Gépinfo

Forradalmi változások a növényvédelem gyakorlatában – Dinamikus dózisszabályozás

Agrofórum Online

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Változó igények a növényvédelmi technológiában

A szántóföldi növénytermesztésben a növekvő művelési sebesség mellet a fokozatmentes hajtóműveknek köszönhetően a nagyobb sebességváltozás (gyorsulás) is jellemzi a munkavégzést. Így van ez a növényvédelemben is, ahol nem ritka, hogy a permetezési munkasebesség néhány másodperc alatt 7 km/h-ról 14 km/h-ra változik, vagyis a fúvókáknak 100 %-kal több folyadékot kell kijuttatni a dózis megtartása érdekében. Az új GPS alapú automata szakaszelzáró rendszerek alkalmazásakor pedig a permetező keret szakaszai egymás után kapcsolódnak ki vagy be a tábla végi forduláskor vagy egy akadály megkerülése közben. A modern permetezőgépeken többnyire folyadékmennyiség alapú rendszert találunk, azaz a szabályzó rendszer egy átfolyásmérő és egy sebesség jeladó adatai alapján változtatja a folyadék mennyiségét, így állítva be a kívánt dózist. Ezek a rendszerek a táblavégi fordulót követő gyorsító szakaszokban állnak a legnagyobb kitettség alatt, amikor a sebesség folyamatos változása közben kell korrigálni a kijuttatott permetlé mennyiségét.

A forradalmi 4 érzékelős megoldás

A HARDI DynamicFluid4 rendszere egy gyors azonnali beavatkozással működő, nyomásalapú folyadékmennyiség szabályozó rendszer, amely alkalmazkodik a fokozatmentes hajtóművel szerelt traktorok gyors sebességváltozásához és egyidejűleg képes az aktív automata szakaszvezérlő rendszer változtatásait is kezelni.

A proaktív rendszer négy érzékelő jel alapján dolgozik. A DynamicFluid4 az átfolyás és a sebesség jel mellett figyeli a TLT fordulatváltozást, valamint a fúvókáknál mért nyomás értékeit. Továbbá továbbítja a szabályzó szelep szögállás jelét is a vezérlő felé, amely fejlett számítógépes algoritmus segítségével állítja be a szabályzó szelep pillanatnyi pozícióját a szükséges permetezési dózis megtartása érdekében.

A rendszer lényege, hogy a begyűjtött jelek alapján „előre gondolkodva” olyan folyadékmennyiséggel és nyomással aktiválja a permetezést, amely azonnal szinte teljes pontossággal megközelíti a kívánt kijuttatási mennyiséget, ami különösen a táblavégi fordulóknál jelent egyenletes és pontos azonnali kijuttatást, hiszen nem kell hosszú métereket megtenni, mielőtt elérné a kívánt permetezési dózist.

Hogyan működik a DynamicFluid4?

A HARDI új folyadékszabályzó szelepe két egymáson forduló, nagy kopás-állóságú kerámia tárcsa segítségével szabályozza a folyadék mennyiséget. A vezérlőegység az aktív keretszélesség és a szenzorok jelének feldolgozása alapján állítja megfelelő szögbe a tárcsákat. A sebesség, a nyomás, az áramlás, a fordulatszám és a szögállás impulzusát a vezérlőegység 1/20-ad másodpercenként dolgozza fel, ami alapján a fokozatmentesen állítható kerámia tárcsák vezérelt szögállása biztosítja a kívánt pontos kijuttatási mennyiséget. Ezáltal a DynamicFluid4 rendszer a fúvókák bekapcsolásának pillanatától folyamatosan, akár 7-szer gyorsabban szabályoz az ISO/EN szabványban előírt szabályozási határértéknél és mindig így a kívánt folyadékmennyiséget juttatja ki. A táblaszéleken a rendszer előre kiszámolja és megtervezi a következő forduló után kijuttatni szükséges folyadékmennyiséget és azonnal, késedelem nélkül ezzel folytatja a permetezést.

Amíg egy hagyományos rendszerű gépnél a sebességarányos kijuttatáshoz minden szenzorra szükség volt, addig a DynamicFluid4 érzékelői saját funkcióik mellett, az esetleg meghibásodó érzékelő szerepét – akár a menetközben is – át tudják venni. Abban az esetben, ha a nyomásmérő meghibásodik, a rendszer átfolyás alapú szabályozásra is képes. Ha pedig mind a nyomás, átfolyás és a TLT fordulatérzékelő jel eltűnik, akkor a permetezést még mindig be lehet fejezni hagyományosan a manuálisan beállított szabályzó szelep segítségével.

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Kapcsolódó videónk:

(HARDI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Forradalom a traktorok alatt: jönnek az okos abroncsok

2025. július 13. 11:10

Az agrár gumiabroncspiac 2025-ben világszerte eléri a 7 milliárd dollárt, Európában 2,3 milliárdot – fenntarthatóság és IoT vezérli a jövőt.

100 éve mozgásban – jubileumot ünnepel a Kramer

2025. július 9. 14:10

A mezőgazdasági és építőipari gépek egyik legismertebb európai gyártója, a Kramer idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját.

Töretlenül nő a kereslet az akkumulátoros gépekre

2025. június 7. 14:10

Egyre népszerűbbek Magyarországon is az akkumulátoros kerti gépek és a robotfűnyírók – a Husqvarna szerint a piac szárnyal.

50 éves a Fliegl: fél évszázada a mezőgazdaság szolgálatában! 

2025. június 3. 11:10

Érzelem, innováció és közösség: így ünnepelt együtt a Fliegl család és partnerei a cégcsoport fél évszázados történetét.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre

2022. október 5. 14:12

A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet.

Inváziós kártevők: a keleti gyümölcsmoly

2019. március 19. 04:36

A karantén kártevőként számon tartott keleti gyümölcsmoly (Grapholitha molesta BUSCK) magyarországi megjelenését az 1960-as években jelezték először. A gyümölcsültetvények egyik legveszélyesebb kártevőjének tartott faj napjainkban is komoly gondot jelenthet megfelelő növényvédelem hiányában.

Online vásárláskor is keresni kell a növényútlevelet!

2023. március 20. 10:33

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt.

A gyepek, pázsitok ápolásáról se feledkezzünk meg!

2018. augusztus 20. 08:09

A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek.