállása biztosítja a kívánt pontos kijuttatási mennyiséget. Ezáltal a DynamicFluid4 rendszer a fúvókák bekapcsolásának pillanatától folyamatosan, akár 7-szer gyorsabban szabályoz az ISO/EN szabványban előírt szabályozási határértéknél és mindig így a kívánt folyadékmennyiséget juttatja ki. A táblaszéleken a rendszer előre kiszámolja és megtervezi a következő forduló után kijuttatni szükséges folyadékmennyiséget és azonnal, késedelem nélkül ezzel folytatja a permetezést.

Amíg egy hagyományos rendszerű gépnél a sebességarányos kijuttatáshoz minden szenzorra szükség volt, addig a DynamicFluid4 érzékelői saját funkcióik mellett, az esetleg meghibásodó érzékelő szerepét – akár a menetközben is – át tudják venni. Abban az esetben, ha a nyomásmérő meghibásodik, a rendszer átfolyás alapú szabályozásra is képes. Ha pedig mind a nyomás, átfolyás és a TLT fordulatérzékelő jel eltűnik, akkor a permetezést még mindig be lehet fejezni hagyományosan a manuálisan beállított szabályzó szelep segítségével.

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Kapcsolódó videónk:

(HARDI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

AXIÁL-NEXT márkanévvel erősítik a digitális átállást        

2025. május 2. 13:10

A magyar gépforgalmazó óriás vállalat egységes márkaként vezeti be digitalizációs megoldásait, AXIÁL-NEXT néven.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: helyezzük ki a fogólapokat, ügyeljünk a mezei pockokra!

2022. augusztus 23. 10:26

Az Alföldön és a Mezőföldön a kukorica jelentős területeit lesilózták, illetve van, amit learattak. Az előbbi területeken megkezdődött a napraforgó betakarítása is, deszikkálás nélkül is arathatók a területek.

CAPRENO – Megéri az árát, megoldja a gyomproblémát

2020. május 14. 07:47

Rugalmas a kijuttatása, nagyon egyszerű kezelni, és korán kikapcsolja a gyomkonkurenciát, a betakarításig pedig tényleg tisztán tartja a kukoricát.

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.