Gépinfo

Forradalmi változások a növényvédelem gyakorlatában – Dinamikus dózisszabályozás

Agrofórum Online

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Változó igények a növényvédelmi technológiában

A szántóföldi növénytermesztésben a növekvő művelési sebesség mellet a fokozatmentes hajtóműveknek köszönhetően a nagyobb sebességváltozás (gyorsulás) is jellemzi a munkavégzést. Így van ez a növényvédelemben is, ahol nem ritka, hogy a permetezési munkasebesség néhány másodperc alatt 7 km/h-ról 14 km/h-ra változik, vagyis a fúvókáknak 100 %-kal több folyadékot kell kijuttatni a dózis megtartása érdekében. Az új GPS alapú automata szakaszelzáró rendszerek alkalmazásakor pedig a permetező keret szakaszai egymás után kapcsolódnak ki vagy be a tábla végi forduláskor vagy egy akadály megkerülése közben. A modern permetezőgépeken többnyire folyadékmennyiség alapú rendszert találunk, azaz a szabályzó rendszer egy átfolyásmérő és egy sebesség jeladó adatai alapján változtatja a folyadék mennyiségét, így állítva be a kívánt dózist. Ezek a rendszerek a táblavégi fordulót követő gyorsító szakaszokban állnak a legnagyobb kitettség alatt, amikor a sebesség folyamatos változása közben kell korrigálni a kijuttatott permetlé mennyiségét.

A forradalmi 4 érzékelős megoldás

A HARDI DynamicFluid4 rendszere egy gyors azonnali beavatkozással működő, nyomásalapú folyadékmennyiség szabályozó rendszer, amely alkalmazkodik a fokozatmentes hajtóművel szerelt traktorok gyors sebességváltozásához és egyidejűleg képes az aktív automata szakaszvezérlő rendszer változtatásait is kezelni.

A proaktív rendszer négy érzékelő jel alapján dolgozik. A DynamicFluid4 az átfolyás és a sebesség jel mellett figyeli a TLT fordulatváltozást, valamint a fúvókáknál mért nyomás értékeit. Továbbá továbbítja a szabályzó szelep szögállás jelét is a vezérlő felé, amely fejlett számítógépes algoritmus segítségével állítja be a szabályzó szelep pillanatnyi pozícióját a szükséges permetezési dózis megtartása érdekében.

A rendszer lényege, hogy a begyűjtött jelek alapján „előre gondolkodva” olyan folyadékmennyiséggel és nyomással aktiválja a permetezést, amely azonnal szinte teljes pontossággal megközelíti a kívánt kijuttatási mennyiséget, ami különösen a táblavégi fordulóknál jelent egyenletes és pontos azonnali kijuttatást, hiszen nem kell hosszú métereket megtenni, mielőtt elérné a kívánt permetezési dózist.

Hogyan működik a DynamicFluid4?

A HARDI új folyadékszabályzó szelepe két egymáson forduló, nagy kopás-állóságú kerámia tárcsa segítségével szabályozza a folyadék mennyiséget. A vezérlőegység az aktív keretszélesség és a szenzorok jelének feldolgozása alapján állítja megfelelő szögbe a tárcsákat. A sebesség, a nyomás, az áramlás, a fordulatszám és a szögállás impulzusát a vezérlőegység 1/20-ad másodpercenként dolgozza fel, ami alapján a fokozatmentesen állítható kerámia tárcsák vezérelt szögállása biztosítja a kívánt pontos kijuttatási mennyiséget. Ezáltal a DynamicFluid4 rendszer a fúvókák bekapcsolásának pillanatától folyamatosan, akár 7-szer gyorsabban szabályoz az ISO/EN szabványban előírt szabályozási határértéknél és mindig így a kívánt folyadékmennyiséget juttatja ki. A táblaszéleken a rendszer előre kiszámolja és megtervezi a következő forduló után kijuttatni szükséges folyadékmennyiséget és azonnal, késedelem nélkül ezzel folytatja a permetezést.

Amíg egy hagyományos rendszerű gépnél a sebességarányos kijuttatáshoz minden szenzorra szükség volt, addig a DynamicFluid4 érzékelői saját funkcióik mellett, az esetleg meghibásodó érzékelő szerepét – akár a menetközben is – át tudják venni. Abban az esetben, ha a nyomásmérő meghibásodik, a rendszer átfolyás alapú szabályozásra is képes. Ha pedig mind a nyomás, átfolyás és a TLT fordulatérzékelő jel eltűnik, akkor a permetezést még mindig be lehet fejezni hagyományosan a manuálisan beállított szabályzó szelep segítségével.

Ez az új, nyomás alapú szabályzó rendszer egy újabb mérföldkő a dán világvezető gyártótól, amely a HARDI vontatott NAVIGATOR és COMMANDER családjánál már alapfelszereltségként elérhető.

Kapcsolódó videónk:

(HARDI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az eső növelte a varasodás fertőzés esélyét

2022. augusztus 24. 12:23

A lehullott nedvesség hatására emelkedett a relatív páratartalom és a nedvességborítás időtartama.

Védelem gombafertőzések ellen = nagyobb biztonságban a termés

2021. június 28. 10:12

A napraforgó betegségekre fogékony növény, sokféle kórokozó támadhatja, s bár ezek egy részének előfordulása évjáratfüggő, gyakorlatilag a teljes tenyészidőszakban fennállhat a fertőzésveszély.

Vetésforgó a kertben (I. rész)

2018. április 16. 10:59

Melyek azok a növények, amik egy adott évben egymás mellett termeszthetők úgy, hogy valamilyen módon segítik a mellé ültetett növény fejlődését?

Milyen növényvédelmi teendőink lesznek a patisszon és a cukkini termesztése során?

2022. május 24. 04:38

Milyen növényvédelmi teendőim lesznek az év során a patisszon és a cukkini kapcsán. Köszönöm előre is a válaszukat!